SAĞLIKTA YÖNETİCİ ATAMALARI SINAVLA YAPILMALIDIR

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal sağlık iş kolunda yönetici atamalarının sınavla yapılması gerektiğini bildirdi. Bilal, Sağlık Bakanlığı’nda başhekim, başhekim yardımcısı, hastane müdürlüğü ve şube müdürlüğü gibi kadrolarda yapılacak atamaların sınavla yapılmasının daha doğru olacağına dikkat çekti.

Sağlıktaki atamalarda yapılan mülakatın yerine sınavla atama yapılmasını isteyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Musa Bilal, yönetici kadrolarına şartsız ve sınavsız yapılan atamaların, kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok ettiğini dile getirdi.

ATAMALAR SINAVLA YAPILMALI

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:“Sağlık Bakanlığı’nda başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü ve şube müdürlüğü gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz. Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır. Ayrıca keyfe keder ataması yapılmayan hatta içlerinde kamu çalışanı bile olmayan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır.

SINAV İLE İŞ EHLİNE VERİLMELİ

Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı bir sınav ile hak edene hakkı, iş ehline verilmelidir.  Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINI BEKLENTİSİ ADALETİN TESİSİ

Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir. Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır. İşle bu seferde liyakatsizliğe kurban edilmeden ehline verilmelidir.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
SAĞLIKTA YÖNETİCİ ATAMALARI SINAVLA YAPILMALIDIR
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!