CHP’li bir parti emekçisinin feryadı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

14 Ekim 2023 tarihli Politika Gazetesi’nde Balıkesir CHP’de parti emekçisi olan kültürlü, vatansever, dürüst, şeffaf bir arkadaşımızın beyanatı yer aldı. CHP parti tabanından ses çıkmasına alışkın değilim. Çünkü uzun yıllardır parti tabanından ses çıkmıyor. Sayın Ömür Boyuer’i bu nedenle kutluyorum.

CHP için, Türkiye için çok faydalı bir eylem ortaya koymuşlar. Beyanatı birkaç kez okudum. Beyanatta belirtilen pek çok husus ile ilgili değerlendirme yapmak ihtiyacını hissettim. Değerlendirme yapmak üzere pek çok hususun varlığını, çokluğunu göz önüne alarak şimdilik birkaç hususta değerlendirme yapmak istiyorum:

 

“1977’de yüzde kırk bir oy alan Demokratik Sol Cumhuriyet Halk Partisi, Bülent Ecevit’in liderliğinde tarihinin en yüksek oyunu almıştır” deniliyor. Üç yıl Bülent Ecevit’le yakın çalıştım. Sayın Ecevit’te kabul etmişlerdir ki bu başarının arkasındaki temel faktör Kıbrıs Barış Harekatıdır. 1974 Ocak ayında kurulan ve 1974 Ekim ayında dağılan Ecevit-Erbakan Hükümetinin yaptığı iki icraat vardır. Birincisi 1974 Haziran ayında çıkarılan genel af ve barış harekatı. Bu hükümet Demokratik Sol yaklaşımları uygulama imkanı bulamamıştır. Devam edelim:

“İsmet İnönü’den Deniz Baykal’a kadar CHP’ye liderlik etmiş tüm genel başkanlar sosyal demokrasiye fazlaca yer vermiştir. Laiklik ilkesini gündemde tutmuştur, laiklik tartışmalarını siyasal alanın dıyına itmemiştir.”

Bu ifade tamamen yanlıştır. İsmet İnönü’den Deniz Baykal’a sosyal demokrasi sadece SeHePe döneminde Erdal İnönü ve Murat Karayalçın döneminde ön plana çıkarılmıştır. Atatürk ve İnönü sadece ve de sadece 13 Mayıs 1925 tarihinde yayınlanan ve Sosyal Demokrat Parti’nin yasaklanma kararında sosyal demokrasi söylemini ağızlarına almışlardır. Bu gerçek çeyrek yüzyıl önce tarafımızdan bulunup yayınlanmıştır. Bu gerçeği artık partili ve partisiz pek çok kişi öğrenmiştir. Artık biz de öğrenelim, CHP’lilere öğretelim.

 

Devam edelim:

“CHP daha piyasacı bir ekonomiyi savunur hale gelmiştir.”

Doğrudur, günümüz sosyal demokrat CHP, Atatürk ilkelerine sahip midir ki karma, kamucu, devletçi ekonomiyi savunsun?

 

Kamucu, karma, devletçi ekonomiyi sosyal demokrasi savunmaz, bu konuda utangaçtır. Sosyal demokrasi esnasında liberalizmin bir versiyonudur. Sosyal demokrasi devletçi değil sivil toplumcudur. Sivil toplum kuruluşlarını ön planda tutar.

 

Sayın Boyuer, bu beyanatınız için sizi kutluyorum ve bu konuları konuşmak için sizinle toplantıda yüz yüze değerlendirmeler yapmak istiyorum.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
CHP’li bir parti emekçisinin feryadı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!