AVUKATLAR SİYASETİN İÇİNDE OLMALI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Barosunun Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda mevcut başkan Avukat Erol Kayabay ikinci kez baro başkanlığına seçildi.

Balıkesir Barosu Olağan Seçimi hafta sonu Baro Hizmet binasında gerçekleştirildi. Genel kurulun divan başkanlığını Mustafa Kemal Turan, divan üyeliğini ise Çağla Demirel, Feridun Tağa ile Hale Özmen yaptı.

Balıkesir Barosu’nda bir gelenek haline gelen iki dönem başkanlık görevi nedeniyle mevcut Başkan Erol Kayabay seçimlere tek aday tek liste girdi. Kongreni ilk günü olan Cumartesi günü yapılan Ak Parti Balıkesir Milletvekili ve aynı zamanda bir avukat olan Adil Çelik’te katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrası kısa bir konuşma ile meslektaşlarına seslenen Milletvekili Çelik, avukatları siyaset yapmaya davet etti.

AVUKATLAR SİYASETİN İÇİNDE OLMALI

Kamudaki avukatların 3600 ek göstergeden faydalanması için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyleyen Ak Parti Milletvekili Adil Çelik, konuşmasının son bölümünde avukatları siyasete davet etti. Avukatların siyaset yapmayarak, siyaseti büyük bir değerden mahrum bıraktıklarını söyleyen Çelik, sözlerini şu şekilde sürdürdü;“Avukatlık sosyal bir meslek, memleketin sorunlarına duyarlı bu bağlamda çok çok politize bir meslek. Bunu görmezden gelmek imkansız. Tabi ki her  avukatın sosyal duyarlılığı ve politik duyarlılığı olacak. Bu normal bir şey ve aslında bunun için en uygun meslekte bu. Siyasetle ilgilenmeyen meslektaşlarımı söylüyorum. Belki kendi ayağıma sıkmış oluyorum ama siyasetle ilgilenmeyenler, şöyle söyleyeyim büyük değerlerden siyaseti mahrum bırakıyorsunuz. Avukatlık yapan arkadaşlarımın hepsi hangi partiye giderse gitsin kendi görüşleri, fikirleri, ideolojileri doğrultusunda çalışma yapmalarını çok arzu ederim. Siyaset bu şekilde çok daha kaliteli hale gelecektir,  çok daha değerli hale gelecektir. ‘Cimriliğin en kötüsü, ilim cimriliğidir’ derler. Lütfen kendinizi bu kadar çok saklamayın korumayın. İki avukatın konuşması rakip bile olsa ne kadar kolay oluyor. Taraflar anlaşamıyor ama avukatlar konuştuğunda beş dakikada teknik konuları halledip anlaşıyor.  Siyasette de ben böyle olacağına inanıyorum, siyasete kalite geleceğine inanıyorum. Son olarak şunu da söylemekte isterim meslektaşlarımın bir derdi olduğunda gücümün yetti yere kadar yardımcı olmaya hazırım.”

***

İKİ YILDA HER YERDE OLDUK

Kongrede daha sonra konuşan Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, avukatların sorunlarının büyük olmasına rağmen, bu sorunların çözümlenebileceğine olan inançlarının tam olduğunu söyledi. Konuşmasında özellikle hukuk devleti vurgusu yapan ve bu konun altını çizen Kayabay, özetle şunları dile getirdi:“İki yıla yaklaşan görev süremiz içerisinde; yaşadığımız, emek harcadığımız, uğruna kilometreler arşınladığımız her ne varsa, aslında mesleğimizin bizce düsturu olan “Herkes için adalet, adalet için avukat” anlayışının toplumun her kesimince benimsenmesi gerekliliği içindir. Aslında savunmanın kutsallığını hepimiz biliyoruz. Bizler Balıkesir Barosu olarak Artvin’den Adana’ya, Mersin’den Soma’ya memleketin her köşesinde daha derin bir duyguyla hissettik bunu. Tarsus’ta bindiği minibüsün şoförü tarafından tecavüz edilerek vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın hak mücadelesinde müdahildik. Ankara Gar Davası’nda Ankara’da, Kayseri’de şehitlerimize son görevimizin başındaydık. Aladağ’daki yurt yangınında can veren evlatlarımızın peşinde Adana’daydık. Göğe yükselen simsiyah dumanların gölgesinde ihmallerin değil, kasıtların karşısında müdahil olduk. Soma’daydık. İlk gününden son gününe kadar… 301 madenci ailesiyle birlikte biz de şikâyetçiydik. İnsanların canı pahasına kar hesaplarının, maddi kaygıların, taksirle dense de bütünüyle kasten yapılan ihmallerin karşısında müdahildik. Birliğimizin isminden “Türkiye” ibaresinin kaldırılmak istendiği anda Anıtkabir’deydik. Ay yıldızlı bayraklarımızla “Birliğin, isminin önündeki Türkiye ibaresiyle et ve tırnak gibi olduğunu” haykırdık.

