Büyükşehir’i kim kazanır?

Seçime az bir süre kala bir konuda yanıldığımı düşünüyorum. Ahmet Akın’ın seçimi kazanmasının yolunun iki merkez ilçeden en az birinin kazanılmasından veya çok yakın sonuçlar alınmasından geçtiğini varsayıyordum. Oluşan konjonktürlerin de etkisiyle artık Ahmet Akın’ın iki merkez ilçe için böyle bir sorunu olmadığını gözlemliyorum. İlçe adaylarından çok daha fazla oy alacak gibi gözüküyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÖMÜR BOYUER

 

Seçimlere sayılı günler kaldı. Sudaki bulanıklık tam olarak dağılmış olmasa da suyun dibi yavaş yavaş görünür hale gelmeye başladı.

Büyükşehirden başlayarak iki merkez ilçeyi değerlendirmeye alıp Balıkesir’in geneline ışık tutmaya çalışacağım…

Bu yazım Büyükşehirle ilgili olacak…

Sandıklar açılıp sonuçlar görülmeden seçimi kimin kazanacağını söylemek soyut bir yaklaşımdır. Somut veriler üzerinden gitseniz de bu gerçek değişmez…

Somut veri olarak ele alacağımız iki olgudan biri anket sonuçları diğeri ise 14 Mayıs 2023 seçim sonuçları…

Ne yazık ki anket sonuçlarını ele almak ve bir çıkarımda bulunmak mümkün değil…

Gezici Araştırmanın yayınladığı ankette Ahmet Akın 5,1 puan önde gözükürken, MAK Danışmanlığın yayınladığı ankette de Yücel Yılmaz 6 puan önde gözüküyor. Sapma 11 puanın üzerinde olunca anketler üzerinden ne söylense gerçekçi olmayacak…

Bu durumda 14 Mayıs 2023 seçim sonuçlarına bakacak olursak tablo şu;

Cumhur İttifakı 416 bin oy almış ve bu ittifakın içinde yer alan YRP’nin aldığı oy ise yaklaşık 19bin. YRP, 31 Mart seçimlerine kendi adayı ile katılıyor. Geriye 397bin oy kalıyor.

Millet İttifakı ise 14 Mayıs’ta, CHP 287bin artı İYİ Parti 133bin olmak üzere toplamda 420bin oy almış. Aslında bu seçimde CHP çatısı altında toplam beş partinin yer aldığı düşünülürse CHP’nin gerçek oyunu 280 bin olarak yuvarlamak yanlış olmasa gerek.

Evet, 14 Mayıs 2023 seçiminin somut verilerine göre AKP adayı Yücel Yılmaz ile CHP adayı Ahmet Akın arasında yaklaşık 117bin oy farkı söz konusu ki bu yaklaşık yüzde12’ye karşılık geliyor…

Şimdi Ahmet Akın, bu ciddi farkı kapatabilir mi veya kapatmış mı ona bakalım…

Bir anekdotu aktararak konuyu ele almak istiyorum…

  1. Olağan İl Kongresi öncesi İl Başkanı Erden Köybaşı’nın çağrısı ve kendisinin başkanlığında, il başkan adaylarıyla bir toplantı gerçekleşti. Her ne kadar toplantının içeriği ve amacı doğru olsa da, il başkan adaylığını resmen açıklayan Benim ve Uğur Çelikbaş’ın dışında, aday olma ihtimali olan iki kişinin daha toplantıya çağrılması ve onların da toplantıya aday edasıyla katılması garip olan şeydi.

Ahmet Akın, söz konusu bu toplantıda yer aldı ve o zaman Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıydı, aynı zamanda toplantıda Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin ve Serkan Sarı da vardı.

Toplantıda şunları söylemiştim;

“Yapılacak il kongresi önümüzdeki yerel seçimler için çok önemli. Delegelerin, Belediye Başkanlarının, ilçe başkanlarının üzerinde baskı kurulmamalı. Çıkan sonuç parti vicdanında kabul görmeli ki birlik, beraberlik, dayanışma sağlanabilsin.” demiştim ama ne yazık ki böyle olmadı.

 

Ve eklemiştim;

“2024 yerel seçimlerinde 2019’da olduğu gibi uyumlu bir resmi ittifak olmasa bile, Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesini kazanma şansımız yüksek. Sandıkta seçmenin ittifakını sağlayacak tek isim tartışmasız Ahmet Akın’dır. 2018 ve2019 yılında yapmış olduğu fedakârlığın karşılığı mutlaka olacaktır.”

O günden bugüne yaklaşık 8 ay geçti. Arada il kongresi oldu. Değişimden yana olduğumuz için Ahmet Akın seçimi kazanmamamız için elinden gelen tüm imkânları kullandı. Başarılı oldu ve az bir farkla da olsa seçimi kaybettik.

Buna rağmen il kongresi sonrası arşivler yalan söylemez, başta gazetelere verdiğim demeçler olsun her ortamda, Ahmet Akın’ın Büyükşehir Adayı olması gerektiğini söyledim.

