27 Mayıs 1988 Cuma: Belediye işçilerinin eylemi ilgi uyandırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Politika Gazetesi 27 Mayıs 1988 Perşembe günü yayımlanan sayısında, Belediye işçilerinin saç kesme eylemini manşet haber olarak kullanmış. “Belediye işçilerinin eylemi şehirde ilgi uyandırdı” başlıklı, Haberde toplu sözleşmede uzlaşmazlığa gidilince işçilerin saçlarını kestiği, ve toplu sözleşmeden sonuç alınana dek sürdürüleceği belirtiliyor.

 

 

Manşet haber okurlara şu tümcelerle aktarılmış: “Belediye iş Sendikasına üye işçilerin önceki gün giriştikleri saç kesme eylemi bütün şehirde büyük ilgi ile karşılandı. Toplu sözleşme görüşmelerinin uzaması ve sonunda uyuşmazlığa gidilmesi yüzünden bir protesto eylemi olarak düşünülen bu hareketten sonra Şube başkanı Cengiz Şenözü ile görüştük. Şenözü , ‘Önceki gün başlatılan saç kesme eylemi bütün işçilerimizin katılımı ile sürüyor. Belediyede şu an işçi olarak çalışan 1050 arkadaşımız ve aileleri bayramı aç açıkta geçirdiler. Bunu kınamak en doğal hakkımızdır. Geçmişe baktığımızda belediyede çalışan temizlik işçilerinin sayısının 185. Bugün sadece 150 olduğunu görürsek yapılan uygulamanın ne denli ezici ve acı olduğunu anlarız. 1964’lerin Balıkesir’inde yaşayanların sayısı bugün 5’e katlanmış durumdadır. Dolayısıyla temizlik işçilerinin sayısı da 1500 olmalıydı. Biz hakkımızı istiyoruz. Belediyede çalışan işçilerin 39’u 90 bin lira alıyor. 510 işçimizin aldığı para 60-70 bin lira. Geri kalanlar asgari ücret alıyor’ diye konuştu

Birinci sayfanın diğer haber başlıkları: “Ticaret odası üyelerinin aidatları ödemesi gerek”, “Sındırgı’da iplik fabrikası kurulacak”, “Hukuk ve adaletimiz çağın dışında ve gerisinde”, “Hacca gitmek için kura kararı kalktı”, “Hikmet Adın yeni kitap yazıyor.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
27 Mayıs 1988 Cuma: Belediye işçilerinin eylemi ilgi uyandırdı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!