KARESİ’DE HEDEF SÜPER LİG

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

#tümşehirbirliktekaresisüperligde

Türkiye Basketbol Ligi’nde Balıkesir’i temsil eden Karesispor Basketbol Takımı sezon öncesinde yapacağı ilk maçın öncesinde POLİTİKA’ya açıklamalarda bulundu. Takım yönetimi, teknik heyet ve oyuncular geçtiğimiz sezonu değerlendirerek, yeni sezondaki hedeflerini POLİTİKA okuyucularıyla paylaştı.

Karesispor Kulüp Başkanı Ahmet Ayan, Genel Menajer Anıl Uyanık, Başantrenör Gencer Baytemur ile birlikte takım oyuncuları Reha Öz, Ümit Sonkol ve Hazer Avcı yeni sezondaki hedeflerini anlattı. Kulüp Başkanı Ahmet Ayan bu sezon güçlü bir takım oluşturduklarını belirterek hedeflerinin Süper Lig’e çıkmak olduğunu belirtti.

HEDEFİMİZ SÜPER LİG

Karesispor Kulüp Başkanı Ahmet Ayan basketbol takımının geçtiğimiz sezon şanssızlıklara rağmen ligi iyi yerde bitirdiğini söyledi. Ayan bu yılki hedeflerinin Süper Lig olduğunu da belirterek şunları ifade etti:

“Geçen sene sezona iyi bir takımla başladık. Sezona iyi bir giriş yaptık. İyi de gidiyorduk ama sonrasında yabancı oyuncularımızla sıkıntı yaşadık ve o sıkıntıları aşamadık. Neticesinde yabancılar ayrıldı. Yabancılar ayrıldıktan sonra düşüş yaşamaya başladık. Yabancılar ayrıldıktan sonra biz yolumuza devam ettik ve yabancı transferi yaptık. Tüm şanssızlıklara ve olumsuzluklara rağmen ligi iyi bir yerde bitirdik. Zaten ligde ilk yılımızdı ve hedefimiz de ligde tutunmaktı. Şükürler olsun ligi iyi bitirdik.

YENİ SEZON İÇİN ERKEN START ALDIK

Akabinde yeni sezon için hemen hazırlıklara başladık ve transferlerimizi başlattık. Bu yıl ekonomik durumlardan da dolayı tedbirli olmak istedik. Buna rağmen iyi bir takımı ekonomik olarak kurduk. Bu bizim için çok önemli ve şu anda kurduğumuz takım literatürler tarafından ligin en iyi üç takımından birisi olarak görülüyor. Yaptığımız hazırlık maçlarında takımın iyi olduğunu gördük. Bir de geçirdiğimiz Federasyon Kupası maçları var. Orada da küçük bir şanssızlıktan averajdan dolayı finali kaybettik.

BUGÜN İTİBARİYLE LİGE BAŞLIYORUZ

Şimdi önümüzde lig var. Bugün itibariyle yeni sezona başlıyoruz. Güzel bir takım var, birlik ve beraberlik var. Hocamız çok iyi. Geçtiğimiz yıl hocamızın değişikliğiyle birlikte Gencer Baytemur ile yolumuza devam ettik. Ama geçen yıl Gencer Bey’in kurduğu takım olmadığı için ufak tefek adaptasyonla ilgili sıkıntılar oldu. Bu yıl Gencer hocamızla devam ediyoruz. Hocamız kaliteli, bilgili, konusunda gerçekten kendini ispat etmiş birisi. Kendisine güveniyoruz.  Bu yıl da inşallah başarılı olacağız.

HEDEFİMİZİ YÜKSEK TUTTUK
Bu yıl hedefimizi biraz daha yüksek tutuyoruz. Süper Lig’e çıkmak için mücadelemiz olacak. “Bütün Şehir birlikte Karesi Süper Lige” diye bir sloganımız var. Bizim en önemli gücümüz seyircimiz. Balıkesir halkına baktığımız zaman Karesispor’a sahip çıktı. Karesispor’un şehrin takımı olma noktasında büyük yol kat ettik ve bunu başardık. Tüm şehir bizi benimsedi. Tüm şehrin basketbol konusunda tek takımı Karesispor oldu. Bunu maçlarımızda da görüyoruz. Baktığımızda Kurtdereli Spor Salonu’nda her maçımız seyirci açısından dolu bir şekilde oynanıyor. Bu da şehir için, basketbol için, bizler için çok önemli. Biz yine bu yıl seyircilerimizi maçlara davet ediyoruz. Çok heyecanlı ve çekişmeli maçlarımız olacak.”

