İETT’nin 800 milyon liralık iç borçlanma talebi onaylandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Meclisinde, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmelerinin (İETT) yeni otobüs alımı için 800 milyon liralık iç borçlanma talebi kabul edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, kasım ayı altıncı birleşimi, Meclis 2. Başkanvekili Ömer Faruk Kalaycı’nın başkanlığında Saraçhane’deki belediye binasında yapıldı.

Meclis’te, İBB kuruluşu İETT’nin üretim yeri Türkiye olan otobüslerden alım yapılması şartıyla yeni otobüs alımlarında kullanılmak üzere 800 milyon lira tutarındaki iç borçlanma talebi ele alındı.

Oylanan gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi.

İBB ve 16 iştirak şirketinde çalışan ve emeklilikte yaşa takılanların (EYT) finansman ihtiyaçlarının karşılanması için 896 milyon liralık borçlanma talebi de kabul edildi.

İBB ayrıca Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı Projesi için 200 milyon euro dış borçlanma yapacak.

Buna göre müdürlük tarafından meclise gönderilen yazıda, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı projesi için bugüne kadar Deutsche Bank’tan 110 milyon euro ve eurobond tahvil ihracı ile 60 milyon euro olmak üzere toplam 170 milyon euro finansman sağlandığı kaydedildi.

Metro hattı projesinin genel fiziki ilerlemesinde yüzde 75 seviyesine ulaşıldığı, 1. etapta tüm tünel açma makinası (TBM), ana hat tünel, istasyon kazı ve betonarme imalatlarının tamamlandığı, istasyon ince ve elektromekanik imalatlarla hat üst yapısı imalatlarının devam ettiği belirtilen yazıda, projenin 2. etabında ise istasyon kazı imalatlarının tamamlandığı, betonarme imalatlarıyla ana hat, TBM tünel imalatları ve tünel kalıcı kaplama imalatlarının devam ettiği vurgulandı.

Projenin devamı için ek finansmana ihtiyaç duyulduğu belirtilen yazıda, “Projenin tamamlanabilmesi amacıyla artan maliyetler gerekçesiyle ilave olunan 75 milyon euro ile birlikte toplamda 200 milyon euro + KDV + sigorta primi tutarında dış borçlanma yapılabilmesi hususu için işbu yazımızın belediye meclisine takdimini arz ederim.” ifadeleri kullanıldı.

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından uygun görülen dış borçlanma talebi, Meclis’te yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
İETT’nin 800 milyon liralık iç borçlanma talebi onaylandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!