Bir koltukta üç karpuz zor taşınır!

9 Haziran Pazar günü Balıkesir Kent Konseyi’nin genel kurulu var. Konsey Bşakanlığı’na, Karesi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden’i düşünüyorlar. Kim düşünüyor; CHP Milletvekili Serkan Sarı, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın düşünüyor. Hem Meclis üyelikleri, hem Konsey Başkanlığı bir arada nasıl yürüyecek?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KARESİ VE BÜYÜKŞEHİR MECLİS ÜYESİ SEVİNÇ BAYKAN ÖZDEN’İ KENT KONSEYİ BAŞKANLIĞI’NA HAZIRLIYORLAR

 

9 Haziran Pazar günü Balıkesir Kent Konseyi’nin genel kurulu var. Konsey Bşakanlığı’na, Karesi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden’i düşünüyorlar. Kim düşünüyor; CHP Milletvekili Serkan Sarı, CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın düşünüyor. Hem Meclis üyelikleri, hem Konsey Başkanlığı bir arada nasıl yürüyecek?

 

Önlerine konan isme oy vermesi için genel kurula davet edilen dernek, vakıf, oda; sendika temsilcileri, muhtarlar, akademisyenler, tüccar ve esnaf temsilcileri, kadınlar ve gençlerin kendi aralarından Başkan ve Yürütme Kurulu seçme şansı yoksa, nerede kaldı Kent Konseyi’nin katılımcılığı, demokratikliği; nerede kaldı Başkan Ahmet Akın’ın ‘birlikte yöneteceğiz’ vaadi. Rahat bırakın genel kurul üyelerini; dayatılanı değil, kendi istediklerini seçsinler, siz karışmayın.

 

 

Bağımsız, demokratik, gerçekten katılımcı bir Kent Konseyi istiyorsanız bu uyarılara kulak verin!

 

9 Haziran 2024 Pazar günü Balıkesir Kent Konseyi’nin genel kurulu var.

Yürütme Kurulu ve Kent Konseyi Başkanı seçilecek.

Sonra çalışma grupları, komiteler falan oluşturulacak.

Kent Konseyi yapısı, belediyelerin hemen hepsinde ‘içeriden yönetim’ şeklinde.

Yani, belediye başkanı ya da onun partisinin ileri gelenleri, kendi içlerinden birini başkan adayı gösteriyor; konseyde görev alan vatandaşlar da onu seçiyor.

Balıkesir Kent Konseyi’ne Büyükşehir’in Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı başkanlık ediyor.

Kurum içinden.

Kaynak Büyükşehir’den…

Kent Konseyi’nin her etkinliği, her projesi için tüm kaynak Büyükşehir Belediyesi’nden çıkıyor.

Başkanlar da “parayı veren düdüğü çalar” hesabıyla, konseylerin başına kendi adamlarını seçtiriyor, yürütme kurulları da yine kendi istediği isimlerden oluşuyor.

Bunun neresi demokratik?

“Böyle gelmiş, böyle gider” denilebilir mi?

 

***

KENT Konseyleri, bulundukları ilin, ilçenin, beldenin mülki amirlerince kontrol ediliyor. Yürütme kurulları ve çalışma komiteleri de o yerleşmeliğin demokratik kitle örgütü temsilcilerinden, mahalle muhtarlarından, ileri gelenlerinden oluşuyor.

Bu işin yasası, yönetmeliği böyle.

Konseyler, ürettikleri fikir ve projelerle belediye yönetimlerine öneri sunuyor, sorunları ele alıyor, çözüm yolları belirliyor. Konseyler bir anlamda ‘gölge kabine’, ‘kamu denetçisi’, ‘planlama örgütü’ gibi çalışıyor.

Daha doğrusu, çalışması gerekiyor.

 

***

BALIKESİR Kent Konseyi’nde işler nasıl yürüyor?

Mevcut Başkan Mürsel Sabancı, beş yıl boyunca Yücel Yılmaz’dan aldığı talimat üzerine bir aktivite ortaya koymaya çalıştı. Konsey, arka bahçe gibi kullanıldı. Beş yıllık dönemde Balıkesir Kent Konseyi’nin yaptığı tüm faaliyetler ve harcamalar incelenmeli.

