İptal edilen Apple Car projesi için harcanan para belli oldu

Apple’ın 10 yıllık Apple Car projesini iptal ettiğini duyurmasının ardından projeye ne kadar para harcandığı da ortaya çıktı.

İptal edilen Apple Car projesi için harcanan para belli oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple, yaklaşık 10 yıldır “Project Titan” olarak adlandırılan Apple Car projesi üzerinde çalışıyordu ancak elektrikli ve lüks bir otomobil projesi olan Apple Car’ın kısa bir süre önce iptal edildiği duyuruldu.

Apple’ın elektrikli otomobil üretmeye yönelik çalışmalarını sonlandıracağı ve bu birimdeki birçok çalışanın üretken yapay zeka projelerine odaklanacağı bildirildi.

Apple, bu projede çalışan kişileri üretken yapay zeka çalışmalarına kaydıracağını söylerken, The New York Times tarafından yayınlanan yeni bir rapor ise Apple Car için harcanan parayı ortaya çıkardı.

The New York Times’ın aktardığına göre 2014 yılında başlatılan ve 2024 yılında iptal edilen Apple Car projesi için Apple yaklaşık 10 milyar dolar harcadı.

İlgili rapora göre bu süre zarfında projenin liderleri ve odağında da değişiklikler yapılırken, lider değişiklikleri de görüş ayrılıklarını beraberinde getirdi. İlk olarak Tesla rakibi olması planlanan araç, sonrasında Google’ın tam sürücüsüz Waymo’suna evrildi ve son yıllarda tekrar Tesla benzeri bir projeye dönüştürüldü. Projenin bir diliminde aracın tamamıyla Siri odaklı ve Siri tarafından kontrol edilmesi de hedefleniyordu.

Apple Car projesi iptal edilmiş olsa da 2.000 kişilik ekip, şirket içerisindeki diğer rollere dağıtılarak burada kazanılan yetkinliklerin üretken yapay zeka teknolojilerinde kullanılması sağlanacak.

Öte yandan Apple, yapay zeka ve otomasyon hakkında öğrenilenleri, yapay zeka destekli kameralı AirPods, robot asistanlar ve artırılmış gerçeklik (Vision Pro vb.) gibi araştırılmakta olan diğer teknolojilerde de aktif olarak kullanacak.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
İptal edilen Apple Car projesi için harcanan para belli oldu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!