CHP İl Başkanı Erden Köybaşı: Balıkesir’de Kuva-yı Milliye İttifakı kazanacak!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erden Köybaşı il binasında düzenlediği programla basın mensuplarını ağırladı. Balıkesir ve ülke gündemine ilişkin gündemi değerlendiren Köybaşı 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 14 ilçe belediye başkanlığını kazanacaklarını ifade etti.

 

POLİTİKA / Ülke gündemini değerlendirdikten sonra Balıkesir özelinde de yerel seçim çalışmaları hakkında bilgiler veren CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, yerel seçimlerde adaylarının Ahmet Akın olduğunu bir kez daha deklare etti. İlçe belediye başkan adaylarının da kamuoyu tarafından takdir edilen isimlerden oluşacağını belirten Köybaşı resmi bir ittifak olmamasına rağmen tüm seçmenlerin sandıkta Kuvayi Milliye İttifakı’nda bulacağını dile getirdi.

 

“İKTİDAR BASIN GÜCÜYLE CAMBAZA BAK DİYOR”
CHP İl Başkanı Erden Köybaşı açıklamasına ülke gündemini değerlendirerek başladı. Köybaşı ülke gündeminin iktidar tarafından sürekli değiştirildiğini belirterek, “Türkiye’nin gündemi çok yoğun, her şey koşuşturma içinde gidiyor. Maalesef ülkemizde gündem o kadar hızla akıyor ki üç gün önce olan bugün sıradanlaşıyor ve her şeyi çok çabuk tüketiyoruz. Örneğin ülkemizde yargıya yapılan darbe bile sıradanlaştırıldı. Milletvekili hapiste unutuldu, üzerine önce dolar, kara para kavgasından şimdi konu Fatih Terim’e geldi. İktidar açıkça elindeki basın gücüyle, medya gücüyle cambaza bak yapıyor. Hayat pahalılığını, ülkedeki kaosu bunlarla örtmeye çalışıyor. Ana haber bültenleri ve açık oturumlar dahil fenomenlerin, ne idüğü belirsiz üç beş kişinin saçına taktığı dolarlar, kahvesine attığı altın parçasına kadar insanlara o tarafa yönlendiriliyor. O bitti hemen arkasından parasını nereye harcayacağını bilmeyen futbolcuların basit peçeteye yazılmış kağıtlarla milyon dolarları verdiklerini gördük. Tabi bu ülkemizin kültüründe var. Hepimiz hatırlıyoruz; Rıza Zarrap otel odasında peçeteye yazıp da saatlerin bedelini aldım diye ülkenin İç İşleri Bakanına vermişti zamanında. Peçeteden alındı belgesini kabul eden, bunu da yurttaşların önüne koyan bir zihniyetimiz var. Onun için futbolcuları çok hor görmemek lazım. Onlar da orada gördükleri için basit kağıtları dekont diye kabul etmişler. Bahsettiğimiz paralar milyon dolarlar; toplamda ortaya çıkanı 1,5 milyar liraya varıyor. Böyle bir para sahipsiz, kime verildiği belli değil ve bu her şeyin önüne geçti. Normal ülkelerde hayatın normal akışının sürdüğü ülkelerde bunlar çok büyük olaylar ama bizde peçeleme, örtme, cambaza bak diye ortaya atılan konulardır” diye konuştu.

 

“TUZUN KOKTUĞU YERDEYİZ”
Yargıda yaşanan tartışmalara da değinen İl Başkanı Erden Köybaşı şunları söyledi:
“Esas konumuz yargıya yapılan darbe, açlık, yoksulluk sınırı, yurttaşların geçinememesidir. Biz bunların hepsini bıraktık. Bilindiği gibi Anayasa Mahkemesiyle ilgili ülkede çok ciddi sıkıntı yaratıldı. Bundan üç beş sene önce kendi milletvekili Anayasa Mahkemesi kararıyla hapisten hak ihlali kararı verilerek çıkarıldığında bu kuruma şükürler eden devlet büyükleri, siyasiler bugün Anayasa Mahkemesini tukaka edip, kapatılsın diyecek kadara da belli bir noktaya gelmişlerdir. Ayrıca Yargıtay aracılığıyla da Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Tabi artık ülkede tuzun koktuğu yerdeyiz. Yapılacak şey hep birlikte buna tepki göstermektir.”

