BAÜN’de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Sporu’ konferansı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Balıkesir Üniversitesinde (BAÜN) Milli Sporcu ve Milletvekili Saffet Sancaklı’nın konuk olduğu, “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Sporu; Cumhuriyetimizin 100. Yıl Dönümünde Sporun Dünü, Bugünü, Yarını” başlıklı konferans ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

 

BAÜN Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Fethi Sekin Konferans Salonu’nda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından BAÜN Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

 

 

Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu programda yaptığı konuşmada, Türk toplumunun tarihi kökleri itibarı ile spor kültürü olan bir geçmişe sahip olduğunu belirtirken, sporun ayrıca milli bir kimlik ile birleştirici gücü olduğuna değindi. Rektör Oğurlu, programa katılımları dolayısıyla Milli Sporcu ve Milletvekili Saffet Sancaklı ile konuklara teşekkür etti.

 

Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan Alpay da programda “Sporda Tesisleşme, Sportif Başarılarımız ve Spor Bilimlerinin Gelişimi” başlıklı bir sunum gerçekleştirirken, Cumhuriyetin 100. yıllık tarihine spor çerçevesinden ve Türk Sporunun önemi bağlamında ışık tuttu.

 

 

Programa katılan Milli Sporcu ve Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100. yılını yaşadığı için mutlu olduğunu söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti çok zor şartlar altında kurduğunu vurgulayan Sancaklı, “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehit olan, gazi olan ve emeği geçen kim varsa herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. Atatürk’ün 100. yılda ismini anmayanları da protesto ediyorum” diye konuştu.

 

Türk futbolunda altyapı sorunu olduğunu dile getiren Sancaklı, şunları kaydetti:

 

 

“Bizim spor kültürü açısından bir problemimiz var, yerleşmiş bir spor kültürümüz yok. Türk genci dünyada hiçbir ülkenin gencinden daha az yetenekli değildir, bilakis daha yeteneklidir. 18 yaş gruplarına kadar Türkiye hep derece alıyor fakat daha sonra büyükler kategorisinde lastiğimiz patlıyor çünkü altyapı eğitimini eksik alıyoruz. Sistemimiz yok, A takım seviyesine çıktığımızda bunların eksikliğiyle birlikte geri düşüyoruz. Bu sene bir çalışma yapıyoruz, altyapıyla ilgili kulüpleri biraz zorlayacağız. Hem tesisleşme hem hoca hem de idari manada altyapıları oluşturmaya çalışacağız. Başka kurtuluşumuz yok, voleyboldaki başarı tesadüf değildir. Önümüzdeki çok uzun yıllar daha voleybol başarılarının devamı gelecek çünkü bu temeller 20 yıl önce atıldı.”

Sancaklı, gençlere Atatürk’ün izinden gitmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Balıkesir Milletvekili Ekrem Gökay Yüksel, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ve Prof. Dr. Murat Doğdubay, senato üyeleri, akademisyenler, öğrencilerin yanı sıra ve vatandaşların da katıldığı program, hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
BAÜN’de ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Sporu’ konferansı
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!