Engelsiz şehir Balıkesir’e dair

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Engel-siz kelimesini bu yazımda çok fazla kullanacağım. Yaşadığımız şehrin bu özel kelime ile anmak sadece bizlerin değil hepimizin ortak isteği olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu şehir hepimizin. Paylaşımlarımız ortak, hedeflerimiz ortak… Hal böyle olunca güçlerimizi ortak noktada birleştirdiğimizde bence bu hayalimize kavuşabiliriz.

 

Engelsiz Şehir Balıkesir hayalimiz var bizlerin. Bu şehirde yaşayan tüm bireyler ayrıştırmadan buna destek olmak için üzerine düşen ne varsa yapabileceğine sonuna kadar inananlardanım. Yerel Yönetimlerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve bu şehirde yaşayan tüm bireyleri bu konuda çalışmaya teşvik edersek bu hayalimize kavuşmamak için hiçbir sebep kalmaz. Yeter ki ortak noktada toplanabilelim.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi kurulduğu anda İlk açılan Meclislerin başında “ENGELSİZ ŞEHİR BALIKESİR MECLİSİ” vardı. İlk Başkanlığa Zeki Uslu Abimiz seçilmiş ve çok güzel hizmetler yaparak bayrağı 2 yıl sonra bana devretti. 13 Temmuz günü görevi devraldığımda biliyordum ki yapacağımız daha çok işlerimiz vardı. 20 yıldır bu şehirde Tekerlekli Sandalye ile yaşayan bir birey olarak eksiklikleri fark etmek çok zor değildi. Fakat Bu kent sadece Bedensel Engellilerden oluşmuyor. Bu şehirde yaşayan binlerce Özel Çocuklarımız ve aileleri var… Görme Engelli arkadaşlarımız var… İşitme Engelli arkadaşlarımız var…  Çok büyük bir ailenin büyük bir kısmında bizler varız. Böyle bir Coğrafya da hep beraber huzur içinde yaşamamız, kabul görmemiz çok zor değil. İlk olarak Empati ile başlasak aslında yolun yarısını geçmişiz demektir. Geriye kalan yarı yolumuzu da birazcık saygı biraz da sevgi ekleyebilirsek bu iş tamam demektir…. Çok kolay bir formül çıktı aslında ortaya EMPATİ+SAYGI+SEVGİ

            Bizlerin Balıkesir için hayalleri var. Bu hayale kavuşmak için çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Şehrin en işlek cadde ve sokaklarından başlayarak önümüze çıkan tüm engelleri kaldırarak ilk adımı atabiliriz. Burada yazmak kadar kolay bir iş değil tabii. Belediyelerimizin bu işe hem gönül hem de mesai harcamaları gerekecek. Meclisimizin Bedensel Engelliler Çalışma grubu bu konuda çalışmaya başladı. Bu şehirde Sadece profesyonel olan Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız var. Bunları çoğaltabiliriz. Bu konuda diğer Alt Çalışma grubu Kültür Sanat ve spor çalışmalara başlayacak. Engelli çocuklarımız ve aileleri Hastaneler de hala erişimde, Randevu sistemleri, heyet raporlarına kadar birçok konuda  sorun ile karşılaşıyor. Sağlık çalışma grubunun çalışmaları ve sunacakları projeler ile bunları ortadan kaldırmak istiyoruz. Eğitimde eşitlik istiyoruz. Bunların hızlanması için Engelsiz Eğitim Çalışma grubu yapacağı çalışmalar ile bunu başaracak güce ve yeteneğe sahip. Erişebilirlik engellilerin en büyük sorunu. Çünkü ilk başlangıç noktamız Erişebilir bir Balıkesir olması. Erişebilirlik çalışma grubumuz bunun için oluşturuldu ve hemen çalışmalara başladılar.

            Amacımız bir olunca toplumu bilinçlendirmek doğru örnekler ile yola devam etmek istiyoruz. Bunun için Hem Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz hem Kent Konseyimiz ve Engelsiz Şehir Balıkesir Meclisi olarak görevlerimizi biliyoruz. Bu sorumluluğumuzu paylaşarak bu şehir için koyduğumuz hedefe emin adımlar ile gidiyoruz.

            ŞEHİR BÜTÜNLEŞTİRİR… BİR PARÇANIN EKSİK OLMASI O ŞEHRİ BİR BÜTÜN YAPMAZ.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Engelsiz şehir Balıkesir’e dair
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!