Hey gidi Mesut Akbıyık heeey!

Vallahi bravo… İki dakikada nasıl da kaynaştı yeni partilileriyle!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

HEY gidi Mesut Akbıyık heeey!

Hiç aklına gelir miydi, sağdan sağdan yürürken günün birinde yolun soluna geçeceğin?

Hani CHP’de sağ siyasetten gelip sol siyasetin göbeğinde yer tutan, yıldız gibi parlayan da çok.

Tabi onların hemen hepsi muhalefetin sağından gelme.

Senin durum farklı. İktidarın sağından geliyorsun.

 

***

TABAN “devşirme aday istemiyoruz” diye haykırırken haklı mıydı?

Haklıydı elbet.

“Kendi içimizden birileri olsun, kazansak da kaybetsek de bizim çocuklardan olsun, sağ partilerden getirilip ‘buyurun oy verin’ diye zorlamalar olmasın” diyordu CHP tabanı.

Ne ki, kendi içinde ‘kazanabilecek’ güçte aday yetiştiremeyen bir CHP var karşımızda.

Karesi ve Altıeylül için çıkan aday adaylarını gördük; hanginiz kazanabileceklerini düşündünüz?

 

***

CHP Büyükşehir Başkan Adayı Ahmet Akın, baştan beri kazanabilmek için dışarıdan transfer yapmak istiyordu. Kimlere kimlere gidildi, kapıları çalındı, özel görüşmeler yapıldı; ne ünlü isimlerle adaylık pazarlıkları söz konusu oldu.

Tabanın tepkisi ve medyadaki yayınlar geri adım attırdı her seferinde. Ahmet Akın ve siyaset arkadaşlarının istediği olmadı. Olayın bir de Genel Merkez tarafı var tabi. Önerilen her isme kucak açıp, “tamam, adayımız olsun” der mi Genel Merkez?

Burada Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in duruşunu da değerlendirmek lazım. Hem direnç gösterdi, hem üzerinde yoğunlaşan baskı ve tepkileri göğüslemeye çalıştı.

 

***

SONUCA bakalım biz.

CHP, Karesi’de Av. Mesut Akbıyık’ı Belediye Başkan Adayı yaptı.

Adaylığı resmen açıklanan Serpil Akgül istifa ettirildi.

Akgül, Seçim Kurulu’na gidip adaylığını geri çekerken şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye titifakının daha da genişletilmesi için adaylıktan çekildtiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yola çıktığımız ilk günden beri bu onurlu mücadelede yanımızda olan partililerimize, destek veren Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e, MYK ve Parti Meclisi üyelerimize teşekkür ediyorum. Laik ve demokratik cumhuriyet sevdasıyla her zaman partimizin yanındayım.”

Ama Serpil Hanım çarşı Pazar dolaşmaya başlamıştı, iki eliyle kalp işareti falan yaparak pozlar veriyordu vatandaşlarla.

Mesut Akbıyık adaylığının resmileştiği gün ilk olarak Serpil Akgül’ü ziyaret etti; fedakarlığı nedeniyle teşekkürlerini iletti.

Ahmet Akın, CHP’li Serpil Akgül’le Karesi’yi kazanamayacaklarını düşündü; şimdi Mesut Akbıyık’la kazanabileceğini düşünüyor.

Karesi’de istedikleri oldu.

Ya Altıeylül’de?

 

***

ORAYA DA sağdan transfer var!

Adaylığı resmen açıklanan CHP eski Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, günlerdir köyleri, mahalleleri falan dolaşıyor, seçim çalışması yapıyor. Altıeylül İlçe Başkanı Sinan Ayhan da Şehirli’nin arkasında duruyor.

Hakan Şehirli’ye çekilmesi için yoğun baskı var.

Yerine İYİ Parti eski İl Başkanı Özlem Ural’ı getirecekler.

