EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ BALIKESİR’DE İŞ ADAMLARI İLE BULUŞTU

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Balıkesir’de ihracatçı iş adamları ile bir araya geldi. Toplantıda Balıkesirli iş adamları EİB’in ihracat konusundaki avantajlarını yakından tanıma fırsatı buldu.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Balıkesir’de iş adamları ile bir araya geldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Remzi Boncuk’un açılış konuşmasını yaptığı toplantıda kurumun çalışmaları ele alınarak ihracatta devletin verdiği destekler tanıtıldı. İhracat yapmak isteyen her firmaya yardımcı olunacağı belirtilen toplantıda ayrıca ihracat ile ilgili sunum da gerçekleştirildi.

AÇIK VERMEYEN BİR İLİZ

Ege Maden İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Remzi Boncuk toplantının açılışında yaptığı konuşmada Balıkesir’in açık vermeyen bir il olduğuna değindi. Boncuk şunları söyledi:

“Ege İhracatçı Birliklerinde Balıkesir’i temsil ediyorum, sorunları aktarıp çözüm bulmaya çalışıyoruz. İhracat iç piyasa daralması sonrasında iyice önem kazandı. Ege ihracatçı Birlikleri olarak üyelerimizin ayağına gidelim, sorunları dinleyelim istedik. İhracatçı Birliklerinin çok fazla faaliyeti var. İlk 9 ay Balıkesir ihracatı 440 milyon dolar seviyesinde, yeterli değil ama açık vermeyen bir iliz. Bunun üzerine çıkacak potansiyelimiz var. Bunları sık sık görüşerek arttırmamız gerekiyor. Krizlerden çıkış ihracat odaklı çalışmak. Bunu sağlayacak potansiyel se bizde mevcut.”

****

71 BİN İHRACATÇI FİRMA VAR

EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, sunum eşliğinde açıklamalarda bulundu. İşbırakmaz ihracat konusunda devletin verdiği destekler hakkında katılımcılara bilgi verirken, birliğin tanıtımını da gerçekleştirdi. İşbırakmaz şunları söyledi:

“En tepede Temmuz’dan bu yana Ticaret Bakanlığı var. İhracat ve ithalat ile ilgili özel sektörün tabi olduğu bütün mevzuatı çıkaran en üst organ Ticaret Bakanlığı. Ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi geliyor. Onun altında İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri var. Ülkemizde 13 tane genel sekreterlik var. Türkiye’de 61 tane ihracatçı birliği var. 61 başkan ve yönetim kurulu var. Ege İhracatçı Birlikleri olarak bunların 12’sini bünyemizde bulunduruyoruz. 71 bin ihracatçı firma var. Bunun 60 bini aktif ihracatçı. Son 2 yılda ihracat yapan kişiler bunlar.”

2017 YILINDA 1 MİLYAR’IN ÜZERİNDE İHRACAT YAPILDI

İşbırakmaz, hazır giyim ve demir çelikte 2017 yılında 1 milyarın üzerinde ihracat yapıldığını açıklayarak şunları dile getirdi:

“Bizim iki temel görevimiz var. Biri, ihracatçı arttırmak adına ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak. Diğeri ihracatçıları bir çatıda toplayarak iş birliğini arttırmak. İhracatı arttırmak dediğimizde akla ilk fuarlar geliyor. Türkiye adına uluslararası fuarlara katılım sağlıyoruz. Sektörüne göre, 500 yada bin metrekare yer alıyoruz ve gitmek isteyen firmalarımıza tahsis ediyoruz. Buna milli katılım deniliyor. Geçen yıl 10 uluslararası fuara katılım sağladık. Her fuara 25-30 firma götürdük. Ticaret heyetleri düzenliyoruz. Mesela dün başladı. Firmalarımızı 3 günlüğüne Hollanda’ya götürdük. O şehirde bir aktivite varsa onu takip ediyoruz. İki hafta sonra Danimarka var. Bunları yaparken devletten de destek alarak yapıyoruz. Katılımların bir kısmını Ticaret Bakanlığı’nın desteği ile yapıyoruz. Alım heyetleri de ağırlıyoruz.”

TASARIM YARIŞMASI DÜZENLİYORUZ

Konuşmasının devamında Uluslararası rekabetin geliştirilmesi yönünde projelerden söz eden İşbırakmaz şunları kaydetti:

“Hazır giyim ve deri birlikleri için tasarım yarışmaları düzenliyoruz. Bizim kamu tarafımız olan eski ismi teşvik olan yen iadı devlet yardımları konuları ile ilgileniyoruz. Sizin bu işleriniz ile ilgili destek miktarını hesaplayan bunu merkez bankasına ileten personellerimiz de mevcut.”

KATILIMCILAR BİLGİLENDİRİLDİ

EİB Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Coşkun, ise ihracat yapan firmaların karşılaştığı durumlar ile ilgili olarak tespitlerde bulundu. Toplantının sonunda ise Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Selçuk Karaata, güncel rakamlarla ilgili sunum yaptı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ BALIKESİR’DE İŞ ADAMLARI İLE BULUŞTU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!