Erden Köybaşı CHP İl Başkan adaylığını açıkladı: Yerelde iktidar olacağız

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

CHP İl Başkanı Erden Köybaşı 24 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek CHP Balıkesir İl Başkanlığı 38’nci Kongresi’nde bir dönem daha başkanlık için adaylığını açıkladı. Parti binasında ekibi ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Erden Köybaşı 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesini alacaklarını ifade derken mevcut CHP’li belediye sayısını da artırmak için çalışacaklarını kendilerine hedef olarak koyduklarını ifade etti.

 

Tek ve ortak hedeflerinin yerelde iktidar olmak olduğuna vurgu yapan CHP İl Başkan Adayı Erden Köybaşı kendi göbeklerini kendilerinin keseceğini ifade ederek, “Balıkesir’i sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştırmak için, adayız. Üyelerimizin desteği ile sizlerden aldığımız güç ile bunu başaracağız” diye konuştu. Köybaşı düzenlediği basın toplantısında Mayıs ayında yapılan seçimleri örnek göstererek Türkiye genelinden fazla oy alarak CHP’yi Balıkesir’de birinci parti yaptıklarını da dile getirdi.

 

 

“ÜLKENİN KİLİT TAŞI CHP’DİR”
CHP İl Başkanlığı için ekibiyle birlikte adaylığını açıklayan Erden Köybaşı ilk olarak CHP’nin 100’ncü yılıyla ilgili konuştu. Köybaşı, “Partimizin 100’ncü yaşında vatanımızı kurtaran, sadece partimizi değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canını seve seve feda eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyorum, ruhları yad olsun. Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun ilk gününde olduğu gibi 100’ncü kuruluş yılında da Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını ve bayrağımızın yılmaz bekçisidir. Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizde laikliğin, çağdaşlığın, hakkın hukukun koruyucusu ve varlık sebebidir. Bu nedenle ülkemizde Atatürk devrim ve ilkelerinin yaşamda varlığını sürdürebilmesi ve geleceğe taşınmasının teminatı, ülkemizin kilit taşı Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililerdir” dedi.

 

 

“HALKIMIZ ZAMLAR ALTINDA EZİLİYOR”
Ülkede yaşanan sorunları da değerlendiren Köybaşı, “Ülkemizde herkes tedirgin, yaşanan bir gün bir diğer günü tutmuyor. Yurttaşlar artık korkuyla yaşıyor. Her yeni güne uyanırken acaba bugün ne olacak, neyimi kaybedeceğim diyerek güne başlıyorlar. Üretilen korku politikaları ve kalıcılaşan adaletsizlik yurttaşlarımızı karamsar ve umutsuz hale getirmiştir. Ülkemizde çiftçi, işçi, emekli, memur, esnaf tüm yurttaşlarımız yaşanan ağır zamlar altında ezilip derin yoksullukla mücadele etmeye çalışmaktadır. Ülkemizde 14-28 Mayıs seçimlerinde kıt kanaat geçinebilen geçim sıkıntısı çeken yurttaşlarımız, iktidarın seçimden sonra uyguladığı rasyonel politikalarla derin yoksulluğun, açlığın pençesine düşmüştür. AKP genel başkanı “yaşananlar ekonomik değil psikolojik sıkıntılardır” diyecek kadar yurttaşlarımızın sıkıntılarından uzak açıklamalar yapmaya, aklımızla alay etmeye devam etmektedir. Yaşanan ağır ekonomik bunalım dışında; bilindiği gibi geçtiğimiz hafta içinde Madımak katliamı davası zaman aşımı nedeniyle düşürülmüştür. Bu sadece davanın düşmesi değil adaletin, insanlığın, düşmesidir. Madımak katliamı insanlık suçudur, İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz. Mevcut iktidar ve AKP genel başkanı bir yandan cezası kesinleşmiş suçluları affederken, diğer yandan daha haklarında iddianame bile düzenlenememiş olanlar hapiste tutuluyor, milletin oyları ile vekil seçilmiş Can Atalay’dan, gazeteci Barış Pehlivan’a, Merdan Yanardağ’a kadar tek suçları adaletsizliğe ses yükseltmek karşı çıkmak ve gazetecilik, muhalif gazetecilik yapmak olanlar adaletsiz adaletin pençesinde adalet aramaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

