BALIKESİR TEMA’DA YENİ DÖNEM

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TEMA Vakfı’nın Balıkesir’deki yeni il temsilcisi Metin Kuter oldu. Vakfın en büyük gücünün gönüllüler olduğunu vurgulayan Kuter, herkesi TEMA’ya destek vermeye çağırdı.

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği’ni gönüllü olarak sürdüren Hilmi Korhan Yakut, görevini yeni i temsilcisi Metin Kuter’e devretti. Atatürk İlkokulu sınıf öğretmeni olan Metin Kuter dün Satsuma Kır Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kahvaltı etkinliğinde TEMA yöneticileri, gönüllüler ve yavru Tema ile bir araya geldi. TEMA’nın eski il temsilcisi Prof. Dr. Abdullah Soykan da etkinliğe katıldı.

Başta toprak olmak üzere TEMA Vakfı’nı temsil etmenin büyük bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Kuter, “Bugün ülke genelinde 700 bini aşkın gönüllüsü, TEMA Vakfı’nın en büyük gücü olmuştur. Balıkesir’in doğal varlıklarını ve sürdürülebilir yaşamı korumak üzere gönüllü ekibimle birlikte var gücümüzle çalışacağız. Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA, Lise TEMA ve Genç TEMA gruplarını oluşturarak ilimizdeki gönüllü sayımızı arttırıp, ilimize doğa ve çevre konusunda en üst düzeyde katkı sağlayacağız. Bunun içinde her zaman daha çok gönüllüye ihtiyacımız var. Herkesi TEMA gönüllüsü olmaya ve destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

HEDEF YAŞANABİLİR BİR GELECEK

Toprağı bereketli, havası temiz, dereleri çağlayan, yaşanabilir bir gelecek için çalışmalar gerçekleştireceklerini belirten TEMA Balıkesir Temsilcisi Metin Kuter, ” Bu kapsamda doğal varlıkların korunması için kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yürütecek; verimli tarım topraklarının, su varlıklarının, mera ve orman alanlarının korunması için çalışacağız. Ekolojik okuryazar bireylerin yetişmesi için okullar ve gönüllü öğretmenlerle iş birliği gerçekleştirip,  TEMA Vakfı’nın ücretsiz doğa eğitimlerini toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

Kamuoyunu bilgilendirme ve bilinçlendirmede en önemli desteği ilde görev yapan basın mensuplarından alacağına inandığını söyleyen Kuter, yapılan tüm çalışmaları yerel basınla paylaşacaklarını vurguladı.

TEMA’NIN TARİHÇESİ

TEMA Vakfı iki toprak sevdalısı, Toprak Dede Hayrettin Karaca ve Yaprak Dede A. Nihat Gökyiğit tarafından 1992 yılında kuruldu. Topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme ile mücadelede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak, toprağa sahip çıkmak, doğal varlıkları ve iklimi korumak, çözümler üretmek ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluş olan TEMA’nın ülke genelinde yaklaşık 700 bin gönüllüsü vardır.

TEMA bugüne kadar mera ve toprak yasalarının kanunlaşmasına destek sağladı. Doğa koruma amacıyla açtığı, müdahil olduğu 239 davanın 115’ini kazandı. 68 dava devam ediyor. 14,5 milyon fidan ve 700 milyon meşe palamudunu toprakla buluşturdu. 250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma çalışması yürüttü.

DOĞA EĞİTİM PROJELERİ

TEMA Vakfı okul öncesinden liseye kadar eğitim sisteminin her basamağı için doğa eğitim programları geliştiriyor. Tüm ülke çapındaki temsilci ve gönüllüleri aracılığıyla öğretmenlerin desteğiyle uyguluyor. Bu kapsamda Minik TEMA, Yavru TEMA, Ortaokul TEMA ve Lise TEMA eğitim programlarını geliştirdi ve hayata geçiriyor. Özel sektör çalışanlarına yönelik Yeşil Yaka ve yerel yönetimler için ekolojik okuryazarlık programları devam ediyor. MEB iş birliği ile uygulanan TEMA Vakfı eğitim programları, kamu ve sivil toplum iş birliğinin en etkin örneklerinden birini sunuyor. Vakıf, 90’dan fazla kitabı kamuoyuna kazandırdı. 2012 yılında Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası önderliğinde dünyada ilk kez verilen Yaşam İçin Toprak | Land for Life ödülünü aldı. Yerel ve ulusal alanda yaptığı savunuculuk çalışmalarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası çapta da çalışmalar yürütüyor.  TEMA Vakfı, 81 il, 312 ilçe, 69 semt,mahalle, belde, köy ve 144 üniversite olmak üzere toplam 606 noktada  saha faaliyetlerini gönüllü temsilcileri aracılığıyla sürdürüyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
BALIKESİR TEMA’DA YENİ DÖNEM
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!