SİZİNKİLER DE SATIYOR!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, Cengiz Topel Caddesi’ndeki 7 dönüme yakın arsanın satışına onay vermişti. CHP’liler arsanın satılmasına karşı çıkmış, daha önce Kültür Sitesi yapımı için tahsis edilen söz konusu yerin parka dönüştürülmesini istemişlerdi. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, satış kararının iptali talebiyle Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını açıkladı.

 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ne karşı dava açtığını açıkladı, gerekçelerini uzun uzun anlattı ama çok önemli bir ayrıntıyı görmezden geldi. CHP’li Edremit Belediyesi de EDBEL’e ait 4 adet gayrimenkulün satışıyla ilgili ihale açtı. İhale ilanı gazetelerde yayımlandı. İhale 20 Eylül’de yapılacak. Serkan Sarı bu durumu görmezden geldi.

 

LUNAPARK arsasının satılmasına karşı çıkan Serkan Sarı ve ekibi, satışta kamu yararı olmadığı iddiasıyla dava açtıklarını kaydetti. CHP’li Edremit Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi’ndeki 4 adet taşınmazın satışındaki kamu yararı nedir, Sarı’nın bunu da açıklaması bekleniyor. Taşınmazlar için belirlenen toplam bedel ise 1 milyon lira civarında.

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı lunapark alanının satılması yönünde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararın geçersiz olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını bildirdi.

 

Balıkesir’deki lunapark alanının satışıyla ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararın hukuka ve yönetmeliklere uygun olmadığını ileri süren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, satışı yapılacak alanın kültür merkezi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesine devredildiğini ve bu yüzden satışın yapılamayacağını iddia etti.

SATIŞI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

CHP İl Başkanı Serkan Sarı satılmasına karar verilen alanın halkın malı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bilindiği gibi şehrimizde gündem yaratan lunapark alanının satışıyla ilgili olan sürecin geldiği süreci değerlendireceğiz. Geçtiğimiz günlerde Altıeylül İlçe Başkanlığımızın öncülüğünde lunapark alanının önünde bir basın açıklaması yapılmıştı. Kamuoyunun, halkın, vatandaşların bu bölgedeki arzu ve istekleri dile getirilmişti. Kamunun, halkın ve vatandaşların, çocuklarımızın kullanmış olduğu bir alanı böylesine şehrimiz için kıymetli bir alanın sadece bir ticari karşılık yaratmak şeklinde ve amacıyla satılmasını kabul ettiğimizi dile getirmiştik. Bununla ilgili mecliste grubumuz ret oyu kullanarak kararını meclis gündemine ifade etmişti. Ancak meclisteki o günkü aritmetik gereği bizim yanlış olduğunu, hatalı olduğunu vurgulamamıza rağmen, meclis çoğunluğuyla da reddedildiğine inancımız hala devam etmektedir. Bu itirazlarımız mecliste de dikkate alınmayarak meclisten kararın geçirilmesi sağlandı.”

KÜLTÜR MERKEZİ İÇİN BELEDİYEYE TAHSİSİ VAR

Satış kararı ile ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtıklarını kaydeden Serkan Sarı şunları kaydetti:

“Ama bugün bu sürecin tabi ki peşini bırakmadık. Bölgedeki Büyükşehir Meclis Üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu öncülüğünde ve yine meclis üyemiz Taylan Benli’nin öncülüğünde hukukçu arkadaşımız bu süreçle ilgili itiraz dilekçemizi, mahkeme dosyamızı hazırladılar. Dün itibariyle mahkemeye bu dilekçemiz sunuldu. Bu sebepledir ki burasının satışıyla ilgili iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir faciadır. Peki, satılan arazinin içeriğine bakıldı mı? Bu araziyi satmayı düşünenler, bu arazinin nasıl elde edildiğini, nereden geldiği konusunda herhangi bir araştırmada bulundular mı? Neyse ki kamu vicdanına sahip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Grupta görev yapan meclis üyelerimiz bu konuda ayrıntılı bir araştırma yaptı ve bu arazinin Maliye Bakanlığı tarafından kültür merkezi yapılmak üzere belediyeye tahsis edildiği kayıtları ortaya çıktı. Şimdi yine yasal düzenleme çerçevesi içerisinde yaklaşırsak; tahsis amacının dışında tahsis edilen mülkiyetler kullanılamaz. Kültür merkezi yapar, 10-15 yıl kullanır, kullanım hükmü, ömrü ve gerekliliği biter, o zaman devredebilir. Ama tahsis amacına dair herhangi bir kullanıma sunmadıysa tahsisin amacı bitmiştir ve mülkiyeti geri devretmesi gerekmektedir. Bunu meclisten alınan bir kararla değiştirerek, ticaret, konut ve otelcilik işletmesi adı altında değiştirilmeye çalışılmıştır, bunun hukuki hiçi bir geçerliliği yoktur. Bu mülkiyet, bu yer, hazineden kültür merkezi olarak alınmıştır, yapılacak tek bir şey vardır oraya bir kültür merkezi yapmak. Onun dışında başka bir kullanım amacı yoktur. Hazinenin ve bağışçıların vermiş olduğu mülkler bu şekilde heba edilemez.”

SORUMLULUĞU ÜZERLERİNDEN ATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Halkın yararına olan tüm kararların arkasında olduklarını kaydeden İl Başkanı Serkan Sarı Şunları dile getirdi:

“Kenti, şehri yönetirken ilk önce toplumun, halkın ihtiyaçlarını, isteklerini göz önünde bulundurmak zorundayız ve onların taleplerini yok sayamayız. Kentimizi yönetenlere buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Hukuktan ayrılmayacağız, kamudan, vatandaşın vicdanından kopmayacağız, buna uygun bir biçimde de icra yapacağız. Bugün yapılan her icranın sorumlusu Büyükşehir Belediye Başkanlığıdır. Bugün sorumluluğu sağa, sola devretmeye çalışarak hiçbir şeyden kurtulamazlar. Ama biz bunun da hesabını sormak için tabi ki hukuksal mücadelemizi de vermeye devam edeceğiz. Toplumsal mücadelemizi verdiğimiz gibi hukuksal alanda da halkımızın, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği içini mücadeleye devam edeceğiz.”

OYLAMADA USULSÜZLÜK VAR

Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki oylamada usulsüzlük yaşandığını ifade eden Serkan Sarı şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediye Meclisinde o gün yapılan toplantıda birkaç konu başlığı üzerinden itirazımızı dile getirdik. Birincisi Büyükşehir Belediye Meclisinin çağrısı doğru bir şekilde yapılmamıştır. Bir kurumu yönetiyorsanız, kurumun yönetmeliklere, kanuna ve tüzüğüne uygun bir şekilde yönetiminizi icra etmek zorundasınız. Der ki kanun; Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısından üç gün önce meclis gündemi meclis üyelerine ulaştırılması gerekmektedir. Tebliğ edildiği gün ve meclisin olduğu gün hariç, resmi üç iş günü şeklinde vurgular kanun. Bugün bu meclis toplantısı kanuni süre içerisinde tebligatı yapılmamıştır. Ben yaptım oldu anlayışıyla belediye yönetilmez. Kanunlar herkes için geçerli. Bu çağrı doğru yapılmamıştır. Zaten bu oylama en başından usulden bozuluyor kanunlara ve nizama uygun şekilde hareket edilmediği için. Birçok arkadaşımıza meclis gündemi ulaştırılmamış. İkincisi; oylama esnasında, sayım esnasında meclis aritmetiğimiz 46-47 gibi bir dengeyle gidiyor. Oylamaların el kaldırma usulüyle yapıldığında hatalı sonuçlara mahal verdiğini şahitlik ediyoruz. Bu oylamada da yine aynı şekilde hatalı bir sonuç ortaya çıkmıştır. Elini kaldırmamış arkadaşlar, kaldırmış gibi, tabeladan sayılarak tutanaklara geçirilmiştir. Burada, böyle kritik oylamalarda isim okunmak suretiyle tek tek üyelerin görüşlerinin alınması gerekmektedir. Bu sebeple bu oylama görüntü kayıtlarının mahkeme tarafından incelenmesini talep ettik. Biz o salonda gözlemci olarak oylamada kabul oyuna bizim gruplarımız dışında destek vermeyenlerin olduğunu gördük. Ama kullanılmış gibi sayıldı. Görüntüler incelendiğinde oylamanın 44 kabul olmadığı açık ve net şekilde ortaya çıkacaktır.”

