“ÖNSEÇİM VARSA ADAY ADAYIYIM”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi 25’inci ve 26’ncı dönem Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm dün düzenlediği basın toplantısı ile önseçim olduğu takdirde Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı. Balıkesir ve Balıkesirlileri iyi tanıdığını belirten Mehmet Tüm CHP’nin Balıkesir’de ön seçim yaparak girdiği seçimlerde başarıyla çıktığının altını çizdi.

Sol partilerin örgütle büyüdüğünü ifade eden Mehmet Tüm, parti içi demokrasinin ödünsüz haya geçirilmesi gerektiğini savundu. Mehmet Tüm yönetim anlayışının ise ekibiyle birlikte yaşanan sorunları çözmek için değil, çağdaş ve yaşanabilir bir kent yaratmak için hazır olduklarını kaydetti.

GAZETECİLERDEN SORU ALMADI

CHP’li Mehmet Tüm düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularına da izin vermedi. Tüm partililerin yoğun katıldığı toplantıda önseçim dileklerini sunarken, gazetecilere söz hakkı vermedi. Basınla ileriki günlerde başka bir toplantı düzenleyeceğini belirten Mehmet Tüm kendisine soru sormak isteyen basın mensuplarına izin vermedi.

ÖRGÜT VE TABANIN SESİNE KULAK VERİLMELİ

CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığı için şart öne koyan Mehmet Tüm yaptığı açıklamada örgüt ve tabanın sesine kulak verilmesini istedi. Tüm şunları söyledi:

“Yerel seçimlerde partilerin başarılı olmasında ‘belediye başkan adayı’ büyük bir önem taşır. Kent’i tanıyan, sorunlarını bilen, çözüm önerilerini ortaya koyan, liyakat sahibi başkan adayları örgütümüz içinde yeterince vardır. Bunun için örgüte güvenilmesi, sorumluluk ve yetkinin örgüte bırakılması gerekmektedir. CHP, en iyi belediye başkan adayı ve meclis üyelerini belirleme birikimine ve tecrübesine sahiptir. Bu bağlamda Partimiz en iyi adayları seçmek zorundadır. Bunun yolu da, Balıkesir ve ilçelerimiz başta olmak üzere, Türkiye’de adaylarımızı örgütle birlikte belirlemek olmalıdır. Yani adaylar Parti üyelerimiz tarafından seçilmelidir, çünkü en doğru kararı taban verecektir. Örgüte ve tabana güven başarının ön koşuludur. Parti tarihimizde, yerel seçimlerde en başarılı olduğumuz dönemler, ön seçimin yapıldığı dönemlerdir. Ayrıca, bu yöntem Parti içinde demokrasinin işlerliği açısından son derece anlamlıdır. Parti içinde demokratik yol ve yöntemleri uygulamak demokrasinin gereğidir. Burada bir şeyi daha belirtmek istiyorum, adayı belirleyen üyelerimizin, seçim süreçleri içindeki tutum ve davranışı, son derece olumlu olmakta, bunun sonucunda Parti çalışmalarına üyelerimiz yürekten katılmaktadır. Seçmen de örgütün seçtiği adayı benimsemekte ve desteklemektedir. Çünkü adayın arkasında koca bir örgüt desteği vardır.”

HALKLA BİRLİKTE HALKIN İÇİNDE OLDUM

Balıkesir halkının kendisini çok yakından tanıdığını söyleyen Mehmet Tüm şunları dile getirdi: “Balıkesir halkı beni yakından çok iyi tanıyorsunuz. Sosyal demokrasiye ve barışa olan inancım, emekten ve halktan yana olan tavrım, mücadeleci kimliğim ve kişiliğim, çalışma azmim, tabanla olan bağım, hizmet anlayışım beni hep siyasi süreçlerin içinde tutmuştur. Önümüzdeki yerel seçimlerde, Balıkesirli hemşerilerime daha iyi hizmet edebilmek için, CHP Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adaylığımı açıklıyorum. Burada bir şeyi önemle belirtmek istiyorum. Yaşamım boyunca demokrasiye inandım ve demokrasi mücadelesinin içinde oldum. Halkla birlikte, halkın içinde oldum. Demokratik anlayış ve ilkeleri hep ödünsüz savundum. Seçilerek iki kez Parti Meclisi üyesi oldum, ön seçimle birinci sıradan seçilerek milletvekili oldum. Yine ön seçimle Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak istiyorum. Çünkü; önseçim, demokrasinin vazgeçilmezidir! Önseçim, halkın sesine kulak vermektir! Önseçim, örgüt iradesine saygı göstermektir! Önseçim halka ve partiye güvenin göstergesidir.”