 

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL MÜLKSÜZLEŞTİRME YASASI”
TBMM’de Kentsel Dönüşüm Yasası olarak geçirilen yasanın yaratacağı olumsuzluklara değinen İl Başkanı Erden Köybaşı, “Bundan 15 gün veya 3 hafta önce meclisten bir yasa geçti. Hiç kimsenin farkında bile olmadığı, bu yoğun gündem içinde kaybolup gitti. Bu mülksüzleştirme yasasıydı. Bu sayası herkes kör, sağır yok saydı geçti. Bakın o kadar tehlikeli bir yasa ki bu; yarın gelip bir yeri iktidar rezerv alan dediğinde buradaki yurttaşlara Toygar’da ya da Üçpınar’ın ötesinde bir alanda sana ev veriyorum dediğinde gitmek zorundasınız, hiç kimse sesini çıkaramaz. Mülk Edinme Yasası, hakkı Anayasa’nın 35’nci maddesi gereği herkesin temel hak ve hürriyetidir. Herkes dilediği yerde mülk edinebilir ve bunu kolayca da alır-satar-değerlendirme yapar. Ama çıkan bu yasayla helikopterle Balıkesir’in üzerinde gezen bir şahıs “şuraları rezerv alanı yapın, boşaltın” dediğinde boşaltmak zorundasınız. 90 gün içinde boşaltmazsanız kolluk kuvveti marifetiyle çıkmak zorundasınız ve bunu da kentsel dönüşüm adı altında meclisten geçirdiler. Bu tamamen mülksüzleştirme yasasıdır, insanların elindeki mülklere el koyma yasasıdır. Maalesef bu yok sayıldı, hiç kimse de bunu gündeme getirmiyor. Mülk edinme hakkına karşı mağdur olduğunu düşünen bir yurttaşın gideceği en son yer neresidir? Anayasa Mahkemesi’dir. Anayasa Mahkemesi şu an itibarsız, hiçbir kararı veremeyen, hatta kapatılması gündemde olan bir yer. Anayasa Mahkemesini siz bu kadar değersiz hale getirirseniz en basitinden mülk edinme hakkını savunabileceğimiz yer kalmıyor. Artık ülke bu hale geldi. Biz fenomenlerin saçı, Fatih Terim’in aklıyla uğraşıyoruz. Ülkemizde her şey toz duman gidiyor” ifadelerini kullandı.

 

“ÖNCE YERELDE SONRA GENELDE İKTİDAR OLACAĞIZ”
31 Mart seçimlerinde yerelde iktidarı hedeflediklerinin altını çizen CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, “Hızlı bir şekilde yerel seçimlere gidiyoruz. Ekonomistlerin fenomenlerden fırsat bularak televizyonlarda yorum yapanların söylediği yerel seçimden sonra doların 40 liraları göreceği, avroyu hiç kimse hesaplayamıyor. Bu ekonomik olarak da iflasın artık açıklanmış hali olacaktır. Yerel seçimden sonra ne yaşayacağımızı ülke ekonomisi olarak kimse kestiremiyor. Maalesef şu anda bile benzine ÖTV ile ilgili 9 lira zam yapılması gündemde. Yakın zaman da 3’er lira benzine zam yapıldığını hep birlikte göreceğiz. Bunun piyasaya, cebimize, yurttaşlara nasıl yansıyacağını hep birlikte yaşayacağız. Biz yine bir tane hikayeyle, cambaza bakla geçiştirip gideceğiz bu konuyu. Anayasa Mahkemesinin durumu, arkasından Mülksüzleştirme Yasası dediğimiz Kentsel Dönüşüm Yasası hepimizi gerçekten zor durumda bırakacak yasalar yok sayıldı. Vatandaşa boşaltın denecek kupon araziler belli kişilere peşkeş çekilecek ve bu deprem bölgesindeki Hatay’ın Defne ilçesinde uygulamaya başladı. Allah herkesin gözünü doyursun. Her şeyin bir sonu var. Bunun da sonu mutlaka gelecektir. Biz 31 Mart seçimlerinde önce yerelde Büyükşehir Belediyesini alarak ondan sonra da zaten iktidarın görevini 4 yıl devam ettirme şansı yok, ondan sonra da genelde de iktidar olacağız buna inancımız tamdır” değerlendirmesinde bulundu.