*****

BASKETBOLDA BİR MARKA OLDUK

Karesispor Basketbol Takımı Genel Menajeri Anıl Uyanık da şehir ile bir bütün olarak bir üst lige çıkmak istediklerini belirterek şunları söyledi:

“2014 yılı Aralık ayında Karesi Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz tarafından  kurulan Karesispor, geçirdiğimiz bu kısa sürede  Türkiye Basketbol Liginde mücadele eden A Takımıyla, tamamıyla üst seviyeye oyuncu yetiştirmek üzere inşa edilmiş altyapı organizasyonu ve Balıkesir’de basketbol oynamak isteyen 6-17 yaş arası gençlere kapısı açan Karesi Spor Basketbol Akademiyle 4 yıl gibi kısa bir süre içinde gerçek bir spor kulübü haline gelmiştir. Ve bu kısa sürede Balıkesir halkı kulübü sahiplenmiş  ve izleyicinin ötesinde taraftara dönüşen bir kitle oluşmuştur. Her maçını Kurtdereli Spor Salonunda dolu tribünler önünde oynayan bir Karesispor görüyoruz. Bu organizasyon ve şehrin hak ettiği yer Türkiye Basketbol Süper Ligidir. Sezona #tümşehirbirliktekaresisüperligde sloganıyla, yönetimimiz, staffımız, oyuncu kadromuz ,  taraftarımız ve şehrimizle   bir bütün olarak, süper lige yükselme hedefiyle başlıyoruz. Ve bu sezon bu hedefi gerçekleştirip Karesispor ismini Türk Basketbol tarihine altın harflerle yazdırmak istiyoruz.

****

GEÇEN SEZON SIKINTI VE PROBLEMLERİ AŞAMADIK

Geçtiğimiz sezonun ortasında kulübün başına gelen Başantrenör Gencer Baytemur geçen sezonun değerlendirmesini yaparak yeni sezon hedeflerini anlattı. Baytemur bu yıl kurdukları kadroyla Süper Lige çıkmayı düşündüklerini belirterek şunları ifade etti:

“Geçen sezon ben geldiğimde ligin ortası geçilmişti. Ben buraya yarıda gelmeyi bir risk olarak görmedim. Uzun soluklu bir kontratla yarım sezonu, vazgeçilmiş bir sezon olarak da görmedim. En azından play-off yapalım ve başka hedeflere gidelim diye geldim. Ama geldiğimdeki takım yapısı; yani kendi almadığımız oyuncularla oynamak bir antrenör için zor bir durum. Bugün buradaki arkadaşlarımızın tamamı -Hazer’i de ona dahil ediyorum çünkü o düzene en iyi uyum sağlayan oyuncu olduğu için kaldı-kendi düzenimize uygun olduğu için takıma dahil ettik. Ama geçen seneki takımımız sezonun ortası geçmiş, mental, fiziksel olarak da basketbol olarak da bitik halde olan bir takımdı. Sezon başında plajdan bir araya gelen yorgun bir halleri vardı. Bu sene oynamadığımız arkadaşların da geçen seneyi basketbolları gerçek basketbolları değildi. Yani onlar da o düzen içerisinde değer kaybettiler. Sonrasında yabancı oyuncuyla ilgili sıkıntılarımız oldu. Onun kişiliği ve karakteriyle ilgili problemler yaşadık ve takımdan uzaklaştırdık. Ondan önce geçen senenin değerlendirmesiyle ilgili şöyle düşünün; bir takıma geliyorsunuz sezonun ortası geçmiş. Bir değişik düzen yerleştirmeye çalışıyorsunuz ama hiçbir oyuncu almamışsınız, geldikten sonra da yabancı dahil hiçbir oyuncu alamadık. O yabancı oyuncu da zaten basketbola yabancı bir oyuncuydu. Hakikatten bu kadar yıldır yabancılarla çalışıyorum ben bu kadar yapabilitesi olmayan bir oyuncu görmedim. O sezon çok uğraştık ama geçen sezon galibiyete yansımayan, seyircilere yansımayan çok ciddi çalkantıları takım halinde aşarak sağ salim problemsiz bitirdik.

