Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 600 milyon euroluk destek

Dünya Bankası, Türk ihracatçıların rekabet güçlerini ve ihracat pazarlarını koruyabilmeleri için 600 milyon euro tutarında bir kredi garantisini onayladı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye’ye 600 milyon euroluk destek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada Türkiye Yeşil İhracat Projesi’nin makine, ekipman, ısıtma ve soğutma sistemlerinin geliştirilmesi ve atıkların azaltılması veya geri dönüştürülmesi gibi yeşil ve iklime uyumlu çözümlere yatırım yapacak ihracatçılara uygun maliyetli ve uzun vadeli finansman sağlanmasına yardımcı olacağı aktarıldı.

Uzun vadeli ticari finansman

Türkiye Yeşil İhracat Projesi kapsamında yaklaşık 10 yıl vadeli ticari krediler yoluyla 1 milyar euroya kadar uluslararası özel sermayenin bulunması amacıyla Eximbank’a sağlanacak 600 milyon euroya kadar bir kredi garantisi ile uzun vadeli ticari finansmanı harekete geçirmesi hedefleniyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) 2026 yılından itibaren karbon yoğun ürünlere tarife uygulamaya başlayacağı ve bundan dolayı emisyon yoğun ürünler üreten Türk ihracatçıların karbon ayak izlerinin azaltılmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, AB pazarının Türkiye ihracatının yüzde 40’ını oluşturduğu hatırlatıldı.

Ülke iş gücünün yüzde 37’sini istihdam ediyor

Türk ihracatçıların büyük ölçekli işverenler olduğunu ve ülke iş gücünün yaklaşık yüzde 37’sini istihdam ettiğini belirten Dünya Bankası Grubu Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İhracat sektörünün başarısının sürekliliği Türkiye ekonomisi için çok büyük önem taşımaktadır ve yeşil dönüşüm hükümetin en büyük önceliklerinden birisini oluşturmaktadır. Dünya Bankası küresel olarak düşük karbonlu bir geleceğe geçişe katkıda bulunacak ve aynı zamanda şirketlerin ve ülkenin rekabet gücünü artıracak bu çabaları desteklemekten memnuniyet duymaktadır”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 600 milyon euroluk destek
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!