Özel okullara yılbaşında rekor zam! Velilere erken kayıt baskısı…

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılbaşı yaklaşırken özel okullar da zamlardan nasibini alacak gibi görünüyor. Zam miktarlarının ise bazı okullarda yüzde 115’i bulduğu gözlemleniyor. Okullar ise bu fahiş zamlardan etkilenmek istemeyen velilere “erken kayıt” baskısı yapıyor.

Son zamanlarda, bazı özel okulların velilere erken kayıt için baskı uyguladığı gözlemleniyor. Bu okullar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için, mevcut yıla kıyasla oldukça yüksek oranlarda zam talep ediyor. Yüzde 86’dan başlayıp yüzde 115’e varan zamlarla, velilere Ocak ayından önce kayıt yaptırma çağrısı yapılıyor.

Tüketici Hakları ve Mevzuata Aykırı Talepler

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, velileri bu konuda uyarıyor. Ağaoğlu, erken kayıt adı altında yapılan bu zamların mevzuata aykırı olduğunu ve bu tür taleplerin yasal olmadığını belirtiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, özel okulların ücret artışlarını sadece Ocak ve Mayıs aylarında yapabileceğini vurguluyor.

Farklı Ücret Talepleri ve Velilerin Hakları

Ağaoğlu, özel okulların aynı sınıf seviyesindeki farklı öğrenciler için farklı oranlarda zam talep ettiğini ifade ediyor. Bu durum, veliler arasında adaletsizliğe yol açıyor. Ayrıca, velilere, bu konuda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurma hakkı olduğunu ve çıkacak kararın mahkeme kararı niteliğinde olacağını hatırlatıyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Özel okullara yılbaşında rekor zam! Velilere erken kayıt baskısı…
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!