Kiraya yüzde 25 zam sınırı bugün sona erdi!

Türkiye'de konut kiralarında iki yıldır uygulanan yıllık yüzde 25 kira zam sınırlamasının süresi bugün doldu.

Kiraya yüzde 25 zam sınırı bugün sona erdi!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de konut kiralarında iki yıldır uygulanan yıllık yüzde 25 kira zam sınırlamasının süresi bugün doldu.

Bugünden itibaren kiralara Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında zam yapılabilecek. Haziran ayı enflasyonunun 3 Temmuz’da açıklanmasıyla birlikte yıllık TÜFE oranı netleşecek ve bu oran, kira artışlarının belirlenmesinde kullanılacak.

Özellikle büyükşehirlerde barınma sorununa çözüm üretmeyen hükümet, yeni süreç için de herhangi bir planlama yapmadı. Kiracıların yüzde 25 zam sınırına uyulduğunu söylemek zor. Yeni dönemde kiracıları yeni zorluklar bekliyor. Ev sahipleri, kira ödemelerinde ve sözleşmelerde daha katı tutumlar sergiliyor.

Yeni Dönemin Zorlukları

Ev sahipleri, son dönemde kirayı 1 yıllık peşin isteme ve çıkış taahhütnamesi imzalatma gibi yöntemlere başvuruyor. Bu durum, kiracılar üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor. Kiracıların yasal hakları ve ekonomik durumları göz ardı edilerek yapılan bu uygulamalar, barınma krizini daha da derinleştiriyor.

Uzmanlardan Uyarılar

Gayrimenkul uzmanları, yeni dönemde kiracı ve ev sahibi arasında artacak gerginlikler konusunda uyarılarda bulunuyor. Kiracıların, haklarını koruyabilmek için yasal süreçleri dikkatle takip etmeleri ve gerekirse hukuki destek almaları gerektiğini vurguluyorlar. Özellikle büyükşehirlerde barınma sorununun çözülmesi için daha kapsamlı ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Kiraya yüzde 25 zam sınırı bugün sona erdi!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!