CEZAYI YEDİ ŞOVDAN VAZGEÇMEDİ!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaretten yargılandığı davada ceza aldı.

Tüm, aynı dava sürecinde Balıkesir Adliyesi’nde destekçilerini bir araya toplayıp basın açıklamaları yapmış, davayı adeta şova dönüştürmüştü. Söz konuyu davayı ‘Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını övmekten yargılandığı’ şeklinde kamuoyuna yansıtan Tüm, mahkemenin karar verdiği gün de aynı şekilde Adliye’de siyasi şov yaptı.

Adliye’ye otobüsle destekçi taşıyan Tüm, partilileri de dava için seferber etmekten geri kalmadı.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, baştan beri Tüm’ün adliye şovlarında en önde yer alırken, bu kez CHP Milletvekili Ensar Aytekin, Bandırma eski Belediye Başkanı Dursun Mirza, Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga, Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın., bazı belediye meclisi üyeleri ve partililer Tüm’ün adliye şovunda zafer işaretleriyle poz verdi.

Tüm, 354 gün hapis cezasını 10 bin 650 lira para cezasına çarptıran mahkemenin bu kararının ardından yine ekibiyle birlikte Adliye önünde açıklama yaptı. Bahçeli’ye hakaretten beraat eden, Soylu’ya hakaretten suçlu bulunan Tüm, “kazanan Süleyman Soylu, kaybeden demokrasidir” dedi.

 

İşte Tüm’ün Adliye çıkışında yaptığı o açıklama:

“Bu bir tarihsel davaydı. Bu davayla tarihe not düşülmüştür. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının mücadelesini övmek suç sayılmamıştır. İlginçtir ve doğrudur ki bir mahkemenin idam kararını 2019’da bir başka mahkeme bozmuştur. Dün çekinmeden söylediğimizi bugün haykırarak tekrarlıyoruz: “Deniz Gezmiş, bu ülkenin bağımsızlığı için, demokratik bir Türkiye için emperyalizme karşı idam sehpasına gitti. O bir kahramandır, o bir devrimcidir, o bir sosyalisttir.”Yaşasın Hukuk, Yaşasın Denizler, Yaşasın Denizlerin Mücadelesi

Duruşmada Devlet Bahçeli’ye hakaretten de yargılandım. Bahçeli, Deniz Gezmiş’i kastederek “Terörist” ifadesinde bulunmuştu. Bende Bahçeli’yi eleştirmiştim. Mahkeme bugün yaptığımızın siyasal bir eleştiri olduğuna kanaat getirmiştir. Hakaret suçu işlemediğimize inanmıştır. Yargı, aldığı kararla siyasileri tahammüle davet etmiştir. Bundan dolayı, adil davranan yargı mensuplarına teşekkür ediyorum.

İçişleri Bakanına yönelik olarak, milletvekiliyken, partimin kongresinde, partililerime yönelik olarak yaptığım konuşmada sarfettiğim görüşlerim ve eleştirilerimden dolayı bugün cezalandırıldım. Bu durum hep konuşulan yargıya güven konusunu zarara uğratmıştır. Çağdaş bir demokraside, demokrasinin ve siyasal yaşamın garantisi sayılan eleştiri hakkı, maalesef ülkemizde suç olarak algılanmıştır. Gelecek nesiller bugünün mahkeme tutanaklarına baktığında siyasetin yargıyı nasıl ağına aldığını görecektir. Araştırmacılar için bu dava mahkemeleri boş yere oyalamak, etki altına almak ve yönlendirmekten başka bir anlam taşımayacaktır. BU davanın kazananı Süleyman Soylu olarak görülebilir, lakin kaybedeni demokrasidir, insan haklarıdır, siyasettir ve de çağdaş hukuktur. Bu kararı bir üst mahkemeye taşıyarak adalet arayışına devam edeceğim. “

 

 

 

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
CEZAYI YEDİ ŞOVDAN VAZGEÇMEDİ!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!