50 yıllık saat tamircisinin asırlık saatleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hilmi DUYAR / POLİTİKA Burhaniye’de baba mesleği saat tamirciliğini sürdüren 61 yaşındaki Mustafa Öden, asırlar öncesi, Almanya, Hollanda ve İsviçre’de yapılan saatleri dükkanında sergilemekten gurur duyuyor. Saat mezatlarına da katılan Öden, antika saatlere özel ilgi duyduğunu belirterek, zincir ve anahtar kurmalı, en eskisi 220 yıl öncesinin saatlerinin hala pırıl pırıl olduğunu ve tıkır tıkır işlediğini söylüyor.

 

 

Mustafa Öden dede mesleği saat tamirciliğini 12 yaşındayken babasının yanında öğrenmeye başladı. Üniversiteyi bitirmesine rağmen, ata mesleğinden hiç kopmadı. 50 yıldan bu yana Burhaniye’de saat tamirciliği ve satışını yapan 1 çocuk babası Mustafa Öden zamanla saatlere daha fazla ilgi gösterdi. Antika saatlerin tamirini yapıp, asırlık saatleri tekrar çalışır duruma getirdi. Bu arada antika saatlerin koleksiyonunu yapmaya, saat mezatlarında alıp satmaya başladı. Hem duvar saati, hem kol saatlerinin antika değerini kazananlarını koleksiyona dönüştürdü. Öden dükkanının duvarını süsleyen antika saatleri anlatırken, “Haftanın hemen hemen her günü İnternet üzeriden, İnstagram’da, Facebook’ta kol saati, duvar saati mezatları oluyor. Bu mezatlar bir hayli hareketli geçiyor. Doların yükselmesiyle birlikte saat fiyatları da yükseldi. Ben antika saatlerin çoğunu bu mezatlardan topladım. Alıp satıyorum. Saatçilik mesleği babama dedemden geçmiş ben de babamdan öğrendim. Yaklaşık 50 yıldır yapıyorum. Duvar saatlerinin yanında, antika kol saatleri koleksiyonum da var” diye konuştu

 

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
50 yıllık saat tamircisinin asırlık saatleri
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!