Care Clic Skolyoza resim yarışmasıyla dikkat çekti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hilmi DUYAR / POLİTİKA / Care Clic Sağlıklı Yaşam Merkezi, 1-30 Haziran günlerinin, Skolyoz Farkındalık Ayı olması nedeniyle, Omurga Eğriliğine dikkat çekmek için, 3’üncü kez, “Skolyoz ve Gençlik” temalı resim yarışması düzenledi. Care Clic Uzman Fizyoterapisti ve Schroth Terapisti Asuman Gökçin, yarışmayı gelenekselleştirdiklerini, bu etkinlikle daha uzun yıllar sürdürülerek, Skolyoz hakkında vatandaşın duyarlı olmalarını sağlamak istediklerini vurguladı. Bu yıl yarışmaya çok sayıda öğrenci katıldığını, jürinin birbirinden güzel resimleri derecelendirmekte bir hayli zorlandığını kaydetti. Dereceye girenlere ödülleri, Care Clic Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

 

 

Uzman Fizyoterapist Asuman Gökçin, Care Clic Sağlıklı Yaşam Merkezi’ni Balıkesir Halkının hizmetine sunduktan sonra, Skolyoza dikkat çekmek için Skolyoz farkındalık ayı olan Haziran ayında da okullar arası, “Skolyoz ve Gençlik” konulu resim yarışması düzenlemeye başladı. Dereceye giren öğrenciler ödüllendirilirken, sergilenmeye layık bulunan yapıtlar da halkın izlenimine sunuldu. Bu yıl 3’üncü kez düzenlenen yarışmaya, çeşitli okullardan çok sayıda öğrenci katıldı. Yapılan değerlendirmede, T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Sudenur Gümüşkuyu 1’inci, Muharrem Hasbi Koray Lisesi Öğrencisi Ayşe Melek Sayılgan 2’nci, , T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencisi Yeliz Erkan 3’üncü oldu. Dereceye girenlerin ödüllerini, uzman Fizyoterapist Asuman Gökçin verdi. Yarışmada birinciye gram altın, ikinciye Bin 500 lira, üçüncüye de Bin lira verildi.

 

 

Gökçin, erken teşhisin Skolyozu önleyebileceğini, önleyebilmek için farkındalık yaratmak gerektiğine dikkat çekerek, “Skolyoz, omurganın sağ ve sol tarafa doğru eğrilmesiyle oluşur.1-30 Haziran Skolyoz Farkındalık Ayı’nda, skolyoz hastalığına karşı farkındalık yaratmak için Care Clic Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak hizmete girdiğimizden bu yana 3 yıldır resim yarışmalarını düzenliyoruz. Pek çok insanın kendinde Skolyoz olduğunu bilmiyor. Hastalığın tanısı genellikle çocukluk çağında fark ediliyor. Yetişkinlerde, göğüs röntgeninde tesadüfen saptanıyor.  Haziran ayı Skolyoz Farkındalık Ayı’dır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de omurga eğriliğine dikkat çekmek için, başta sağlık bakanlığına bağlı kuruluşlar olmak üzere, pek çok özel sağlık kuruluşu seminerler düzenliyor toplantılar yapıyor. Care Clic Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak Skolyoz farkındalığının arttırılması, özellikle okul çağındaki çocukların bilmesi için okullar arası resim yarışmasını hayata geçirdik. Bu konuda başarılı olduğumuza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Omurga eğriliği konusunda da bilgiler veren Gökçin,Skolyoz omurganın3 düzlemde yer değiştirmesiyle gelişen bir sağlık sorunudur. Röntgen filmlerinde omurganın sağa ya da sola doğru 10 dereceden fazla eğikliğinin fark edilmesiyle bu tanı konur. Her yaşta görülmekle birlikte en sık ergenlik döneminde karşımıza çıkmaktadır. Nedeni halen bilinmemekle birlikte kız çocuklarında erkeklere göre 8 kat fazla görülmektedir. Herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği  Adam’s öne eğilme testi ile kolaylıkla erkenden fark edilebilir. 20-45 derece arası Skolyoz, korse ve özel egzersizlerle, 45 derece üzeri durumlar ise cerrahi olarak tedavi edilir.  Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Biz Skolyoza farkındalığı arttırmak için, “Skolyoz ve Gençlik” konulu yarışmayı her yıl yineleyeceğiz” dedi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Care Clic Skolyoza resim yarışmasıyla dikkat çekti
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!