 

“İŞBİRLİĞİ GÜÇ BİRLİĞİ”
Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı ilk olarak yerel seçimler konusunda görüşlerini açıkladı. Erden, yerel seçimlerde ittifak olacak mı sorusuna şu yanıtı verdi:
“Biz Balıkesir’de önceden bu yana devam eden Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve İYİ Partiyle bir yol arkadaşlığımız var. Çünkü zor bir seçimi birlikte geçirdik ve il başkanlarıyla sürekli olarak görüşüyoruz. Yerel seçimde de üst yönetimlerde artık ittifak sözcüğü kaybedildiği için, mağlubiyeti hatırlattığı için bu nedenle ittifak demiyoruz iş birliği, güç birliği diyoruz. Sandıkta mutlaka konsensüs sağlanacaktır. Biz kendi açımızdan bakıyoruz. Şu koşullarda yapılmış bir anlaşma, sözleşme, yol haritası yok. Ama görüşmelerimiz var. Arkadaşlarla neyi nasıl yaparız diye mutlaka görüşüyoruz. Burada esas olan demokrasi güçlerinin, demokrasiyi isteyen insanların öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ni almak, ondan sonra biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 9 olan belediyemizi en az 14’e çıkarma yönünde çalışmalarımız var. AKP’nin yeni il başkanının açıklamasında olduğu gibi 20 ilçenin tamamını da alacağız demek isterdim. Ben onu söyleyemiyorum. O kadar afaki bir şey söyleyemem. Ben bu söylemi yeni il başkanının heyecanına veriyorum. Neticede biz 9 olan belediyemizi 14’e çıkarmak istiyoruz ve Büyükşehir Belediyesini alacağımıza inanıyoruz. Bununla ilgili sandıkta mutlaka iş birliği, konsensüs sağlanacaktır. Aklın yolu birdir.”

 

“ADAYLIK BAŞVURULARI 5 ARALIK’TA BİTECEK”
CHP belediye başkanlıklarıyla ilgili yaşanan aday adaylığı süreci hakkında da bilgiler veren İl Başkanı Erden Köybaşı, “5 Aralık tarihine kadar zaten kamu görevlilerinin istifa süreci vardı. Onu da uyumlu hale getirerek 28 Kasım’da biten süre 5 Aralık tarihine kadar uzatıldı. Önceki akşam itibariyle arkadaşlarımız yoğun bir şekilde sisteme aday adaylarının girişlerini yapıyor. Tüm belediye başkanlıkları için aday adaylarımız var. Karesi’de 3 veya 4, Altıeylül’de 5 aday adayımız var. Bunun dışında tüm ilçelerde adaylık başvurusu var. Bunu çok sayısal olarak rakamsal hale getirmenin önemi yok diye düşünüyorum. Esas olan en doğru adayla yurttaşın karşısına çıkmaktır. Biz de onu ince eleyip sık dokuyup yol yürüyeceğiz” diye konuştu.

