ÖZEL HAREKATÇILAR YEMİN ETTİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Polis Eğitim Merkezi’nde 1,5 yıllık eğitimlerini tamamlayan 889 Özel Hareket Polisi yemin ederek mezun oldu. Şehit Turgut Solak Spor Salonu’nda düzenlenen yemin töreninde duygu dolu anlar yaşandı. Törene katılan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın eşi Hanefi Yazıcı, yemin töreninde göz yaşlarına hakim olamadı.

2018 yılı 19/3. Dönem POMEM Özel Harekat Mezuniyet Töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Törene Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı, Çorum Valisi Mustafa Çitçi ve eşi, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, POMEM Müdürü Ünsal Hayal, Balıkesir protokolü ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincisi Özel Harekat Polisi Nadir Ekşinar yaş kütüğüne plaket çaktı. Protokol konuşmalarının ardından tören mezunların yemin etmesiyle son buldu.

AY-YILDIZLI BAĞRAĞI GÖĞSÜMÜZDE ŞEREFLE TAŞIYACAĞIZ

Balıkesir Polis Eğitim Merkezi dönem birincisi Nadir Ekşinar konuşmasında, “Sunacağımız güvenlik hizmeti esnasında; mağdurların ve mazlumların sığınağı, darda kalmışların yardımcısı, umudunu yitirmişlerin umut ışığı ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz mirası olan, atalarımızdan bizlere emanet kalan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasını ve göğsümüzde şerefle taşıdığımız ay yıldızımızı sonuna kadar koruyacağımıza namus ve şeref sözü veriyoruz” dedi.

****

15 TEMMUZ’DA HAİNLER ÇİRKİN YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Polis Eğitim Merkezi Müdürü Ünsal Hayal da yaptığı konuşmada genç meslektaşlarına tavsiyelerde bulundu. Hayal konuşmasında şunları dile getirdi: “Sevgili genç Özel Harekatçılar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir: “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Bu bağlamda vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Bir milletin var olabilmesi için bir devletin varlığına, devlet de vatanın mevcudiyetine bağlıdır. Vatan olmazsa ne millet ne de devlet olur. Bu nedenledir ki bu toprakların vatanımız olarak kalması, ay yıldızlı bayrağımızın ebediyen dalgalanması, birlik ve beraberliğimizin yok olmaması, bizi biz yapan değerlerin kaybolmaması en büyük gayeniz vatana, millete, bayrağa sadakat, sevgi vazgeçilmez düsturunuz olmalıdır. Anadolu’da yaşamanın bedeli güçlü olmaktır. Gücünü kaybetmiş medeniyet ve devletler bu toprakta yok olmuş ve tarihe karışmışlardır. Mazluma umut olmuş milletin fertleri olarak misyon sahibi olduğumuzu unutmamalı, bu misyona tüm samimiyetimizle topyekün sarılmalıyız. Unutmayınız ki hiçbir grup, kişi, zümre veya oluşum bu değerlerin üzerinde değildir. 2016 yılının 15 Temmuz’unda yaşadığımız hain darbe girişimi, vatana ve millete bağlılıktan öte gelişen, başka aidiyetlerin hain ve korkunç yüzünü, çirkin emellerini, vicdansız kalplerini, akıl ve ruhlarının satılmışlıklarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. Sizlerden beklenen; Allah’a kul, Peygambere ümmet, vatana, millete hayırlı insanlar olmanızdır. Bunun yanında şerefli mesleğimize halel getirmemeniz, şerefli üniformamızı layıkıyla taşımanız ve yine bu şerefli millete hak ettiği hizmeti vermenizdir. Doğruluktan ve dürüstlükten asla ayrılmayın. Mazlumun yanında, zalimin karşısında olun. Hak yedirmeyin ve hak da yemeyin. Vicdanınızı ve merhametinizi kaybetmeyin.”

