TÜM EĞİTİM BİR SEN’DEN REKTÖR ÖZDEMİR’E SUÇLAMALAR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim sektöründe faaliyet gösteren Tüm Eğitim Bir Sen Balıkesir Temsilcisi Mesut Balyemez görev süresinin dolmasına az bir zaman kalan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Balyemez Özdemir yönetimindeki Balıkesir Üniversitesi’nin  son dört yılda en kötü yönetilin üniversitelerden birisi olduğunu iddia etti.

BAÜN Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’in dört yıllık çalışmalarını ele aldığı basın toplantısı düzenleyen Tüm Eğitim Bir Sen Balıkesir İl Temsilcisi Mesut Balyemez bir de Özdemir’in karnesini yayınladı. Dört yıllık zaman içinde Rektör Kerim Özdemir’in gezi ve seyahatten başka bir şey yapmadığını ileri süren Mesut Balyemez, Balıkesir Üniversitesi’ndeki FETÖ mücadelesinin de azlığına dikkat çekti. Özdemir’in üniversitede başka bir cemaat yapılanmasına izin verdiğini de iddia eden Mesut Balyemez, Özdemir’in tekrar atanmak için üniversitenin imkanlarıyla Ankara’da görüşmeler yaptığını da kaydetti.

EN BAŞARISIZ REKTÖR

Tüm Eğitim Bir Sen Balıkesir İl Temsilcisi Mesut Balyemez Rektör Kerim Özdemir’in döneminde üniversitenin kötü yönetildiğini ileri sürdü. Balyemez şunları söyledi:

“Balıkesir kamuoyunun bildiği gibi Balıkesir Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kerim Özdemir’in görev süresi 1 Aralıkta son bulmaktadır. Kendisinden çok şey beklenmesine rağmen sayın Rektör geçen 4 yılda Üniversiteyi ileri götürecek adımları atmak bir yana aksine Üniversiteyi geriye götüren uygulamalara imza atmıştır. Sayın Rektör sadece Balıkesir Üniversitesinin değil Ülkemizin en başarısız Rektörüdür.”

FETÖ MÜCADELESİ YAPILMADI

Balıkesir Üniversitesi’nde FETÖ operasyonlarının yetersiz kaldığına da dikkat çeken Tüm Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Mesut Balyemez, Rektör Özdemir’in üniversite içinde başka bir cemaatin yapılanmasına izin verdiğini iddia etti. Balyemez şunları kaydetti:

“FETÖ’den ihraç edilen Rektör döneminde “Paralelin Kandili” olarak anılan Üniversitenin FETÖ’den temizlenmesi gerekirken maalesef bu temizlik üstünkörü yapılmış FETÖ ile bağı ispatlanan bazı deşifre olmuş öğretim üyeleri ihraç edilmiştir. Ancak Üniversite kamuoyunda FETÖ iltisaklı olması muhtemel kriptoların hala var olduğu düşünülmektedir. Balıkesir Üniversitesinde FETÖ iltisağı sebebi ile ihraç olanların matematiksel oranı toplam personelin yüzde 5’idir. Böylesi küçük bir rakam yapılmayan FETÖ mücadelesinin en büyük kanıtıdır. FETÖ ile mücadele etme gücü, cesareti ve basireti bulunmayan Sayın Rektör aynı zamanda görev süresi içerisinde Üniversitede başka bir cemaatin kadrolaşmasına da imkan sağlamıştır. Cemaat kadrolaşmaları Balıkesir Üniversitesinin kaderi değildir. Dün FETÖ’nün yaptıklarını bugün başka bir cemaat yapmakta buda çalışanlar arasında huzursuzluğa sebep olmaktadır.”

GÖREV SÜRESİNİ YURT İÇİ VE YURT DIŞI GEZİLERLE GEÇİRDİ

BAÜN Rektörü Kerim Özdemir’in idari açıdan da sınıfta kaldığını belirten Tüm Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Balyemez Rektör Özdemir’in görev süresinde tasarruf tedbirlerine uymamakla suçladı. Balyemez şunları ileri sürdü:

“FETÖ konusunda sınıfta kalan Sayın Rektör İdari açıdan da sınıfta kalarak Üniversiteyi bulunduğu noktadan bir adım dahi ileriye götürememiştir. Son dört yılda Üniversitedeki otorite boşluğu kendisini fazlası ile göstermekte ve tüm birimlerde mental yorgunluk hissedilmektedir. Üniversitenin imkanlarını yakın çevresine kullandırmakta beis görmeyen Sayın Rektör Görev süresinin çoğunluğunu yurtiçi ve yurtdışı gezilerle geçirmiştir. Sayın Rektör tasarruf tedbirlerinin elzem olduğu bir dönemde Ülkemizin içerisinde bulunduğu zor koşullarda yaklaşık 120 bin dolara lüks makam aracı almıştır.”

VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMADI

Rektör Özdemir’in kamuoyuna verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğini ileri süren Tüm Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Mesut Balyemez şunları kaydetti:“İdari anlamda basiretli bir yönetim sergileyemeyen Sayın Rektör atanma öncesi kamuoyuna verdiği sözlerinde hiçbirisini yerine getirememiştir. Balıkesir Sanayisinin beklediği Teknokent faaliyete geçirilememiş, Sağlık uygulama ve araştırma hastanesi acili halen açılamamıştır. Hastanenin borcu son dört yılda dört kat artmıştır. Hastane yeterli sayıda Doktora sahip olmadığından hastalar muayene için sıra alamamaktadır. Yaşayan kampüs hayali bir kez daha gerçekleşememiş ve ne yazık ki bir başka bahara kalmıştır. Öğrenci memnuniyeti odaklı bir yönetim sergilenememiştir. Kampüs içerisinde yeterli boş alan olmasına rağmen mevcut yurtlara ilave yeni bir öğrenci yurdu yapılamamıştır. Şehrin diğer ucunda kalan öğrenciler bin bir zorlukla kampüse gelip gitmeye devam etmektedir. Üniversite deki idari atamalarda liyakat gözetilmemiş atamalarda Cemaat, eş, dost ahbap ilişkisi dikkat çekmiştir. 1992 Yılında kurulan Balıkesir Üniversitesi tarihinde ilk kez bu yönetim zamanında öğrencisine ve personeline yemek verememiştir, ki bu Ülkemiz tarihinde bir ilktir. Devletten desteği almasına rağmen öğrencisine yemek veremeyen ve Balıkesir Üniversitesinin adını Ülke çapında kirleten sayın Rektörü kutlamak gerekir. Bu yemek olayı bile Üniversitenin nasıl yönetildiğinin somut bir göstergesidir.”

ÜNİVERSİTE İMKANLARIYLA TEKRAR ATANMAK İÇİN GEZİYOR

Tüm Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Mesut Balyemez BAÜN Rektörü Kerim Özdemir’in üniversite imkanlarını kullanarak yeniden atanabilmek için seyahatler yaptığını da iddia etti. Balyemez şunları söyledi:

“Sayın Rektör 28 Şubat zihniyetli vesayetçi bir profesörü Rektör Yardımcısı atayarak niyetini ve safını zaten yolun başında belli etmiştir. Kanunlarla belirlenmiş en üst düzeyden döner sermaye alan ve yaklaşık 35-40 bin TL civarında aylık geliri olan Sayın Rektör Üniversiteye hiç bir şey veremeden görev süresini tamamlamak üzeredir. Ancak bunca başarısızlığa rağmen son günlerde yeniden atanabilmek gayesi ile siyasi ve bürokratik çevreleri ziyaret ettiğini gözlemlemekteyiz. Devletin Resmi aracını kullanılarak yolluklu yevmiyeli yapılan bu ziyaretler Üniversitenin imkanlarını şahsına kullanmanın en önemli delilidir. Sayın Rektörün kariyerinin sonuna geldiği şu günlerde kronik hastalığına ve 66 yaşına rağmen hangi vicdan ile görev süresince hiç bir şey katamadığı Üniversiteye yeniden Rektör olmak istemektedir bunu anlamak kamuoyu için zor olsa da bizim için zor değildir.

ÖZDEMİR’İ İSTEYENLER BELLİ

Rektör Kerim Özdemir’in yeniden göreve gelmesini üniversite içinde kalan FETÖ’cülerin ve yeni yapılanmakta olan cemaatin istediğini ileri süren Mesut Balyemez şunları ifade etti:

“Göreve devam etme isteği Sayın Rektörün şahsi isteğinden çok Üniversitede ki Fetö iltisaklıların ve Üniversitede FETÖ’nün yerini almaya çalışan bir cemaat ile yıllardır üniversiteden rant sağlayan kesimlerin isteğidir. Ancak bilinmelidir ki Lale devri bir gün sona erecek ve hesap verme devri başlayacaktır. İnanıyoruz ki Mevcut Üniversite yönetimi binlerce lira maaş almalarına rağmen dört yılda yapmadıklarının hesabını gelecekte hem ilahi adalete hem de dünyevi adalete fazlası ile ödeyeceklerdir. Balıkesir Üniversitesi yöneticiliği denenmiş ve hayal kırıklığı yaratmış Prof. Dr. Kerim Özdemir’e teslim edilemeyecek kadar kıymetlidir.”

BİR DÖRT YIL DAHA HEBA OLMASIN

Balıkesir Üniversitesi’nin dört yıldır iyi yönetilmediğini belirten Tüm Eğitim Bir sen İl Temsilcisi Mesut Balyemez, Rektör Özdemir’in bir daha atanmasıyla birlikte üniversitenin geleceğiyle oynanacağını iddia etti. Balyemez şunları söyledi:

“Üniversitemiz son dört yılda maalesef yönetilememiştir. Gelecek dört yılının da heba olmaması için muhtemelen önümüzdeki ay içerisinde atanacak Rektörün öncelikle belli bir Vizyona sahip olması, Fetö ile mücadele edecek azim, cesaret ve kararlılığının olması yanında basiret sahibi ve dinamik biri olması gerekmektedir. Akademik kariyerinin sonuna gelmiş Rektörlüğü emeklilik öncesi kariyerinin son durağı olarak gören mevcut Rektör gibi bir Rektörün atanması Üniversitemiz için dört yıllık bir kayıp daha olacaktır. Prof. Dr. Kerim Özdemir ve ekibinin dört yılda Üniversiteye verdiği hasarı onarmak diğer Üniversiteler ile arasında açılan uçurumu kapatmak için gece gündüz çalışacak alın terini akıtacak kazandığını helal ettirecek bir Rektöre ihtiyaç vardır. Bu sebeple Rektör atamasında katkısı olacak kişi ve kurumlar ile Balıkesir Kamuoyunun Rektör atamasına azami dikkat göstermesi zorunludur. Umut ediyoruz ki Sayın Başkanımız Balıkesir kamuoyunun hassasiyetini de dikkate alarak Üniversitemize en doğru ismi Rektör olarak görevlendirecektir.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
TÜM EĞİTİM BİR SEN’DEN REKTÖR ÖZDEMİR’E SUÇLAMALAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!