 

“ÖRGÜT NE İSTİYORSA ONU YAPACAĞIZ”
Önseçimle ilgili gelen soru üzerine açıklamasına devam eden Köybaşı, “Demokratik olarak ne yapılması gerekiyorsa biz o yöndeyiz. Ön seçim değil, örgüt gözetiminde temayül yoklaması yapılacak. Çünkü ön seçimin yasal kuralları var ve bizim ona seçime uydurmamız çok mümkün olmuyor. Ancak her yerde örgüt ne istiyorsa onu yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“GENEL MERKEZİN MÜDAHALESİ VE BASKISI OLMAYACAK”
Genel merkezin belediye başkan adaylıklarına müdahale edilecek mi şeklindeki soruyu da yanıtsız bırakmayan Erden Köybaşı, “Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerin tamamında bu konuda kesinlikle genel merkezin herhangi bir yönlendirmesi, baskısı, talebi yok. Tamamen ilçe, il başkanlarının bu konuda yetkili olacağıdır. Tabi ki genel merkezle bu konuda istişarelerde bulunacağız. Genel merkez şu anda belediyelerimizde memnuniyet anketi yaptırıyor. Bunun arkasından bu hafta sonuna doğru milletvekili ve Parti Meclisi üyelerinden oluşan heyet ilimize gelecek. Belediye başkan aday adaylarıyla hızlı bir şekilde görüşmeler yapılacak. Memnuniyet anketinden çıkan sonuçlara göre sandık mı koyacağız, anket üzerinden mi yürüyeceğiz bunların hepsi ortaya çıkmış olacağız. Biz şuna da bakıyoruz; sadece sandık koyup da aday belirlemek Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin vereceği bir karardır. Ama saha araştırması, memnuniyet anketi kamuoyunun bize vereceği bir sonuçtur. Biz sadece Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin vereceği kararla değil kamuoyunun tercih edeceği adayla yurttaşların önüne çıkacağız” değerlendirmesinde bulundu.

 

“ADAY ADAYIMIZ DEĞİL, ADAYIMIZ AHMET AKIN”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylarının Ahmet Akın olduğunu açıklayan İl Başkanı Erden Köybaşı, “Büyükşehir aday adayımız değil adayımız Ahmet Akın’dır. Bu nettir. Bu tartışılmaz. Sayın Ahmet Akın önümüzdeki Parti Meclisi ve MYK’dan çıkıp açıklanacak. Zaten 5 Aralık’ta müracaatını yapıp hızlı bir şekilde çalışmalara başlayacak. Ahmet Akın’ın ofisi belirlendi. Ayrıca 20 ilçede de çalışma ofisi tutuluyor. Yanılmıyorsam Balıkesir merkezde yanılmıyorsam 5 tane yurttaşlarla kontak kurulacak çalışma ofisi olacak. İl Başkanlığı olarak biz de seçim koordinasyon merkezi açacağız. Hızlı bir şekilde çalışmalara 5 Aralık’tan sonra başlayacağız” diye konuştu.

 

“BEN MASAYI YUMRUKLAYIP DEVİRMEM GEREĞİNİ YAPARIM”
2019 seçimlerinde Ahmet Akın’ın son dakika adaylıktan el çektirilme olayının bu seçimde de yaşanması durumunda ne yapacağı şeklinde soru hakkında da yorum yapan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, “Ben masayı yumruklayıp devirmem, gereğini yaparım. Öyle bir şey yok. Adayımız Ahmet Akın’dır. Onunla yola çıkıyoruz, onunla yol yürüyeceğiz, net” dedi.

 

“BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ ADAYLIK BAŞVURUSU YAPTI”
Mevcut CHP’li belediye başkanlarının adaylık durumlarını da değerlendiren İl Başkanı Erden Köybaşı, “Süre 5 Aralık’a uzadığı için mevcut belediye başkanlarımızdan aday adaylıklarını açıklamayı bekletenler var diye düşünüyorum. Ama aday adaylığı için başvuru yapmayan olmayacak sanırım. Daha önce Manyas Belediye Başkanımız aday olmayacağını açıklamıştı ama dün kendisinin başvurusunu aldık. Hasan Arslan müracaat edecekti ama sisteme bakmadım. Onun dışında bütün belediye başkanlarımız başvuruda bulundu” ifadelerini kullandı.