SEYİRCİMİZ BİZİ YALNIZ BIRAKMADI

Yaşanan olumsuzluklara rağmen hiçbir zaman seyircinin takımdan vaz geçmediğini gördük. Bakın biz üst üste maç kaybettiğimiz halde o salon her seferinde çok doluydu. O muhteşem bir şeydi. Bu sezon ben inanıyorum seyircilerin içeriye giremediği maçlar olacak. Biz geçen seneyi geçiş süreci olarak değerlendirelim, kim bizde kalır, kim kalamaz onu görelim diye konuştuk. Bu sene bir başlangıç ve bu sene asıl hedeflerimizi yapmayı düşündük. Sağ olsun başkanımız ve idari kadromuz bizden fazla çaba gösterdiler ve şartları çok zorladılar. Ve şu anda birlikte olan takımı bir araya getirdik.

TECRÜBELİLERLE GENÇLERİ HARMAN YAPTIK

Bu seneki takımımızı şöyle değerlendirmek lazım; bir kere basketbol olarak çok tecrübeli oyuncularımız var. İşte Kaptan, Ümit gibi, bir taraftan da çok gençler var. Hakikatten böyle bir organizasyonun içinde ilk defa olan gençler de var. 2000 doğumlu, 1999 yılı doğumlu arkadaşlarımız var. Onlarla bir harman yapmaya çalışıyoruz. Ama bütün oyuncuları seçerken alabileceğimiz çok fazla oyuncu vardı. Yani burada olan bütün oyuncularımız; yabancı oyuncu dışında benim birinci kriterim şu: Çok süper oyuncu bilmem ne falan değil, karakter. Benim en önemli kriterim karakterdir. Mesela yabancı oyuncu için de zaman zaman onu alırsak bunu alırsak oldu. İlk sorduğum şey karakteri düzgün mü oldu.

YABANCI OYUNCULARIMIZ KARİYERLİ

Yabancı oyuncu alırken bir şans faktörü var ama onu minimuma indirebiliyorsunuz. O oyuncu buraya geliyor hiç umulmadık bir şey oluyor, eşi burada yaşamak istemiyor. Geçen seneki oyuncumuzun eşi hamileydi neredeyse bütün şehir onunla bir doğurduk. Yine de mutlu olamadı. Bu seneki yabancı oyuncuları seçerken tabi ki para birinci kriterdi. Eurolig’den de oyuncu alabilirsiniz milyon dolar verirseniz. Aldığınız oyuncunun mevcut oyuncularla doku uyumu sağlaması da çok önemli. Ona çok dikkat ettik. Ama alabileceğimiz en iyi oyunculara gittiğimizi düşünüyoruz. Ne kadar elerseniz eleyin çalışmadan oyuncunun durumunu bilemiyorsunuz. Gary Smith önceki sene Samsun’da çok iyi şeyler yaptı gibi düşünülerek alındı. Ama geldiğinde birlikte çalıştığımızda öyle olmadığı anlaşıldı. O nedenle aldığımız yabancı oyuncular hem kariyer olarak hem de karakter olarak da bizi yanıltmadılar. Ama henüz sezon başlamadı. Yani bu durumlarda her zaman yanılma payı vardır. Zor zamanları olacak, iyi maçları olacak, kötü maçları olacak. Ama şu ana kadar takımla müthiş uyumları var bunu söyleyebilirim.

OYUNCULARIN ORTAY PAYDASI KARAKTERLİ OLMALARI

Bütün oyuncularımın ortak paydası düzgün karakterli oyuncular olması. Hepsi çok uyumlular. İbrahim’i de buraya dahil ederek söylüyorum; çok ağır antrenmanlar yaptığımız halde hiç birini bir kere bile uyarmak zorunda kalmadım. Hadi koş diye bir uyarıyı hiç yaşamadım. En çok çok çalışan Reha ağabeyi, Ümit ağabeyi, Hazer ağabeyi olunca çocukların yüzleri gülüyor. Ben onlara burada teşekkür ediyorum. Onlarla çalışmayla ilgili herhangi bir problem yaşamadık. Takımın saha içindeki liderleri önemli. Bazen bir şey söylemenize bile gerek kalmaz. Bir tavır bile, takım içerisindeki tecrübelilerin bir tavrı bile takımın bütün kimyasını bozabilir. O yüzden onların pozitif olmaları bütün takımı müthiş etki ediyor. Oyuncu olarak özelliklerini saymama gerek yok.

