BAKANLIK DANIŞTAY’IN ANDIMIZ KARARINI UYGULAMALI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası genel merkez ve Balıkesir şubesi yöneticileri yaptıkları basın açıklamasında Andımızın okullarda okutulmasına yönelik Danıştay’ın verdiği kararın uygulanmasını istedi.

Eğitim İş Genel Merkez Hukuk Özlük Sekreteri Maksut Balmuk, beraberinde sendikanın Genel Eğitim Sekreteri Suat Özkolay, Genel Basın Yayın Sekreteri Yakup Tekin Efe ve sendika Balıkesir şube yöneticileri sendika binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada Andımız ile ilgili verdikleri hukuk mücadelesini kazandıklarını belirten sendika yöneticileri sırada kararın uygulanma aşamasına geldiğini bildirdi.

HUKUK MÜCADELEMİZİN ZAFERİ

Andımızla ilgili Danıştay kararını uygulamayan Milli Eğitim Bakanını eleştiren Eğitim İş Genel Merkez Hukuk Özlük Sekreteri Maksut Balmuk, açıklamasında şunları dile getirdi: “Türk Milleti’nin doğru, çalışkan ve Atatürk’ün izinde olduğunu yarının geleceği olan çocuklarımızın zihnine yazan “Öğrenci Andı”, 5 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin ardından okullara geri dönmüştür. Danıştay 8. Dairesi öğrenci andının okunmasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin iptaline karar vermiş, bu kararında; “Öğrenci Andı”nda yer alan kavram ve ilkelerin, Anayasamızda anlamını bulan kavram ve ilkeler olduğu gibi milli eğitim sistemimizin Kanun ve Yönetmelikte belirlenen, düzenlenen temel amaçlarını ortaya koyduğu vurgulanmıştır”

ÖĞRENCİ ANDI TEKRAR MÜFREDATA GİRMELİ

MEB’in, Danıştay’ın verdiği kararı acilen uygulaması gerektiğini ifade eden Balmuk,şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünyanın faşist ırk milliyetçiliğine teslim olduğu dönemde ırkçılığı mutlak bir kararlılıkla reddettiği tarihi belge ve hukuki metinlerle sabitken, aynı dönemde uygulamaya sokulan “Öğrenci Andı”nın ırkçı vurgular içerdiği, “dayatmacı, ayırımcı, dışlayıcı” olduğu iddiasına itibar edilmesi mümkün değildir. Ortak kültür birliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi ve özüyle çelişen bu çarpık bakış açısını şiddetle kınıyoruz. Kararın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından acilen uygulanmasını ve öğrenci andının tekrar mevzuata girmesini talep ediyoruz.”

ANT İÇİYORUZ

Balmuk son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay’ın kararını uygulayana kadar mücadelelerinin süreceğini belitti. Balmuk şunları söyledi:

“İktidarın eski ve yeni adalet bakanlarından gelen kınama açıklamalarının, düne kadar Rahip Brunson davasında “Yargımız bağımsızdır” demeçleriyle çeliştiğini görüyoruz. Eğitim-İş olarak; MEB’in Danıştay’ın ilgili kararının gereğini yerine getirmemesi halinde her türlü hukuki ve örgütlü mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz. Cumhuriyet ruhunun çocuklarımıza aşılanmasına engel olmak isteyen her güce karşı dimdik duracağımızı ilan ediyoruz. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, “Açtığı yolda, gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
BAKANLIK DANIŞTAY’IN ANDIMIZ KARARINI UYGULAMALI
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!