“CHP’LİLERİN UMUTSUZLUĞA KAPILMA HAKKI YOK”
Ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Cumhuriyet Halk Partililerin umutsuzluğa kapılma ve kenara çekilme hakkının bulunmadığını kaydeden Erden Köybaşı, “Anayasamızın değişmez maddesi olan laiklik ilkesine, temel hak ve özgürlüklere açıkça düşmanlığını ortaya koyan bu orta çağ zihniyetine tüm gücümüzle karşı duracağımızı ve toplumu kendi bakış ve yaşam anlayışına göre kalıplara sokmaya çalışan gerici faşist anlayış karşısında geri adım atmayacağımızı da buradan açıkça belirtiyoruz. Ülke olarak, bu kadar ağır bir ekonomik buhranın içinden geçerken, ülkede ekonomik soykırım uygulanırken, çağdaşlık, laiklik, cumhuriyet bu kadar tehlike altındayken hiçbir vatanseverin, özellikle de hiçbir Cumhuriyet Halk Partilinin umutsuzluğa kapılma, kenara çekilme hakkı yoktur” diye konuştu.

 

“YERELDE İKTİDAR OLMAK İÇİN ADAYIZ”
İlçe kongrelerini tamamladıklarını ifade eden Erden Köybaşı neden aday olduğuyla ilgili bu bilgileri verdi:
“Bildiğiniz üzere tüm ilçelerimizin kongrelerini tamamladık, kongrelere katılıp düşündüklerimizi anlattık. Gördük ki asgari müştereğimiz parti içindeki kırgınlık küskünlük ve bölünmenin son bulması güçlü olabilmek, Hep birlikte yerelde iktidar olmaktır. Bizde bu değerlendirmeler ışığında burada sizlerin huzurunda İl başkanlığına, çalışma arkadaşlarımızla il yönetimine adaylığımızı açıklıyoruz. Söyleyecek sözümüz, yapacak çok işimiz var. Partimizin yüzüncü yılında yapılacak olan yerel seçimler çok önemli hale gelmiştir. Hedefimiz 2024 yılı yerel seçimlerinde Büyükşehir belediye başkanlığını kazanıp partimizin 100 yılını, yerel yönetimde Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tamamlamaktır. Bu hedefle yönetime adayız. Partimizi temsil eden ok, ilerlemeyi, sürati, hedefe ulaşmayı simgelediği için seçilmiştir. Bizde bu şekilde ok gibi hızlı, hedefe ilerleyen başarı odaklı, iktidar hedefine kilitlenmiş bir örgüt yapısı ile 2024 yerel seçimler hedefine yürümemiz gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle yönetime adayız. Kaybedecek bir günümüz, bir dakikamız bile yok. Hamasetle zaman kaybetme lüksümüz yok, popülist söylemlerle sonuç alınamayacağını biliyoruz. Geçmişe takılı kalmadan geleceğe yürümemiz gerekiyor. Bu düşünce ve bu bilinçle yönetime adayız. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkeleri doğrultusunda Balıkesir’de birinci parti olmayı hedef olarak koymuş, gençliğin enerjisini, kadınların aklını, örgütümüzün tecrübesini bir potada eritmiş, birlikte üretecek, kucaklayıcı, güçlü bir yönetim için adayız.”

 

 

 

