Lastik, pil ve bitkisel yağlarda geri kazanım katılım payı %100 artırıldı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araç ve iş makinesi lastikleri, aküler, piller, araç bataryaları, madeni ve bitkisel yağlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, plastik, metal, kompozit cam ve ahşap ambalajlardan alınan geri kazanım katılım payı tutarları yüzde 100 oranında artırıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla araç ve iş makinesi lastikleri, aküler, piller, araç bataryaları, madeni ve bitkisel yağlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, plastik, metal, kompozit cam ve ahşap ambalajlardan alınan geri kazanım katılım payı tutarları yüzde 100 oranında artırıldı.

Böylelikle plastik poşet dışındaki bazı ürünlerin geri kazanım katılım payı tutarları 2023 yılının ikinci yarısında yüzde 100 oranında artırılmış oldu.

Plastik poşetlerdeki geri kazanım payı 28 Aralık 2022 tarihindeki Resmi Gazete kararıyla 38,5 kuruş seviyesine çıkarılmıştı.

Geri kazanım katılım payı nedir?

Geri kazanım katılım payı, çevre kanununa ekli listede yer alan ürün, eşya ve malzemelerin ithal edilmesi ya da yurt içinde piyasaya arz edilmesiyle oluşan beyan ve ödeme yükümlülüğü olarak tanımlanıyor.

Geri kazanım katılım payı, listede yer alan ürün ve eşyaları piyasaya süren veya ithal edenler tarafından beyan edilerek ödeniyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Lastik, pil ve bitkisel yağlarda geri kazanım katılım payı %100 artırıldı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!