 

15 TEMMUZ’DA TÜRK POLİSİ MEŞRU OTORİTENİN YANINDA YERİNİ ALDI

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekti. Uzunkaya, konuşmasında şunları söyledi:

“Polisimiz, devletimizin bekasına, milletimizin birlik ve dirliğine, ülkemizin bütünlüğüne kast eden ve hainlikte, alçaklıkta sınır tanımayan, her türlü ihanet şebekelerine ve şer odaklarına karşı icabında vatan, bayrak, cumhuriyet ve vazife uğruna seve seve canını feda etmekten çekinmemektedir. Ülke olarak birçok terör örgütünün, pek çok ayrı cepheden ve aynı anda saldırılarına maruz kalırken, bir yandan da özellikle devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış hainleri temizlemeye çalışıyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Türk polis Teşkilatı; sadece ve kayıtsız şartsız meşru otoritenin emrinde hareket ederek, milli iradenin yanında yer almış, milletimizin desteğiyle ve milletle kol kola demokrasi tarihine altın harflerle geçecek bir kahramanlık destanı içerisinde çok önemli roller üstlenmiştir. Polisimizin bu amansız mücadelede; bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, çağdaş bir yönetim anlayışıyla görevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edeceğinden hiç ama hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

BİR GRUBUN YA DA YAPININ DEĞİL DEVLETİN VE MİLLETİN POLİSİ OLUNMesleğe yeni başlayacak Özel Harekatçılara tavsiyelerde de bulunan Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya sözlerine şöyle devam etti:

“Vatan ve bayrak sevdalısı sevgili genç meslektaşlarım; bugün mesleki eğitim ve öğretimini başarıyla bitiren, gözleri vatan sevgisiyle dolu, daima hainlerin korkulu rüyası olan Özel Harekatın saflarına katılan siz genç Özel Harekatçılarımıza, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına güzel vatanımızı, milletimizin huzurunu, canını ve malını korumak uğruna, mübarek şehitlerimizin ve kıymetli gazilerimizin aziz hatıralarıyla ilmek ilmek işlenen kahramanlık timsali bu şanlı üniformayı, bugün sizlere şu hazirunun huzurunda emanet ediyoruz. Katılacağımız bu saflar; vazifesini namus bilip, makamların en büyüğü ve müjdelenmişi olan şehadet mertebesine koşanların terbiyesiyle yoğurulmuştur. Zor olduğu kadar da onurlu olan bu meslek ve bu şerefli üniformanız sizlere birçok yetki verdiği gibi, önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Bu sorumlulukların başında devletin bekasını tehlikeye uğratacak her türlü unsura karşı dikkatli olmak ve üzerinizdeki üniformaya olan güveni her zaman milletimize hissettirmek gelmektedir. Hukuka riayet etmeyi, adaletten ayrılmamayı ve mesleki disiplinden uzaklaşmamayı hiçbir zaman unutmayınız. Yolda ve darda kalanlara, yardıma muhtaç olanlara, garip ve düşkünlere ibadet vecdiyle yardım etmeyi, çaresizlerin çaresi ve kimsesizlerin kimsesi olmayı kendinize daima şiar edininiz. Canınız pahasına çalışmaktan ve vicdanınızı rahatlatana kadar doğruyu bulma çabasından da asla vazgeçmeyiniz. Bir grubun veya bir yapının değil, milletin ve devletin polisin olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayınız. Hiçbir zaman aklınızı, kalbinizi, beyninizi ve vicdanınızı başkalarına kiralamayınız. Hayatınızın her anında adalet ve hak kavramlarını kendinize ilke edininiz. Sadakatiniz daima devletimize, hizmetiniz ise her şeyin en güzelini hak eden aziz milletimize olsun.”