MESLEĞİMİZİN GEREĞİNİ YAPTIK

Yani değerli meslektaşlarım, bizler mesleğimizin gereğini yaptık. Memleketin her köşesinde adalet anlayışıyla adalet arayışının içerisinde olduk. Meslektaşlarımıza yapılan saldırıların karşısında meslektaşlarımızın yanındaydık Ayvalık’ta, Bandırma’da meslektaşlarımızla kol kola hak arama yolunda idik. Antalya ve Uşak Barolarının yargılandığı davalarda savunmalarını yapmak, birlikte olmak için yanların da idik. Katılımcılığı seçim broşürlerinde bir kavram olarak değil, bulunduğu kurul ve organlarda hayata geçirmek için çaba sarf ettik. Kanuni sınırlamalar nedeniyle yönetim ve baro organlarında görev alamayan meslektaşlarımızın komisyonlarda görev alabilmelerini sağladık.

ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞTIK

Baromuzun kurumsal işleyişinde, bilimsel yöntemleri kullanarak, yenilenmeye gittik. Bilgilerimize bilgi, deneyimlerimize deneyim kattığımız, bizim için de öğrenci olan bu süreçte, üstatlarımızın deneyimlerinden yararlandığımız gibi özellikle genç meslektaşlarımızın enerjilerinden büyük destek aldık. Bilinmesini isteriz ki, içten ve samimi olduk, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık.

ATATÜRK’ÜN İLKE VE DEVRİMLERİNİN AÇTIĞI AYDINLIK YOLDA İLERLİYORUZ

Olağanüstü süreçten geçtiğimiz bir dönemde Balıkesir Barosu Başkanlığı’na çalışma arkadaşlarımla seçilmiş ve bu süreçte verdiğiniz destek bizleri onurlandırmış, özgüvenimizi arttırmıştır. Balıkesir Barosu, kuruluşunda Cumhuriyetimize giden ilk adımları atan, cesur, atak, kararlı, özgür yürekli güzel insanların var olduğu bir emanettir. Bu güzel insanlar ki; özgürlük ve tam bağımsızlık için mücadele verdiler. Bizler bu emaneti Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin açtığı aydınlanma yolunda yürümek için çalıştık.

SORUNLARIMIZ BÜYÜK

Sorunlarımız büyüktür. Ancak çözümleneceğine inancımız tamdır. Her şeyden önce karşılıklı anlayışa, hoşgörüye ve iletişime ihtiyacımız vardır. Ülkemiz ve bulunduğumuz coğrafi bölgenin tek çıkış yolu çoğulcu ve katılımcı demokrasi ve insan haklarıdır. Hak mücadelesi, insan olmanın onuru ile eşanlamlıdır. Laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yayacaktır.”

YENİ YÖNETİM

Öte yandan Pazar günü yapılan seçimler sonrası yeni yönetim şu isimlerden oluştu: Başkan Av. Erol Kayabay, Yönetim Kurulu: Av. Pervin Mutlu Yalçıntaş, Av. Erkan Sakarya, Av. Şerif Topuz, Av. Mehmet Ali Göcü, Av. Zeynep Erdiner Tonguç, Av. Aslıhan Erdim, Av. Volkan Gözükara, Av. Mert Kurt, Av. Sertan Kurtdere, Av. Sibel Şenol Pekbay

Disiplin Kurulu: Av. Mehmet Karaman, Av Hakan Topaloğlu, Av. Ayfer Bayaslan, Av. Utku Doğan Dobruca, Av. Ramazan Yıldırım,

Denetleme Kurulu: Av. Tuğba Karagöz, Av. Menderes Mete, Av. Sultan Demiraslan Saklı

Türkiye Barolar Birliği Delegeleri: Av. Tuncer Çallıoğlu, Av. Rahime Gaydan, Av. Kemal Tutkopar, Av. İlkay İnal Yıldırım, Av. Müslüm Yulaf

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
AVUKATLAR SİYASETİN İÇİNDE OLMALI
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!