Konut kiralarındaki zam sınırı 1 Temmuz’da sona eriyor! Kiracılar endişeli!

Konutlardaki yüzde 25 zam sınırı 1 Temmuz’da kalkacak. Yasal sınır olmasına rağmen kiracıların yüzde 65'i, yüzde 25'in üzerinde zam yapıldığını söyledi.

Konut kiralarındaki zam sınırı 1 Temmuz'da sona eriyor! Kiracılar endişeli!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

8 Haziran 2022’de Türk Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde ile konut kiralarına getirilen yüzde 25 kira artış sınırı, 1 Temmuz 2024’e kadar uzatıldı.

Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre, bu tarihten sonra yeni bir düzenleme yapılmayacak ve kira artışları yeniden enflasyon ortalamasına göre belirlenecek.

Eski Sisteme Dönüş

1 Temmuz’dan itibaren yürürlükten kalkacak olan yüzde 25 zam sınırı sonrasında, konut kiraları Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre, 12 aylık TÜFE ortalaması baz alınarak belirlenecek. TÜİK tarafından her ay açıklanan enflasyon oranları, kira artışlarının yeni belirleyicisi olacak.

Ev Sahibi ve Kiracılar Arasındaki Gerilim

İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) İstanbul Barometresi araştırmasına katılanların yüzde 49,2’si son kira artış döneminde ev sahipleriyle sorun yaşadığını belirtirken, yüzde 9,4’ü kirasını ödeyemediğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 65,2’si, kira artışlarının kanunda belirtilen yüzde 25’lik sınırı aştığını dile getirirken, yüzde 27,9’u bu oranı koruduğunu, yüzde 6,9’u ise yüzde 25’ten daha düşük bir artış yaşadığını söyledi.

Kira Artışları Hız Kesmeden Devam Ediyor

Her ne kadar yasal sınırlar kira artış hızını yavaşlatsa da, kiralar yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor. Endeksa’nın verilerine göre, son iki yılda Türkiye’de kiralar nominal olarak yüzde 265 oranında arttı. Yasal sınırlara rağmen kiracılar, zam dönemlerini korku içinde bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Temmuz itibarıyla konut kiralarındaki yüzde 25 zam sınırının sona ereceğini ve bu düzenlemenin devam etmesine gerek olmadığını belirtti. Bu durum, kira artışlarının tekrar enflasyon oranlarına göre belirleneceği anlamına geliyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Konut kiralarındaki zam sınırı 1 Temmuz’da sona eriyor! Kiracılar endişeli!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!