Çinli BYD ile anlaşma imzalandı: 5 bin kişiye istihdam

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşma imzalandı.

Çinli BYD ile anlaşma imzalandı: 5 bin kişiye istihdam
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye’de yatırıma yönelik anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin merkezli elektrikli araç üreticisi BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye’de yatırıma yönelik imzalanan anlaşma törenine katıldı. Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti.

Kabulün ardından Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Türkiye’de yatırım yapmasına yönelik anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yer aldığı törende, anlaşmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile BYD Yönetim Kurulu Başkanı Wang Chuanfu imzaladı.

BAKANLIK AÇIKLAMASI
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yapılan anlaşma çerçevesinde, BYD’nin Türkiye’de yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla, yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi ile sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik Ar-Ge merkezi kurması öngörülüyor.

2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye doğrudan istihdam planlanıyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Çinli BYD ile anlaşma imzalandı: 5 bin kişiye istihdam
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!