Turhan Çömez, TÜİK’i topa tuttu!

Turhan Çömez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran 2024 fiyatları üzerine sosyal medya üzerinden sert eleştirilerde bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran 2024 fiyatları üzerine sosyal medya üzerinden sert eleştirilerde bulundu.

 

Turhan Çömez, TÜİK’in açıkladığı fiyatların gerçeklikle bağdaşmadığını belirterek kurumun güvenilirliğine yönelik ağır eleştirilerde bulundu.

Çömez paylaşımında, “TÜİK’e göre Haziran 2024’te zeytinin kilosu 134.96 TL, zeytinyağının litresi ise 113.37 TL. Hiç olmazsa bari yalan söylerken insanların aklıyla alay etmeyin. Kimse size 1 litre zeytinyağının ortalama 5 kg zeytinden üretildiğini söylemedi mi?” ifadelerini kullandı.

 

TÜİK’in yayımladığı verilere göre, tüketici fiyat endeksinde yer alan 100 kalem mal ve hizmetin fiyatları, Nisan 2022 ile Haziran 2024 arasında önemli değişiklikler gösterdi. Çömez’in eleştirilerinde öne çıkan zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının yanı sıra diğer ürünlerde de büyük fiyat artışları gözlemlendi. Örneğin, beyaz peynirin fiyatı %142,98 artarak 53,19 TL’ye, bulgurun fiyatı %100,59 artarak 21,50 TL’ye yükseldi.

 

Turhan Çömez’in eleştirileri, TÜİK’in açıkladığı fiyatlar ve enflasyon rakamlarının toplum nezdinde yarattığı güvensizliği bir kez daha gündeme taşıdı. Çömez, TÜİK’in verilerinin halkın gerçek yaşantısıyla örtüşmediğini vurgulayarak, kurumun daha şeffaf ve güvenilir veriler sunması gerektiğini ifade etti.

 

Turhan Çömez

Tepki Ver | _ok_do_ru1
0
harika
Harika
1
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Turhan Çömez, TÜİK’i topa tuttu!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!