ÖNSEÇİMDEN BAŞKA YÖNTEM HAKSIZLIKTIR

Belediye başkan adaylarının önseçimden başka yöntemle belirlenmesinin partiye oy veren seçmenlere ve örgütlere haksızlık olacağını ifade eden Mehmet Tüm şunları söyledi:

“Adayı genel merkezin önseçim dışında, şu veya bu yöntemle belirlemesi, örgüte ve aday adaylarına, özellikle partimize oy veren seçmene ve halkımıza, yapılan bir haksızlık olacaktır. Çünkü sol partiler örgüte dayanır, örgütle büyür. Gücünü örgütten alır. Bu bağlamda CHP sosyal demokrat bir partidir. Bu nedenle, Parti içi demokrasi ödünsüz hayata geçirilmelidir. Partiye emek veren adaylar öne çıkarılmalıdır. Aynı zamanda, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini benimsemiş kişiler desteklenmelidir. Geçmişte yapılan, aday belirleme yanlışlarından ders alıp aynı yanlışları yapmamalıyız. Artık, böyle yanlışlara düşme lüksümüzün olmadığını, hepimiz çok iyi biliyoruz. Ben de bu bilinç ve sorumluluk gereği olarak, önseçim dışında farklı bir yöntemle Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belirlenirse, aday adaylığımı, geri çekeceğimi huzurlarınızda belirtmek istiyorum. Çünkü ben örgütüme ve halkıma güveniyorum.”

 

BALIKESİRLİLERİN ÇOK İYİ BİLDİĞİ BİRİSİYİM

Balıkesir’deki var olan sorunların çözümünü bildiğini ifade eden Mehmet Tüm şunları kaydetti:

“Balıkesir’i çok iyi bilen Balıkesirlileri yakından tanıyan bir insanım. Balıkesir’in değişik alanlarda çok ayrı ve ağır sorunları var. Bu sorunların nasıl çözüleceğini de biliyorum. Ben ve ekibim sadece bu sorunları çözmek için değil, projelerimizle çağdaş ve yaşanabilir bir kent yaratmak için hazırız. Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışına uygun katılımcı ve şeffaf bir anlayış içinde olacağız. Tüm sivil toplum örgütlerini ve halkımızı, karar süreçlerinin içine katacağız. Yine sosyal demokrat belediyecilik anlayışı gereği, hizmet satın alan değil, hizmet üreten bir yönetim olacağız. Balıkesir’i ranta değil insana önem veren bir anlayışla yöneteceğiz. 1950’li yıllarda kentimiz, gelişmişlik seviyesi bakımından ilk onda iken, bugün siyasi iktidarların ve yerel )yönetimlerin ihmalleri sonucu yirminci sıraların altına düşmüştür. Gelin yeniden Kuvayı Milliye’nin başkenti Balıkesir’i hak ettiği yere getirelim. Tam 68 yıl sonra CHP bayrağını yeniden Balıkesir’de dalgalandıralım. Bunu yapmaya ihtiyacımız var, bunu yapacak gücümüz ve kadrolarımız da var. Balıkesir’imizi İzmir ve Eskişehir gibi çağdaş yaşanılır bir kent yapalım.”

ÖNSEÇİM OLURSA ADAY ADAYI OLARAK BAŞVURACAĞIM

Önseçim olduğu takdirde Büyükşehir belediye Başkanlığı için aday adaylığını koyacağını yineleyen Mehmet Tüm açıklamasının sorununda şunları ifade etti:

“Bugün partimizin başvuru için belirlediği son gündür. Ancak YSK’nın belirleyeceği takvim çerçevesinde başvuru hakkımız devam edecektir. Partimiz, hangi yöntemle aday belirleyeceğini henüz açıklamadı. Buna bağlı olarak Balıkesir Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimine, önseçim yapılırsa, aday adayı olarak başvuracağım. Örgütümüzün bu konuda en doğru kararı vereceğine yürekten inanıyorum. Ben, sizlere inanıyor ve güveniyorum. Ve istiyorum ki, genel merkezimizin de tercihi bu yönde olsun… Siz varsanız ben de varım diyorum, ön seçim varsa ben de adayım diyorum. Derman Ön Seçimde, derman örgütlerimizin, partililerimizin yüreklerinde… Balıkesir’i hak ettiği yere getirebilmek için, Balıkesirli hemşerilerimin refahı ve mutluluğu için, var gücümle, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğimin altını bir kere daha çiziyorum. Son olarak, benim dışımda, Partimizin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı kim olursa olsun, sonuna kadar yürekten çalışacağıma söz veriyorum.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
“ÖNSEÇİM VARSA ADAY ADAYIYIM”
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!