SEZONO ERKEN BAŞLADIK

Biz sezona en erken başlayan takımlardan bir tanesiyiz. Biz daha form tutmadık. Yani makine daha yüzde 100 performansla çalışmadı. Daha sistemin, düzenin oturması lazım. Geçen sene bu sistem konusunda sıkıntı yaşadık. Bu sene oyuncularımız takıma hazır gelmelerine rağmen form yakalayamadık. Zaten Federasyon Kupasında zor duruma düştük falan filan orada hedefimiz bizim final oynamaktı. Ama bir maçlık bizim kötü, rakibin sıra dışı performansı bizi o kupadan elenmemize sebep oldu. Tam olarak form tutmamız sezon içerisine yayılacaktır. Erken form alan takımlar da var ama önemli olan sezon sonunda kimin nerede olacağı. Biz bizim takımın alternatifleriyle, yani oyuncu yelpazesinde birbirinin alternatifi olan çok oyuncu var. İnşallah şansın da yanımızda olması lazım. Bazen öyle bir şey oluyor ki o top içine düşerse dünyanın en iyi antrenörü siz oluyorsunuz, dışına düşerse vay hocam niye bunu niye yaptınız diye eleştiriliyor.

LİGİN EN İYİ KADROLARINDAN BİRİYİZ

Bu sene gerçekten avantajlı bir sezon. Yani biz de ligin iyi kadrolarından birisiyiz. Ama maçlar sahada oynanmadan kazanılmıyor. Hedefimiz net ve tek. Biz sezon başı ilk hedef olarak Federasyon Kupasını koyduk. Daha ilk antrenmanda biz ilk olarak Federasyon Kupasını kazanalım ya da en azından finale yürüyelim dedik. Ama şansımız o ki ligin en iyi dört takımı olarak sezon öncesi aynı gruba düşüyorsunuz. Onun için ikinci hedefimiz de bu ligden Süper Ligi yükselmek. İnşallah o hedefe hep birlikte yürüyeceğiz.

SÜPER LİGE GİDECEĞİZ

Bazen sizin dışınızdaki faktörler her şeyi değiştirebiliyor. Sezon başında bizi şöyle bir yere koymamak lazım. Basketbol camiasında adaylardan birisiyiz. Ama en kesin, alıp yürüyecek, namağlup bir üst lige çıkacak bir durumumuz da yok. Bizden çok daha pahalı kadrolar var. Ormanspor 2-3 senedir oynadığı takımla ligde devam ediyor. Aynı şekilde Bursaspor, Petkim, Konya, Akhisar gibi takımlar var. Bir kalemde altı tane play-offa çıkabilecek ve birbirini yenebilecek takım var. Bir de bunların altında onları yenebilecek takım var. Bu ligde her şey olabilir. Ama biz bir tek şey hedefledik, Süper Ligi gideceğiz.

BANVİT KIRMIZI ZORLU BİR RAKİP

Sezonun ilk maçında Banvit Kırmızı ile oynayacağız. En zor zamanda oynanacak bir rakip. Tamamı genç, ümit milli oyunculardan kurulu ve yabancıları olan bir kadro. Hakikatten çok genç, yetenekli bir ekip. Onlarla hazırlık maçı oynadık ve 1-2 sayıyla bitti. Zorlu bir rakip. Ama ilk maçı kazanıp firesiz devam etmek istiyoruz. Banvit bizim kardeş kulübümüz. Her zaman aramızda yardımlar oluyor. İnşallah sezon sonunda onlar da mutlu bitirir.

BALIKESİR’E SÜPER LİG YAKIŞIR

Benim Balıkesir’de gördüğüm; Balıkesir kesinlikle bir Süper Lig düzeyince. Bu kulübün yapısıyla ilgili bir şey ama ben şuna inanıyorum; geçen sene iddiamız kaybolduğu andan itibaren bile her maç salon dolduğu müddetçe basketbol Balıkesir’de bitmez. Yani Yücel Başkanımız bizimle olduğu sürece Balıkesir’de basketbol bitmez. Geçen sene altı maç üst üste kaybettik. Birçok yerde çalıştım böyle durumlarda başkanlar sizin telefonunuzu açmazlar, yüzler değişir, tavırlar değişir. Oyunculara tavırlar değişir. Yücel Yılmaz ve bütün yönetim kurulunu içine dahil ederek söylüyorum bize moralinizi bozmayın, biz hep arkanızdayız şeklinde yaklaşımlar oldu. Böyle yönetim olduğu sürece başarının gelmemesine imkan yok.  Seyirci profiline bakıyorsunuz; geçen sene salona öğrenciler geliyor, aileler çocuğunu elinden tutarak geliyor. Onların tamamı gelecek. Basketbol maçları Balıkesir için  sosyal bir olay oldu.”

