LOKOMOTİF MANİSA OSB’DE SERGİLENİYOR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun yıllardır Balıkesir Gar havzasında kendi halinde duran 57003 Buharlı Lokomotif TCCD Genel Müdürlüğü’nce Manisa’nın Yunus Emre ilçe belediyesine kiralanmıştı. Demiryolları tarihi açısından önemli bir obje olan lokomotif, Manisa’ya kiralanıp Gar’dan taşındıktan sonra yokluğu tartışma konusu oldu.
1960’lı yıllarda Balıkesir’e hizmet veren ve teknoloji ile mücadelesini kaybetmesi sonrası yaklaşık 15-20 yıldır Balıkesir Gar havzasında sergilenen 57003 Buharlı Lokomotif ‘Kara Tren’ TCDD Genel Müdürlüğünün talimatıyla Manisa Yunusemre Belediyesi’ne gönderildi. Yunusemre Belediyesi Balıkesir’den gelen Buharlı Lokomotifi Organize Sanayi Bölgesinde oluşturulan yere konuldu.
1960’lı yıllarda Balıkesir-İzmir, Balıkesir Bandırma, Balıkesir-Kütahya hattı arasında yük ve insan taşımacılığı yapılan ve bir döneme damgasını vuran 57003 buharlı lokomotif, gelişen teknolojiyle birlikte yerini Dizel Tren Setleri (DMU) ve Yüksek Hızlı Tren’lere (YHT) bıraktı. Balıkesir’in kara treni teknolojiyle birlikte ömrünü tamamlayarak Balıkesir gar havzasında nostaljik olarak raylar üzerine Gar Müdürlüğü havzasında sergileniyordu.
Balıkesir Gar havzasının Milli Emlak Müdürlüğüne devredilen alanında kalan Buharlı lokomotif Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğünün talimatı ile 2 TIR çekicisi ile Manisa Yunusemre Belediyesi’ne gönderildi. Yunusemre Belediyesi de tırlarla gelen Buharlı Lokomotifi Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ de sergilenmek üzere yeni yerine konulduğu öğrenildi.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
LOKOMOTİF MANİSA OSB’DE SERGİLENİYOR
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!