ENSAR AYTEKİN’DEN KYK YURTLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Kredi Yurtlar Kurumunda kalan öğrencilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin Balıkesir’de yaptığı gezilerde üniversite öğrencileriyle bir araya gelmişti. Üniversite öğrencilerinin ciddi sorunları olduğunu not alan Aytekin, konuyu meclis gündemine taşıdı. Özellikle Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı Kız öğrenci yurtlarında fiziki koşulların yetersizliğini vurgulayan Aytekin, Meclis’e sunduğu araştırma önergesinde, Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kalan öğrencilerin yoksul halk çocukları olduğunu ifade ederek “üniversiteli öğrenciler, bu ülkenin geleceği olmakla birlikte bugünün de söz ortaklarıdır. Dünya çapında ilk beş yüzde üniversitemiz olmadığından yakınanlar, fiziki şartları da gözler önünde bulundursunlar. Bu öğrenciler yoksul halk çocuklarıdır. Sistematik bir şekilde üniversitelilere zor koşanlar, onları kendilerine yakın yurtlara özellikle TÜRGEV’e yönlendirmek istemekteler. Madem TÜRGEV bu kadar başarılı, o zaman tüm yurtlarını KYK’ya bağışlasın. Öğrenciler devletin onlara sunduğu imkanlardan yararlansın” dedi.

Üniversiteli Sömürülen Bir İnsan Değildir

Öğrencilerin kaldığı yurtlarda hijyen ve sağlık sorunlarının da öne çıktığını ifade eden CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, yurtların hastalıklara davetiye çıkardığını da belirterek, üniversiteli sömürülecek bir insan değil, yatırım yapılacak bir güçtür diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

TBMM başkanlığına sunduğumuz önergemizde, KYK yurtlarının fiziki yeterliliği başta olmak üzere, kapasiteleri, imkanları yönünde tarafımıza çok sayıda şikayet ulaşmaktadır. Bu konu araştırmaya elzem bir konudur. Küçücük odalarda 6 kız öğrenci kalmakta, sıcak su imkanları yetersiz. Etüt merkezlerinde çoğu zaman yer bulunamıyor. Öğrenciler çamaşır yıkatmak için, ciddi bir mücadele içine giriyor. Kış geldi kapıya dayandı, yakında ısınma sorunu da boy gösterecek. Ufacık odalarda, sağlıksız koşullarda barınan öğrenciler için ciddi sorunlar kapıda. Grip gibi, zatürre gibi hastalıkların görülmesi çok muhtemel. Üniversiteliler kentlerin marka değerleridir. Bilimle, sanatla kent hayatına yön verirler. Ama bunların hepsinin olması için öncelikle öğrencinin sorununun kalmaması lazım. Devletin sosyal devlet olduğu anayasada sıklıkla atıf yapılan bir kavramdır. Bunu bir kelime yığınından çıkararak, gerçek anlamda sosyal devlet olgusunu hayata geçirmek gerekir. Öğrencilerin sorunları, yalnızca muhalefetin değil iktidarın ve bu devletin tüm paydaşlarının temel sorunu olmalıdır. Öğrenci sömürülecek bir insan değil, yatırım yapılacak bir güçtür.

Dilerim ve umarım ki, araştırma önergemize tüm partiler destek verir; yalnızca geleceğin sahibi değil günümüzün de ortağıdır. Bu araştırmayı yapıp, yol haritasını çizmek ve sorunları gidermek hepimizin boynunun borcudur.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ENSAR AYTEKİN’DEN KYK YURTLARI İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!