Mesut Akbıyık’ın Adliye’ye gidip Seçim Kurulu’na evraklarını teslim ettiği gün, Özlem Ural’ın da oralarda olduğu söyleniyor. Şehirli çekilmeyince, Ural’ın evrak teslim etme şansı olmadı tabi.

Ama O da CHP moduna çoktan girmiş. İYİ Parti’den istifa edip Ahmet Akın’ı destekleyeceğini açıklamıştı. Bu destek, adaylık karşılığı tabi.

Özlem Ural, İYİ Parti’den milletvekili adayı olmuştu. Adaylık açıklaması yaptığı basın toplantısında, bir gazetecinin ters köşe sorusuna, “ayıdan post gazeteciden dost olmaz” şeklinde yanıt vermişti.

Özlem Ural Cuma gecesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin düzenlediği yemekteydi. Biz de oradaydık; kendisine beklediği ilgi alakanın oluşmadığını gözlemledik.. Soğuk bakışlarıyla etrafı süzüyordu. Çoğu CHP seçmeni olan katılımcıların bu tavrından yola çıkarak, parti tabanının Özlem Ural’ı kabullenmekte zorlanacağını söylemek mümkün.

 

***

YALNIZ şunu söylemek lazım; Mesut Akbıyık yeni partisi ve partilileriyle çabucak kaynaşmış. Karesi İlçe Başkanlığı’ndaki tanışma toplantısında gördük ki, kırk yıllık CHP’li gibi bir tavrı var; çabuk ısınmış.

Eh, öyle olmak zorunda; şunun şurasında kaç gün kaldı 31 Mart’a?

 

***

SÖZCÜ yazarı Saygı Öztürk’ün ‘Bakın Siyasette Neler Oluyor’ başlıklı yazısının linkini paylaşıyor CHP’liler. Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında paylaşılan yazı, CHP Karesi Belediye Başkan Adayı Mesut Akbıyık’ı hedef alıyor.

Akbıyık’ın Demokrat Parti’den AK Parti’ye, oradan CHP’ye yolculuğu anlatılırken, İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’nun en yakınındaki isimlerden biri olduğu vurgulanıyor. En çok da CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve o dönemki parti kurmayları için FETÖ/PDY iddiasıyla suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili bölüm dikkat çekiyor.

Mesut Akbıyık, haftalar önce bu konu gündeme geldiğinde, “ama suç duyurusunu geri çeken tek kişiyim” demişti bir görüşmemizde.

 

***

CHP’nin Mesut Akbıyık’la Karesi Belediyesi’ni kazanma şansı var mı diye sorarsanız…

Akbıyık siyasetin ‘kazanan’ tarafında oldu hep. Yani, kazanmayı bilenlerle birlikte siyaset yaptı.

Bugüne kadar hiçbir seçimde CHP’ye oy vermediği kesin. Bu kez kendisi için CHP’ye basacak mührü.

Akbıyık’ın kazanma şansı var elbette. Seçim bölgesinde tanınan, bilinen, sevilen bir isim.

Kibar çocuktur, beyefendi üslubundan taviz vermez. Mütevazıdır. Herkesle kolay iletişim kurabilir.

AK Parti ve İYİ Parti için O’nun adaylığının sıkıntı yarattığı muhakkak.

Bu süreçte rakipleri O’nu zorlayıcı aksiyonlar ortaya koyacaktır; sık sık AK Parti’deki siyaseti hatırlatılacak en başta.

Bu arada meslektaşı Av. Kemal Aydemir’i de yanına almış; CHP’nin Karesi Meclisi’nde birinci sıra kontenjan.

Ahmet Akın, Kemal Aydemir’i milletvekili yapmak için çok uğraştı aslında. DEVA’ya verdikleri üçüncü sırada Burak Dalgın değil Kemal Aydemir olacaktı; olmadı.

Hem Akbıyık’ın, hem Aydemir’in milletvekilliği hesabı da var. Kısmet belediyeciliğeymiş!

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Hey gidi Mesut Akbıyık heeey!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!