Seçime az bir süre kala bir konuda yanıldığımı düşünüyorum. Ahmet Akın’ın seçimi kazanmasının yolunun iki merkez ilçeden en az birinin kazanılmasından veya çok yakın sonuçlar alınmasından geçtiğini varsayıyordum. Oluşan konjonktürlerin de etkisiyle artık Ahmet Akın’ın iki merkez ilçe için böyle bir sorunu olmadığını gözlemliyorum. İlçe adaylarından çok daha fazla oy alacak gibi gözüküyor.

 

TURHAN ÇÖMEZ ETKİSİ…

Daha önceki yazılarımda kuvvetli bir İYİ Parti adayının, CHP’nin seçimi kazanması için faydalı olacağını belirtmiştim…

Savunduğum bu tez için en uygun isim Turhan Çömez’di ve o aday gösterildi…

Ahmet Akın, CHP seçmeni dışında zaten ağırlıklı olarak İYİ Parti seçmeninden de oy alıyor gözüküyordu ve bugünde değişen bir şey yok. Ayrıca AKP ve MHP seçmeninin bir kısmından da oy alacak gibi duruyor. Sokağın nabzını tuttuğunuzda bunu görmek zor değil.

Her parti içerisinde kırmızı çizgileri olan seçmen kitlesi vardır. Her hangi bir sebeple kendi partisine oy vermemeyi düşünse bile kesinlikle oy vermeyeceği bazı partiler söz konusudur.

Örneğin bazı CHP’lileri kesseniz gidip AKP, MHP veya YRP’ye oy vermez. Tam tersi de geçerli. İstediği kadar kendi adayına kızsa ve hatta CHP adayını beğense bile kesseniz bazıları da CHP’ye oy vermezler.

Turhan Çömez bu oyları alabilecek bir aday olmasına rağmen şu ana kadar böyle bir görüntü vermedi veya veremedi.

Hani derler ya maç bitse de gitsek modunda…

Beklentinin uzağında kalan Turhan Çömez, kalan sayılı günlerde ağırlığını hissettirebilecek mi göreceğiz. Şu anki görüntüyle seçimin kaderini etkileyebilecek pozisyondan uzak gözüküyor.

 

ÇAKMA AHMET AKIN ETKİSİ…

Kabul etmek lazım değişik bir milletiz. Toplum olarak hayatın her alanında mağdur ediliriz ama mağdur edenleri de iktidara getiririz…

Garip bir şekilde kendi mağduriyetimizi göz ardı eder mağdur olanları da kollarız. Bu da güzel bir şey…

Kıssadan hisse…

Sanayide şahit olduğum diyaloğu aktarayım. Lokantada çorba içiyorum. Arka masada üç kişi konuşuyor. Yüksek volümde konuştuklarından ister istemez ne söyleseler duyuyorum. İşlerin kesat lığından, hayat pahalılığından bahsederlerken içlerinden biri “ben Ahmet Akın’a oy vereceğim” dedi. Arkadaşı “sen hayatta CHP’ye oy vermezdin, hayırdır” diye sorunca aynen şu cevabı verdi.

“Ya arkadaş adamın karşısına çakma bir Ahmet Akın çıkarmışlar. Kim olduğu belli değil. Böyle kalleşlik, böyle namertlik mi olur? Onun için oyumu CHP adayı Ahmet Akın’a vereceğim” dedi.

Anlaşılan o ki bu çakma Ahmet Akın’ı kim çıkarmışsa, CHP adayı Ahmet Akın’a büyük iyilik etmiş gibi gözüküyor…

 

DEVŞİRME ADAYLARIN ETKİSİ…

Ahmet Akın’ın gerek bazı ilçelerde belediye meclis üyeliklerinde ve gerekse ilçe belediye başkan adaylıklarında sağdan devşirme aday ısrarının karşılığının olduğunu düşünenlerden değilim.

Karşılığının olmadığını 2014 yerel seçimlerinde rahmetli Sami Sözat’ın adaylığında gördük. Adayın kendisi 3. Olurken, CHP meclis üyeliklerinde 2. Olmuştu.

Üstelik bundan çıkarılması gereken dersler vardı. CHP seçmeni öyle sanıldığı gibi tıpış tıpış gösterilen adaya gidip oy veren bir seçmen değil. Özellikle dayatmacılığa tepki veren bir yapıya sahip.

Sadece 2014 yılında değil, 2019 yılında da tecrübe edildi. 2019 yılında baştan Ahmet Akın gösterilmeseydi, gerekçeleri CHP seçmenine güzelce anlatılsaydı, İsmail Ok da seçilecekti. Ama baştan Ahmet Akın aday gösterilip geri çekilince dönemin il başkanı Serkan Sarı masayı yumruklamasına rağmen, İsmail Ok dayatılınca CHP seçmeni tepki gösterdi ve İsmail Ok seçimi kaybetti.

Kim bilir belki bu sefer maya tutar. Ayrıca tutsa kaç yazar? Seçim o adayla kazanılsa bile sorun ortada durduğu sürece gerçek değişmeyecektir.

Neyse…

O ilçe ile ilgili kaleme alacağım yazıda konuyu daha detaylı ele alırım…

Büyükşehir’i kim kazanır? Sorusunun bendeki cevabına gelince…

Ahmet Akın seçimi kazanmaya daha yakın…

Tepki Ver | _ok_do_ru1
0
harika
Harika
1
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Büyükşehir’i kim kazanır?
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!