Balıkesir kültürel faaliyetleri hak etmiyor mu?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın desteklediği Türk Mutfağı Haftası 81 il ve yurt dışı temsilciliklerinde kutlanacak şeklinde açıklama gelmişti İletişim Başkanlığı’ndan. Her şehir kendi kültürünü, kendi yöresel lezzetlerini tanıtacak bu sayede yerel turizm bir nebze hareketlenmiş olacaktı. Güzel bir proje olan Türk Mutfağı Haftası maalesef seçimin gölgesinde kaldı. Şehirlerdeki seçim çalışmaları bu tür kültürel etkinliklere katılımı azalttı. Hatta haber değeri dahi taşımadığı için birçok şehirde böyle bir etkinliğin yapılacağından vatandaşların haberi yok.

Türk Mutfağı Haftasının kutlanmadığı şehirlerden biri de Balıkesir. Balıkesir’de Türk Mutfağı Haftası ile ilgili her hangi bir çalışma olmadı. Bu kültürel etkinlik de Balıkesir’de seçimin gölgesinde kaldı. Balıkesir’de kültürel etkinlikler pek önemsenmiyor nasıl olsa, ‘’bu da olamasa şehir, vatandaşlar bir şey kaybetmez’’ şeklinde düşünüldü sanırım. Tanıtımını çok önemsedikleri, şehir dışından haber ajansları getirip, ulusal televizyon kanallarında boy gösterilen ‘’Kahvaltı Festivali’’ vardı mesela hatırlarsanız. Tv 8’de yayınlanan ‘’Masterchef’’ isimli programda bile tanıtımı yapılmıştı. 2 – 5 Haziran tarihleri arasında yapılmıştı geçen yıl Kahvaltı Festivali. Bu yıl bu festival için her hangi bir plan program, takvim açıklanmadı. Hatta yapılıp yapılmayacağı bile belli değil. Ekim ayında yapılacağını söyleyenler var, iptal edildiğini söyleyenler var.  Akıbetini bizde tam olarak bilmiyoruz.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bu tür kültürel etkinlikleri pek sevmiyor. Belediye’nin iştiraki olan Fırıntaş Kafelerde bile ‘’Kahvaltı Festivali’’nde tanıtılan Balıkesir Kahvaltısı yok. Yani çalışmasını kendileri yaptıkları, tanıtmak uğruna yoğun çaba ve mesai sarf ettikleri kahvaltıyı kendi bünyelerindeki kafeteryalarda sunamadılar. Biri çarşının göbeğinde, biri Adnan Menderes mahallesinde, biri de Değirmen Boğazında olan Balıkesir halkının yoğunlukta olduğu yerlerde bu kafeteryalar. Yani şehrin kahvaltısını önce şehre tanıtmak isteseler, vatandaşa tanıtılabilecek en doğru konumlardaydı belediyenin kafeteryaları. Önemsemediler. Aynı şu an Türk Mutfağı Haftasını önemsemedikleri gibi. Böyle kültürel etkinlikler, insanları bir an için güncel problemlerden uzaklaştırır. Belediyeler, halkın refahı ve konforu için çalışan kurumlardır. Bu tür etkinlerin düzenlenmesinden de sorumlulardır. Seçim süreci belediyenin kültürel etkinliklerinin önüne geçmemeliydi. Sonuçta bu yerel yönetim seçimi değil. Türkiye’de düzenlenen etkinlik neden Balıkesir’de yok. Kahvaltı Festivali ile ilgili neden bir gelişme yok? Madem bunları yapmayacaktınız neden her yere Fırıntaş Kafe açtınız?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Balıkesir kültürel faaliyetleri hak etmiyor mu?
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!