Definecilerin talan ettiği tarihi yapı restore edilmeyi bekliyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sivas’ın Kangal ilçesinde geçmişte büyük öneme sahip olduğu belirtilen Mancılık Kilisesi restore edilmeyi bekliyor.
Kangal ilçesine bağlı Mancılık köyünde bulunan ve kaç yıllık olduğu bilinmeyen kilise restore edilmeyi bekliyor. Rivayetlere göre içerisinde keşişlerin yetiştiği kilisenin duvarlarında çeşitli dini semboller bulunuyor. Ermeni yapısı kesme taş bir bina olan Mancılık Kilisesi, yer yer sökülen taşlarına rağmen hala ayakta duruyor. Geçmiş yıllarda definecilerin kazı yaparak talan ettiği kilise, şimdilerde ise tehlike altında. Başta zemini olmak üzere çevresinde bulunan birçok noktada kazı yapılan kilise, restore edilerek din turizmine kazandırılmayı bekliyor.
Mancılık Kilisesi’nin geçmişinin çok eskiye dayandığını ifade eden Mancılık köyü muhtarı Yalçın Dallıkavak, “Burası köyümüze ait bir kilise. Rumlardan kalmadır. Büyüklerimiz burada keşişlerin yetiştiğini anlatırdı. 76 kilisenin de vergisinin burada toplandığı söylenirdi. Biz öyle duyup büyüdük” diye konuştu.
Kilisenin din turizmine kazandırılmasını istediklerini söyleyen Dallıkavak, “Şu anki durumu gördüğünüz gibi. Tekrar restore edilmesini istiyoruz. Turizme kazandırılmasını, köyümüzün kiliseye kavuşmasını istiyoruz” dedi.
Kilisenin çok eski bir yapı olduğunu söyleyen köy sakinlerinden Rafet Özdemir ise, “Bizim rivayetlerde kilisenin tarihi çok eski. Bizler de bunu nasıl yıktıysak öyle de düzeltelim, temizleyelim. Bu kilisenin bu halinden kurtulmasını sağlayalım” şeklinde konuştu.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Definecilerin talan ettiği tarihi yapı restore edilmeyi bekliyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!