Müteahhit Haluk Bülent Türkbeyi’nden uyarı: Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası çürük!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Haluk Bülent Türkbeyi depreme dayanıklı olmayan kurum binaları hakkında açıklamalarda bulundu. Türkbeyi Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binasının depreme dayanıklı olmadığını ileri sürerek binanın bir an önce yıkılması gerektiğini dile getirdi.

 

Kendisi de devlet ihalelerine giren bir müteahhit olduğunu dile getiren BAİMDER Başkanı Haluk Bülent Türkbeyi kamu kurumları binalarının depreme dayanıklılık testleri hakkında açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz yıl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların güçlendirme projelerinin yapılırken binaların depreme dayanıklı olmadığı için itirazının kabul gördüğünü kaydeden Türkbeyi şimdi de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binasının depreme dayanıklı olmadığı için yıkılması gerektiğini ileri sürdü.

 

Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet binasının depreme dayanıklı olmadığı yönünde raporun bulunduğunu ifade eden BAİMDER Başkanı Haluk Bülent Türkbeyi, kurumun inisiyatifinde bulunun yıkım işleminin bir an önce yapılmasını istedi. Kurumda 150 kişiden fazla personelin bulunduğunu söyleyen Türkbeyi, mesai saatleri içinde yüzlerce vatandaşın bu kurumdan hizmet almak için binaya geldiğini hatırlattı. Türkbeyi ilgili bina için verilen kararda “Projesi hazırlanan statik güçlendirme ve onarım işyerine ait yaklaşık maliyet hesapları da yapılarak, aynı yapının yeniden yapılması durumunda çıkacak maliyet ile güçlendirme ve onarım maliyeti mukayese edilmiştir. Bu mukayese neticesinde yapının güçlendirilmesi ve tadilatının ekonomik sınırlar dahilinde kalmayacağı tespit edilmiştir. Karar ilgili idareye ait olmak üzere; yapının yüksek güçlendirme maliyeti, mevcut yapının beton dayanımının düşük olması (C 9.69) sebebiyle güçlendirme yapılırken uygulama sırasında ankraj noktalarında oluşabilecek aderans olumsuzlukları, yüksek bina yaşı gibi faktörler dikkate alındığında ilgili karar idareye bırakılmak üzere; herhangi bir güçlendirme uygulaması yapılmadan yapının yıkılıp günümüz yönetmeliklerine ve standartlarına uygun olarak yeniden inşa edilmesi tarafımızca tavsiye edilmektedir” ifadelerinin yer aldığını açıkladı.

 

BAİMDER Başkanı Haluk Bülent Türkbeyi Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet binasının raporda yer alan bilgiler dahilinde yıkılıp yeniden yapılmasının uygun olacağını da sözlerine ekleyerek ilgilileri göreve davet etti.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Müteahhit Haluk Bülent Türkbeyi’nden uyarı: Gençlik Spor İl Müdürlüğü binası çürük!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!