Kırsalı ve ormanları bekleyen en büyük yangın tehlikesi: Kuru otlar

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleriyle birlikte bir koordinasyon oluşturup, kırsal mahallelerdeki kuru otların temizliği için seferberlik ilan etmeli.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

POLİTİKA’dan

 

Balıkesir’den ve ülke genelinden yangın haberleri peş peşe geliyor.

İşte bugün Çağış merkezli arazi yangınıyla boğuştu Balıkesir.

Dün Organize Sanayi Bölgesi ve Çimento Fabrikası çevresinde yangın çıktı.

Kırsal mahallelerden irili ufaklı yangın haberleri düşüyor medyaya.

Altıeylül’e bağlı Çiftlik, Bigadiç’e bağlı Çağış ve Çömlekçi kırsal mahallelerinde tarla başlayıp ormana sıçrayan alevler 60 hektarlık alanı kül etti.

Yangın mevsimindeyiz. Hava çok sıcak ve sert rüzgarlar esiyor. Alevlerin büyümesi için iki önemli etken.

Bayramın birinci günü Altıeylül’e bağlı Yörükkışla Mahallesi’nde bir ev alevlere teslim oldu. Hayvan damında başladığı öğrenilen yangın bir anda eve sıçradı. Söndürme ekipleri gelene kadar evden geriye dört duvar kaldı.

Yörükkışla Mahallesi’ndeki yangın, bir dam ve evle sınırlı kaldı. Bir kıvılcım insan boyundaki kuru otların bulunduğu araziye sıçrasaydı eğer, belki de bütün köyü alevler saracaktı. Allah korudu.

 

***

HANİ yetkililer hep uyarıyor, “anız yakmayın” diye.

Vatandaş dinlemiyor tabi. Ürünü kaldırdığı tarlayı kuru otlardan temizlemek için ateşi yakıveriyor.

Anız yakmanın toprağa ve ondan beslenen canlılara verdiği zarar da ortada.

Bir de kırsal mahallelerdeki en büyük tehlike, kuru otlar olayı var.

Her yer kuru otlarla kaplı durumda. Yoldan geçen birinin attığı sönmemiş izmarit ya da bir cam parçası, bu otları tutuşturabiliyor.

Açık arazide oluşacak bir yangın, rüzgarın etkisiyle kilometrelerce mesafeye yayılabiliyor. Çevrede bir ormanlık alan varsa, gitti güzelim orman!

 

***

BURADA en büyük görev belediyelere düşüyor. Hem Büyükşehir Belediyesi’ne, hem ilçe belediyelerine.

Mezarlıkları kaplayan otların temizliğini yapmaktan aciz kimi ilçe belediyelerinin, kırsal mahalleler için en büyük tehlike konumundaki kuru otların temizliğine girişmesini nasıl bekleyeceğiz?

Mevsim, yangın mevsimi. Hiç birimiz istemeyiz ama, kuru otların tutuşmasından kaynaklanabilecek yangın haberleri alabiliriz her an.

Kırsal mahalle yolları kurumuş ağaç ve otlarla kaplı. Yol kenarlarını temizlemekten erinen belediyelerin, kuru ot tehlikesini ortadan kaldıracak çalışmalara yönelmesi kaçınılmaz.

Bunun için hem araç gereç, hem personel ayarlamaları gerekiyor. Tamam, bu işlem için önemli bir kaynak ayırmak zorundalar; ama yangın tehlikesini göz önünde bulundurduğumuzda, o kaynağı ayırmaları şart.

Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleriyle birlikte bir koordinasyon oluşturup, kırsal mahallelerdeki kuru otların temizliği için seferberlik ilan etmeli.

Vakit geç olmadan.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Kırsalı ve ormanları bekleyen en büyük yangın tehlikesi: Kuru otlar
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!