*****

HAZER AVCI: BU SENE BİZİM İÇİN GÜZEL BİR SEZON OLACAK

Takım oyuncularından Hazer Avcı da takımdaki uyumun bu sene kendilerini Süper Lige çıkaracak boyutta olduğunu belirterek şunları söyledi:“Geçen sezonu hedeflediğimiz sıradan daha aşağıda bitirdik. Ama bunun için sadece bir etken değil  bir sürü etken vardı. Bu sezon yaptığımız iyi ve kötü şeyleri baz alarak ona göre bir takım kuruldu. Takımda da Antrenörümüz Gencer Baytemur sistemine uyduğu düşündüğü insanları alarak yeni bir takım organizasyonu kurdu. Yaz döneminde çok iyi çalıştık. Antrenmanlara 6 Ağustos’ta başlayarak belki de bu ligde en erken başlayan takım olduk ve çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Federasyon Kupası’nda da aslında istediğimiz şeyleri aldık ama kötü oynadığımız bir maç bizi Federasyon Kupasından averajla devre dışı bıraktı. Ama orada da eksiklerimizi gördük. Önemli olan şu an ilk maçımız ve oraya konsantre olmuş durumdayız. Bandırma Kırmızı bizim için önemli bir maç ve ona çok iyi hazırlanıyoruz. Takıma yeni eklenen her insan buraya yönetimden antrenörüne kadar bilerek çok istenerek alındı.  Herkes nokta atışı yapılarak alındı. Ondan dolayı da büyük bir uyumumuz var ve herkes çok iyi anlaşıyor. Gerçekten benden büyük olan Reha ve Ümit Ağabeyin önderliğinde hem bize çok iyi ağabeylik yapıyorlar. Biz de onlarla birlikte takımdaşlık olgusunu çok iyi oturttuk. Bu sene bizim için çok daha iyi ve güzel bir sezon olacak.

****

REHA ÖZ: TEK BİR HEDEFE KİLİTLENDİK O DA ŞAMPİYONLUK

Takım oyuncularından Reha Öz Süper Lig’e çıkmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek şunları ifade etti:“Hedefimiz belli. Ligden bu sene iki takım çekildi. Bizim takımdaki arkadaşlarımızla birlikte düşüncemiz birinci olup direkt 1. Lig’e çıkmak istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Ama lig uzun bir maraton ve 30 tane maç yapacağız. Bu 30 maçta çok iyi oynadığımız kadar çok kötü oynadığımız maçlar da olacak. Ama biz şu anda tek bir hedefe kilitlendik.

Balıkesir’e çok alıştık. Biz tabi buradan daha küçük yerlerde, yapılabilecek fazla bir şey olmayan imkansız yerlerde de oynadığımız için Balıkesir onların yanında cennet kalıyor. Balıkesir büyükşehir, istediğimiz her şey var. Zaten çok büyük de bir beklentimiz yok. Antrenman yapıp düzgün bir şeyler içebileceğiniz bir yer olsa bize yeter.”

***

ÜMİT SONKOL: KARESİ BASKET ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞMİŞ BİR TAKIM

Ümit Sonkol da Balıkesir’de basketbol oynamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek Karesispor Basketbol olarak da Süper Lig’e çıkmak için var güçleriyle çalışacaklarını ifade etti. Sonkol şunları söyledi:

“Ben yarı Balıkesirli sayılırım. Aslında ben basketbola Balıkesir’de başladım. O sene bölgesel lig oynadık, sonrasında ikinci lig ve ondan sonra da zaten kulübü kapattılar. Bu sezon Balıkesir’de üçüncü deneyimim. Aslında BEST Balıkesir Basketbol’da oynadığım sezon pek iyi geçmedi. Bir sürü şanssızlığın yanında bizim elimizde olmayan şeyler de oldu, takım oturmadı ve takım ligden düştü. Ben BEST’in Süper Lig’de oynamaya başladığında yoktum. Ama sonradan bir süreç oldu.

Şu an buraya geldikten sonra bizim en büyük hedeflerimizden birisi takımın şehirle bütünleşmesi. Çünkü bu iş saha içinde ne kadar bize de baksa, saha dışındaki destek çok önemli. Ben bunu geldiğimden beri söylüyorum. Bu sene çok doğru bir sene. Yani bir sürü kriz var, bir sürü problem var ve biz bu krizlerin üstünde tam bir takım olgusuyla beraberiz. İyi bir hava yakaladık ve tek eksik olan aslında seyirciyle bütünleşip, herkes inanıp şampiyon olmak. Umarım her şey istediğimiz gibi gider.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
KARESİ’DE HEDEF SÜPER LİG

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!