Yücel Yılmaz dedi ki: “Japonlar estetiğe değil bina sağlamlığına odaklanmış…” Balıkesir’de durum tam tersi!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BAŞKAN YÜCEL YILMAZ DEDİ Kİ: JAPONLAR BİNA ESTETİĞİNİ GERİ PLANA ATIP SAĞLAMLIĞI ÖN PLANA ÇIKARMIŞLAR…”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Meclis toplantısında Japonya’da deprem konusunda yaptığı incelemeler ve temaslardan söz etti. Dedi ki: “Japonlar deprem deneyimlerinin ardından estetiği ikinci plana atıp bina sağlamlığını ön plana çıkarmışlar.”  Günlerdir Millikuvvetler’de deprem riski taşıyan yapıların boya badanayla güzelleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekiyoruz ve Büyükşehir Belediyesi’nin sokak sağlıklaştırma adı altında bir türlü tamamlayamadığı boya badana estetiğinin hem maddi anlamda büyük bir yük, hem de yaşanacak olası bir afette o yapıları yıkılmaktan kurtaramayacağını hatırlatıyoruz.

 

BALIKESİR Büyükşehir Belediyesi’nin Millikuvvetler Caddesi’ndeki sokak sağlıklaştırma çalışmalarının tümüyle estetik ağırlıklı olduğuna dikkat çektik. Balıkesir’in bu tarihi caddesindeki yapıların eski imar yönetmeliğine göre inşa edilmiş olmasından hareketle, deprem riski taşıdıklarını belirtmiştik. Bunun böyle olduğunu tüm uzmanlar söylüyor.

Yapıların deprem riski taşıdığı gerçeğinden hareketle, caddedeki boya badana işlerine dünyanın parasını sarf etmenin anlamsızlığını da vurguladık yaptığımız yayınlarda. Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezi ve Balıkesir’in bütününe yönelik olarak deprem riskine karşı yaptığı bir takım çalışmaları da göz ardı etmiyoruz. Örneğin Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi’nin deprem ve diğer doğal afetlerle mücadele için uzmanların hazırladığı ‘afet yönetimi’ sunumunu da izledik; Büyükşehir Belediyesi bu konuda bir şeyler yapıyor, hakkını vermek gerekir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, geçtiğimiz günlerde Japonya’daydı. Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olarak beraberinde kalabalık bir heyetle gittiği Japonya’da deprem konusunda çeşitli incelemelerde bulundu. Başkan Yılmaz, Büyükşehir Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci oturumunda Japonya programına ilişkin özet bilgiler verirken şöyle bir cümle kurdu:

“Japonlar deprem deneyimlerinin ardından estetiği ikinci plana atıp bina sağlamlığını ön plana çıkarmışlar.”

Japonlar, deprem ülkesi oldukları için yaşadıkları felaketlerden ders çıkarıp büyük depremleri hasarsız ve kayıpsız atlatmanın çarelerini arayıp bulurken, deprem bölgesindeki Balıkesir’de maalesef yapısal sağlamlığın değil estetiğin ön planda tutulduğu gerçeğiyle yüz yüzeyiz.

Japonların estetiği geri plana atıp sağlamlığı öne çıkarmalarından övgüyle söz eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’de bu işin tam tersini yapıyor. Depremsellikle ilgili bilimsel çalışmaların sürdürüldüğü Büyükşehir’de galiba bu çalışmalar kağıt üzerinde kalıyor; bugüne kadar olduğu gibi.

YÜCEL YILMAZ JAPONYA İZLENİMLERİNİ ANLATTI

İşte Büyükşehir Meclisi’nde Başkan Yücel Yılmaz’ın Japonya programıyla ilgili söyledikleri…

“Japonlar deprem deneyimlerinin ardından estetiği ikinci plana atıp bina sağlamlığını ön plana çıkarmışlar. Türkiye’nin ve şehrimizin deprem gerçeği var. Japonya’ya gittik, JICA adında bir kuruluş var, fon oluşturmak için kurulmuş, dünya merkez bankası gibi çeşitli projelere finansal destek veren bir kurum var, oranın davetlisi olarak gittik. Japonlar depremle yaşıyorlar, en büyük deprem Kobe’deki deprem. 7 şiddetinde deprem olmuş, 100 bin bina yıkılmış ve yaklaşık 7600 kişi vefat etmiş, binlercesi yaralanmış. Dikkat ettikleri temel konu bundan sonraki binalar yıkılmasın. Estetiği ikinci önceliğe sağlamlığı ve dayanıklılığı birinci önceliğe koymuşlar. Ziyaretler yaptık. Yıkılan binalar betonarme binalar, çelik yapılar yıkılmamış. Ondan sonra çelik yapılar üzerinde çalışmışlar.

Deprem testlerinin yapıldığı bir alan oluşturmuşlar. Türkiye’den 250 kişi deprem konusunda eğitim almaya gitmiş. Yapılan çalışmaları yerelde yaygınlaştırma imkanı var. Biz de 2019 yılından itibaren profesyonel destek alarak mikro ölçülendirme ve şehrimizde deprem olasılığına karşı mevcut durum ne, binaların daha güçlü daha dayanıklı olması ve felaket olduğunda neler yaparız bunun üzerinde çalışıyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Yücel Yılmaz dedi ki: “Japonlar estetiğe değil bina sağlamlığına odaklanmış…” Balıkesir’de durum tam tersi!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!