***

PARALEL YAPININ HER ZAMAN KARŞISINDA OLUN

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da yemin töreninde yaptığı konuşmada ülkeyi tehdit eden iç ve dış güçlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını belirterek şunları ifade etti:

“Yiğitlerim; kutsal bir mesleğe ilk adımınızı atmış bulunmaktasınız. Görev yaptığınız yerlerde insan hak ve özgürlüklerine sahip çıkınız. Vatandaş memnuniyetini ön planda tutunuz. Hukuk devleti ilkelerine bağlı, hak ve adaletten ayrılmamayı görev biliniz. Özel Harekatta çalışan polis kardeşlerim; çok özel seçilen insanlardır. Mesleğinizle ilgili gerekli teknik ve taktik eğitimleri aldınız. Silah, mühimmat araçlarının en iyi şekilde kullanılması için eğitildiniz. Fakat bu meslekte başarılı olmanızın en önemli sebebi sizin sahip olduğunuz maneviyatınız, inancınız ve vatan sevginizdir. Sizi başarıya götürecek duyguların bu değerler olduğunu çok iyi biliyoruz. Polis Teşkilatımızın değerli temsilcileri; bundan sonra ülkemizde huzurun ve asayişin temini, güvenin tesis ve devamı için mesai gözetmeksizin her zaman vatandaşımızın hizmetinde olacaksınız. Görevinizi yaparken; sadece ama sadece sıralı amirlerinizin ve üstlerinizin talimatlarını yerine getireceksiniz. Nasıl ki; vatandaşların huzur ve güvenliği için görevinizi yerine getiriyorsanız, devletin güvenliğini tehlikeye atacak her türlü yapılanmanın, yıkıcı, bölücü, paralel yapılanmanın daima karşısında olacak ve azimle mücadele edeceksiniz. Bizim bu gücümüz ve görüntümüz dostlarımıza güven, düşmanlarımıza her daim korku verecektir. Bu düşünceyle sizler, bizler, tüm kamuda görevli herkes üzerine düşen görevi layıkıyla yapma gayreti içerisinde olmalıdır.”

DEVLETİMİZ TEHDİT VE ŞANTAJLARA BOYUN EĞMEZ

Son günlerde Türkiye’yi kaos ve kargaşaya sürüklemek isteyen iç ve dış çevreler ve bazı odaklar tarafından nasıl planlar yapıldığına şahit olmaktayız. Bir kez daha teyit etmek isterim; kimse halkımızın ve devletimizin saldırılar karşısında herhangi bir şekilde tereddüt göstereceğini düşünmemelidir. Bütün dünyanın bilmesi gerekir ki; devletimiz asla tehditlere, şantajlara boyun eğmez. Bugünler herkes için bir sınavdır. Biz her zaman milli birliğimizi korumak, vatandaşlarımız arasındaki huzur ve sükunu temin etmek ve ülkede asayişi sağlamak için ne gerekiyorsa bütün tedbirleri alacağız. Ortaya koyduğumuz net tavrın bundan sonra aynı kararlılıkla süreceğini buradan bir kez daha yineliyorum. Devletimizin terör belasıyla olan kararlı mücadelesi aralıksız sürecek, hiçbir şehidimizin mübarek kanı yerde kalmayacaktır. Binlerce şehidimizin kanıyla sulanmış bu güzel vatanımızı, bu aşağılık hainlere teslim etmeyeceğiz. Bu millet, kahramanlarını da, hainlerini de unutmaz. Bu vesileyle; huzurumuza ve birliğimize kast eden, menfur terör saldırılarını bir kez daha lanetliyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Yiğitlerim; gücünüzü kanunlar ile Yüce Türk Milletinden aldığınızı asla ve asla unutmayın. Meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” diye konuştu.

YEMİN EDEREK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR

Protokol konuşmalarının ardından 2018 yılı 19-3. Dönem Özel Harekat eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından ise öğrenciler hep birlikte yemin ederek kendilerini izleyeme gelen aileleriyle bir araya geldi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ÖZEL HAREKATÇILAR YEMİN ETTİ
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!