Yeni dönemde de ‘arka bahçe’ gibi çalışacağı anlaşılıyor.

Nereden anlaşılıyor?

“Başkan adayını biz belirliyoruz, siz seçiyorsunuz” tarzının devamından.

 

***

YEGANE görevi yasama faaliyetlerine katılmak olan CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, İl Başkanı gibi hareket ediyor. CHP İl Başkanı Erden Köybaşı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nde kendi kadrolarını oluşturmaya çalışıyorlar. Bir yandan da Balıkesir Kent Konseyi’ni belirlemeye çalışıyorlar.

Bunun böyle olduğunu, mevcut Kent Konseyi’nde görev yapan Balıkesirlilerden ve şehirdeki gelişmeleri yakından takip edenlerin anlatımından öğreniyoruz.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın da bu ikilinin planını projesini destekliyor olmalı ki, her istediklerini yapıyor.

CHP Örgütü, Karesi Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden’i Kent Konseyi Başkanlığı’na hazırlıyor.

Pazar günü yapılacak genel kurulda tek aday olarak çıkarılıp seçtirilecek. Plan program bu yönde.

Yani, Konsey’in genel kurulunda oy kullanacak Balıkesirliler, önlerine konan lokmayı yiyecek, yanında katık edecek bir şeyler isteyemeyecek!

 

***

SEVİNÇ Hanım, Karesi Belediyesi’nin Meclis Üyesi. Aynı zamanda Balıkesir Büyükşehir Meclis Üyeliği yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Balıkesir dışında olduğu günlerde, Başkanvekili olarak makamı işgal etmek gibi bir sorumluluğu da var.

Üstüne bir de Kent Konseyi Başkanlığı’nı eklerseniz..

Hanımefendi, üç karpuzu bir koltukta taşıyacak.

 

***

KENT Konseylerine başkanlık edecek kişilerin, mevzuat izin verse bile, etik olarak kurum dışından seçilmesi ve görev yapması gerekmez mi?

Böylesi daha demokratik, daha katılımcı, daha adaletli olmaz mı?

Kent Konseyi’nde yaşadığı şehre karşı sorumluluk duygusu taşıyan, aktif, fikir ve proje üretebilen, kentin sorunlarına çözüm üretmeye çalışan demokratik kitle örgütü, meslek odası, sendika vesaire kurumların temsilcileri başkanlık ve yürütme kurulu üyeliği ile görevlendirilmeli.

Böylesi hem daha etik, hem şehir adına en doğrusu bu.

 

***

BELEDİYE Meclis Üyesi Sevinç Baykan Özden’in aday olarak düşünülmesi ve bu isim üzerinden seçim çalışması yapılmasındaki gaye nedir?

Sevinç Hanım bu konuda hayli donanımlı, birikimli, deneyimli bir isim midir ki, başkanlık için düşünülüyor?

Sevinç Hanım’ın zaten birden fazla görevi var. Kent Konseyi’ne ayıracağı zaman sınırlı olacaktır. Hem zaten Büyükşehir Belediyesi, parti örgütü ve Milletvekili’nin emir komuta alanında olacağı muhakkak.

Daha rahat, bağımsız, özgür bir çalışma ortamı olması gereken Kent Konseyi, dayatılacak yürütme kurulu aday listesini ve başkan adayını seçmek yerine.. Kendi içinde kimsenin etkisinde kalmadan bir yürütme kurulu belirlemeli. Başkan da o yürütme kurulunun içinden çıkmalı.

 

***

“KENT Konseyi’ni de biz yöneteceğiz, bizim istediğimiz isim başkan olacak, yürütme kurulunda bizim belirlediklerimiz görev yapacak” diyorsanız..

Eski yönetimden farkınız kalmıyor, bilesiniz.

 

Balıkesir Politika Gazetesi

 

Tepki Ver | harika2
2
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Bir koltukta üç karpuz zor taşınır!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!