“BALIKESİR’DE KUVAYİ MİLLİYE İTTİFAKI OLACAK”
Yerelde işbirliğinin sağlanamaması durumunda çok adaylı seçimle ilgili parti olarak yapacakları stratejiden de bahseden Erden Köybaşı, “Burada esas olan tüm yurttaşlara ulaşıp adayı anlatmaktır. Hep söylüyorum genel seçimlerle yerel seçimler birbirinden çok farklıdır. Genel seçimlerde insanlar logoya, partiye, milletvekilin kim olduğuna bakmıyor, oraya oy veriyor. Ama yerel seçimde direkt hedef insan, adaydır. Şu anda Ahmet Akın’dan gelen bir kamuoyu algısı var. Şu anda açık söyleyeyim kamuoyundaki bu bilinirlik çıkacak her adayın kendini tanıtırken kullanacağı süreyi biz yurttaşlara programımızı anlatmak için kullanacağız. Böyle bir avantajımız da var. İlçelerde çıkaracağımız doğru adaylarla da bunu destekleyip güçlü bir şekilde yurttaşların karşısına çıkacağız. Şu an ülkemizde yaşananları da bir avantaj olarak görüyoruz. Büyükşehir Belediyesini Sayın Ahmet Akın’ın önderliğinde bu şekilde alacağız. Çok sayıda stratejimiz var. Genel seçimlerde Sayın Kılıçdaroğlu Balıkesir’de yüzde 52 ile birinci yıktı.

AKP’nin büyükşehir belediyesi olarak Türkiye genelinde kaybettiği iki ilden birisi Balıkesir oldu. Balıkesir’de bu kayıptan sonra bürokrasi dahil birçok değişim oldu. O dönemden kimse kalmadı. İl başkanından valiye kadar hepsi değişti. Balıkesir’deki yurttaşlarımız Büyükşehir Belediyesini kazanma rüştünü orada ispatlamışlardır. Biz aynı tempoyla, aynı şekilde Kılıçdaroğlu’nun üzerinden yapılan olumsuz propagandayla alakalı Ahmet Akın’la yaratacağımız sinerjiyle de daha fazlasını sağlarız diye düşünüyorum. Çoklu adaylı seçime gelince de İYİ Parti’nin aday çıkaracağı gibi bir sürü strateji var. Saadet Partisi aday çıkaracak mı Yeşil Sol Parti aday çıkaracak mı çıkarmayacak mı bilmiyoruz. Şu anda süreç çok tazedir. Bizim onlarla ilgili stratejilerimiz var. Ancak yine söylüyorum Balıkesir’de sandıkta Kuvayi Milliye İttifakı olacak.

Son seçimde Demokrat Parti’nin, DSP’nin aldığı parça parça oylar var. Aldıkları oyların hepsi parti kapatan oylar oldu. Yani onların ne yol izleyeceği konusunda şu anda bir şey söylemem mümkün değil. Ama biz onların hepsiyle Kuvayi Milliye İttifakı dediğim ittifak mutlaka hepsini karşılayacaktır. Bu resmi bir ittifak değil. Biz 20 ilçede de adayımızı çıkaracağız. Her yerde her şey olabilir ama resmi bir ittifak yok. Sevgili mevkidaşlarımla hepsiyle görüşüyoruz. Hedefimiz aynı. Bu hedefe giderken de nasıl başarılı olabiliriz ona bakacağız” açıklamasında bulundu.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
CHP İl Başkanı Erden Köybaşı: Balıkesir’de Kuva-yı Milliye İttifakı kazanacak!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!