Belediye binasının yıkımı bitti sayılır.. Peki bundan sonra ne olacak?

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verilen Belediye binasında yıkım işlemleri neredeyse tamamlandı. Gürültü, toz, toprak, trafik keşmekeşi, yayalar için oluşan risk, çevre binaların etkilenme olasılığı.. Bunları konuşmayacağız artık. Peki neyi konuşacağız? Ortaya çıkan 9 bin metrekarelik alanın ne olacağını konuşacağız.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CEMİL YURTMAN

 

Balıkesir’in ‘Büyükşehir’ statüsü kazanmasının ardindan kurulan Karesi ve Altieylul ilçelerinin hizmet binasının yıkımı neredeyse tamamlandı.

Depreme dayanıksız olduğu ileri sürülen binanın yıkım işi eski başkan Yücel Yılmaz’ın ‘son icraatı’ oldu. Yıkım çalışmaları çevrede 17 Haziran 2024 tarihinden bu yana büyük bir gürültü kirliliği yarattı. Çevre esnaf da işlerinin büyük oranda olumsuz etkilendiğinden yakındı.

Yaklaşık 40 yıl önce yapılan Eskikuyumcular Mahallesi Yeşilyol sokaktaki binanın son anda, giderayak çıkartılan ‘depreme dayanıksız’ olduğu kararının yarattığı soru işaretleri halen tartışılmakta. 1999 yılında yaşanan Adapazarı depreminin üzerinden 25 yıl geçti. Bu deprem sonrası ülke genelinde binaların ‘dayanıklılığı’ ile ilgili tartışmalar sürecinde ise söz konusu bina kullanılmaktaydı.

Bir başka soru ise bina yıkılınca ortaya çıkacak olan yaklaşık 9 bin m2’lik  yerin, ‘meydan-yeşil’ alan olarak düzenleneceği ileri sürülse de nasıl kullanılacağı konusu henüz netlik kazanmadı.

80’li yıllardan beri kullanılmakta olan  binanın yıkım işi için, çıkacak hurda demire karşılık 2 milyon 196 bin 693 TL muhammen bedel belirlenmişti.

 

Tepki Ver | _ok_do_ru1
0
harika
Harika
1
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Belediye binasının yıkımı bitti sayılır.. Peki bundan sonra ne olacak?
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!