ARSANIN TAHSİS AMACI FARKLI

Büyükşehir Belediye meclisinde alınan satış kararının bir faciadan ibaret olduğuna değinen Serkan Sarı, satışına karar alınan yerle ilgili şunları ifade etti:

“Bu sebepledir ki burasının satışıyla ilgili iç işleyişiyle, çağrısıyla, meclisteki yöntemiyle baştan sona bir faciadır. Peki, satılan arazinin içeriğine bakıldı mı? Bu araziyi satmayı düşünenler, bu arazinin nasıl elde edildiğini, nereden geldiği konusunda herhangi bir araştırmada bulundular mı? Neyse ki kamu vicdanına sahip çıkan Cumhuriyet Halk Partisi grubu var. Grupta görev yapan meclis üyelerimiz bu konuda ayrıntılı bir araştırma yaptı ve bu arazinin Maliye Bakanlığı tarafından kültür merkezi yapılmak üzere belediyeye tahsis edildiği kayıtları ortaya çıktı. Şimdi yine yasal düzenleme çerçevesi içerisinde yaklaşırsak; tahsis amacının dışında tahsis edilen mülkiyetler kullanılamaz. Kültür merkezi yapar, 10-15 yıl kullanır, kullanım hükmü, ömrü ve gerekliliği biter, o zaman devredebilir. Ama tahsis amacına dair herhangi bir kullanıma sunmadıysa tahsisin amacı bitmiştir ve mülkiyeti geri devretmesi gerekmektedir. Bunu meclisten alınan bir kararla değiştirerek, ticaret, konut ve otelcilik işletmesi adı altında değiştirilmeye çalışılmıştır, bunun hukuki hiçi bir geçerliliği yoktur. Bu mülkiyet, bu yer, hazineden kültür merkezi olarak alınmıştır, yapılacak tek bir şey vardır oraya bir kültür merkezi yapmak. Onun dışında başka bir kullanım amacı yoktur. Hazinenin ve bağışçıların vermiş olduğu mülkler bu şekilde heba edilemez.”

5 YIL BOYUNCA HER ZAMAN UYARDIK

Büyükşehir Belediyesi’nin batma noktasına getirenlerin kamuoyundan özür dilemesi gerektiğine vurgu yapan Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Büyükşehir Belediyesini batırmış olanlar, Büyükşehir Belediyesini çalışamaz hale getirmiş olanlar, Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarını har vurup harman savuranlar çıkıp kamuoyundan özür dileyecekler ve hesap verecekler. Bugün Büyükşehir Belediyesinin çalışamaz hale gelmesinin sorumluları, sorumluluklarını yerine getirmeliler. AKP iktidarı beş seneden beri Büyükşehiri yönetiyordu, yine aynı iktidar şu anda yönetimin başında. Bugün bu sorunun kaynağından çözülmesi gerekmektedir. Ama bu çözümü aramak yerine satışlarla bu soruna çözüm yaratmaya çalışıyorlar. Biz, geçtiğimiz dönemde 5 yıl boyunca Büyükşehirde mecliste görev yaptık. Her meclis toplantısında tasarruf öncelikli bütçe yapın, bütçenizi gelirinizle dengeli tutun, gelirlerle bütçeler birbirini dengelemediğinde belediyeyi batırırsınız, belediyeyi batırıyorsunuz, belediyeyi batırdınız dedik ve bütün gelişmeleri kendileriyle paylaştık. Ama bunlar dikkate alınmadı. Bugün hepimiz görüyoruz belediyenin ekonomik sıkıntı içerisinde olduğunu kendileri de net bir şekilde açıklıyorlar. Büyükşehir Belediyesi iflas etmiş durumdadır. Bunun çözümü de yine halkımız için kullanılacak, kamusal niteliği ve değeri olan bir arazinin satışı değildir.”

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
SİZİNKİLER DE SATIYOR!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!