Evlenen çiftlerin sayısında azalma!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılında evlenen çiftlerin sayısında önceki yıla kıyasla yüzde 1,81'lik bir azalma yaşandı

Evlenen çiftlerin sayısında azalma!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılında evlenen çiftlerin sayısında önceki yıla kıyasla yüzde 1,81’lik bir azalma yaşandı.

Evlenen çiftlerin toplam sayısı 565 bin 435 olarak kaydedildi. Aynı dönemde boşanan çiftlerin sayısı ise 182 bin 437’den 171 bin 881’e geriledi.

İzmir, kaba boşanma hızının en yüksek olduğu il olarak öne çıktı. Bin nüfusa düşen boşanma olaylarında İzmir, öne çıkan bir konumda yer aldı. Ayrıca, evlenme ve boşanma oranlarındaki değişimler, Türkiye genelinde evlilik ve aile yapısının nasıl şekillendiği konusunda önemli ipuçları sunuyor.

Ortalama ilk evlenme yaşı incelendiğinde, her iki cinsiyette de evlenme yaşının arttığı görülüyor. 2023 yılında erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 28,3 iken, kadınlarda bu rakam 25,7 olarak belirlendi. Aradaki ortalama yaş farkı ise 2,6 olarak kaydedildi.

TÜİK verilerine göre, kaba evlenme hızının en yüksek olduğu il Kilis olurken, en düşük olduğu il ise Gümüşhane olarak tespit edildi. Yabancılarla gerçekleşen evlilikler incelendiğinde ise farklı ülke vatandaşları arasında evlilik oranlarına dair detaylar ortaya çıkıyor.

Boşanmaların yüzde 33,4’ünün evliliğin ilk 5 yılında gerçekleştiği belirtilirken, boşanma davalarının sonuçlarına bakıldığında çocukların velayetinin çoğunlukla annelere verildiği görülüyor. 2023 yılında kesinleşen boşanma davaları sonucunda 171 bin 881 çiftin boşanmasıyla birlikte 171 bin 213 çocuğun velayeti belirlendi.

Bu veriler, Türkiye’deki evlilik ve boşanma eğilimlerinin yanı sıra aile yapılarındaki değişimleri ve toplumsal dinamikleri anlamak için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Evlenen çiftlerin sayısında azalma!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!