“Balıkesir’de 66 bin çocuğa diş fırçalama eğitimi verildi”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serkan Kadir Keskin, Diş Hekimleri Günü ve ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’nda yaptığı açıklamada,  ağız ve diş sağlığını korumak için gerekli alışkanlıkları erken yaşlarda kazandırmak adına Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı çalışmalarına önem verdiklerini söyledi. Keskin “ 2022-2023 eğitim öğretim yılında 66 bin 465 ilkokul öğrencisine ulaşarak, ağız ve diş sağlığı farkındalık çalışmaları ve birebir fırçalama eğitimleri verildi. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da 61 eğitici personelden oluşan 25 ekiple bütün ilçelerimizde anasınıfı ve ilkokul öğrencilerinin tümüne ulaşıp “Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Dişler” düşüncesiyle diş fırçalama eğitimlerini ve farkındalık çalışmalarını gerçekleştireceğiz” dedi.

 

Diş Hekimleri Günü ve ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’nda açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serkan Kadir Keskin, diş ve dişeti hastalıklarının, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunu olduğuna dikkat çekti.

 

Keskin “ Ağız ve diş hastalıkları, TUİK verilerine göre son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir.

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve dişeti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir.

Ağız ve diş sağlığını korumak için; etkin ağız bakımı alışkanlığının kazanılması, sağlıklı beslenmenin düzenlenmesi, düzenli diş hekimi kontrolleri olmazsa olmaz kriterlerdir.

Ağız ve diş sağlığını korumak için gerekli alışkanlıkları erken yaşlarda kazandırmak adına Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Çalışmaları kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılında 66 bin 465 ilkokul öğrencisine ulaşılmış, ağız ve diş sağlığı farkındalık çalışmaları ve birebir fırçalama eğitimleri verilmiştir. 2023-2024 eğitim öğretim yılında da İlçe sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli 61 eğitici personelden oluşan 25 ekiple bütün ilçelerimizde anasınıfı ve ilkokul öğrencilerinin tümüne ulaşıp “Sağlıklı Nesiller için Sağlıklı Dişler” düşüncesiyle diş fırçalama eğitimlerini ve farkındalık çalışmalarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

 

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
“Balıkesir’de 66 bin çocuğa diş fırçalama eğitimi verildi”
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!