“TEK HEDEFİMİZ YERELDE İKTİDAR OLMAK”
Tek hedeflerinin CHP’yi Balıkesir’de iktidar yapmak olduğunu kaydeden Erden Köybaşı, “Bu zorlu yolda, yönetim olarak, partimize bu güne kadar emek vermiş, en gencinden, en yaş almışına kadar tüm üyelerimizin desteğine ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, partimize her kademede hizmet etmiş olan herkese saygımız sonsuz, hepsini sevgi ile kucaklıyoruz birlikte olmaya çağırıyoruz. Hedefimiz tek ve ortak “yerelde iktidar.” Gün birlik olma, birlikte yürüme günüdür. 2024 hedefine ulaşmak için birlikte olma zamanıdır. Bizler İsimlerle ilgilenmiyoruz, yapacaklarımız ve hedefimiz önceliğimiz. Bu konuda üyelerimize örgütümüze sizlere güveniyoruz. Partimizin kişilerin değil, ilkelerin, değerlerin halkın partisi olduğuna inanıyoruz. Partimizde kişilere değil, partimizin kurumsal kimliğine, tarihine, geleneklerine, bu partiyi var eden kurucu kadrolardan emanet ilkelerine, sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Şunu açıkça belirtmek istiyorum ki partimizde yapılan görevler bir sonraki görevin ya da unvanın basamağı olarak düşünülmemelidir. Biz öncelikle yerelde iktidar olmak amacıyla bir aradayız, bunun genelde iktidarı getireceğini biliyoruz. Evet, son seçimde ülke genelinde başarılı olamadık, ancak Balıkesir il örgütü olarak il başkanlığımız koordinesinde 20 ilçe başkanlığımız ve değerli yol arkadaşlarımın öz verili çalışmaları sonucunda ülkede alınan ortalama oy oranının üzerinde oy alarak cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci parti olarak çıktık. Örgütümüz yerel seçimlerde birinci parti çıkma gücünü bu şekilde göstermiş, büyükşehir belediye başkanlığını kazanma iradesini ortaya koymuştur. Bildiğiniz gibi Yerel seçimler ve genel seçimlerin dinamikleri çok farklıdır. Hep birlikte öncelikle Balıkesir büyükşehir belediyesini alarak mevcut belediye sayımızı arttıracağız. Yerel yönetim seçimlerinin arifesinde yapacağımız 38’nci kongremizde, seçilecek kadronun yerelde iktidar olacağını, halkımızı hak ettiği sosyal belediyecilikle tanıştıracağını ve yerel iktidardan genel iktidara yürüyüşümüzü gerçekleştireceğine inanıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bu amaç ile yönetime adayız” diye konuştu.

 

“ÇALIŞMA PROGRAMLARIMIZ HAZIR”
Yerel seçimlerle ilgili çalışma programlarının hazır olduğu bilgisini de partililerle paylaşan Erden Köybaşı, “Önümüzde çok önemli seçim süreci var, bu nedenle hızlı hareket edebilen, dinamik, hedefe kilitlenmiş bir örgüt yapısını faal hale getireceğiz. Sokak, mahalle, ilçe ve il bu konik yapıyı mutlaka oluşturacağız ve bilgi akışını raporlamayı sürekli hale getireceğiz. Partimizin öbek örgütlenmesini çok önemsiyoruz ve bu çalışmayı daha etkin hale getirip çalışmalarımıza hız vereceğiz. Öbekten, ilçeye oluşan gruplar kurarak çok hızlı iletişim kurabilen hareket edebilen bir yapıyı yaşama geçireceğiz. Klasik sıradan köy kahve mahalle çalışması yerine 20 ye 80 kuralına göre enerjimizi ve kaynaklarımızı çok daha verimli kullanıp kısa zaman içinde çok daha fazla yurttaşımıza ulaşacağız, dokunacağız. Bu konuda programlarımız hazır. Bu çalışmalarımızla bu güne kadar olduğundan bir adım daha önde, gündemi belirleyen, yakından takip eden bir örgüt ve il başkanlığı olacağız. Mazeret üreten değil başarıya inanmış ve başaran bir örgüt ve il yönetimi olacağız. Bunlar için, bugüne kadar olduğu gibi, ulaşılırız, şeffafız, kararlıyız, güçlüyüz. Kadınlarımız, gençlerimiz, köyler, çevre, İş dünyası, yerel yönetimler ve basın ile ilişkiler konusunda yol arkadaşlarımız ve yapacaklarımız hazır. Bütün bunları başarabilmek için omuz omuza hep birlikte güçlü örgüt güçlü CHP diyebilmemiz gerekiyor. Yarınlar için, yerelde iktidar için, Balıkesir’i sosyal demokrat belediyecilik ile tanıştırmak için, adayız. Sizlerin desteği ile sizlerden aldığımız güç ile bunu başaracağız” diye konuştu.

 

CHP İl Başkan adaylığını ekibiyle birlikte açıklayan Erden Köybaşı’nın toplantısına CHP Milletvekili Serkan Sarı, Altıeylül İlçe Başkanı Sinan Ayhan, Karesi İlçe Başkanı Yücel Erişen, önceki dönem Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve partililer de katıldı. POLİTİKA

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Erden Köybaşı CHP İl Başkan adaylığını açıkladı: Yerelde iktidar olacağız
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!