AHP Meydanı’nı dolduranların coşkusunu görmek görülmeye değerdi

Yerel seçim sonuçlarının henüz az sayıda sandığın açıldığı saatlerde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) başarısı belirginleştiğinde Ali Hikmet Paşa Meydanında (AHP) büyük bir halk coşkusu yaşaniyordu. Bu coşku bir dönemin sonunun geldiğinin işareti gibiydi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HALK YILLARIN BASKISINI SİLKELEYİP UZERINDEN ATTI
İktidarın ve liderinin, yllardır yürüttüğü baskıcı, hukuk dışı uygulamalarının yarattığı bıkkınlık halkı kızdırdı.

 

POLITIKA/Cemil Yurtman

Yerel seçim sonuçlarının henüz az sayıda sandığın açıldığı saatlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başarısı belirginleştiğinde Ali Hikmet Paşa Meydanında (AHP) büyük bir halk coşkusu yaşaniyordu. Bu coşku bir dönemin sonunun geldiğinin işareti gibiydi.

Daha erken saatlerde sokaklara dökülen, AHP’yi dolduran halkin coşkusu, sevinci, mutluluğu görülmeye değerdi.

Her yaştan ve toplumun değişik kesimlerinden olan yurttaşlar, iktidarın bütün baskılarına rağmen elde edilen bu başarının mutluluğunu doyasıya yaşıyordu. Halk, ellerinde Türk Bayraklarıyla, CHP bayrakları ile sokaklara dökülmüş, AHP Meydanına koşmuştu. Adeta üzerindeki baskıyı silkeleyip atmıştı.

 

GEÇ VAKİTLERE KADAR KUTLAMALAR BİTMEDİ
Müzik eşliğinde oyun havaları oynandı. meşaleler yakıldı, araçların sehir turu ve korno sesleri bitmek tükenmek bilmedi. Görme engelli yurttaşlar bile, goremeseler de yakınlarıyla birlikte sokağa çıkıp coşkuyu yaşadı.
Dikkat çekici görüntülerden biri de çiftçilerin traktörleri ile gelip, konvoy yaparak sokaklardaki coşkuya katılmalarıydı…

 

ATATÜRK VE CUMHURİYET VURGUSU
Yıllardır yürüttüğü, baskıcı, halkın bir kesimini yok sayan iktidardan, Halkin bir yarısını “zillet”, “terörist” diye tanımlayan, “Bu anayasayı tanımıyorum” diyen, adaletin işleyişinin önünü tıkayan hukuk dışı uygulamalara yol veren, Cumhuriyet rejimi ve kazanımlarını yok eden uygulamalar ve son aylarda emekli yurttaşlarla adeta alay edercesine açıklamalar yapan bir iktidardan halk bıkmıştı…
Bu bıkkınlğgin elbette siyasi sonuçları olacaktı. Balikesir’de ve ülke çapında halk tepkisini yerel seçimlerde CHP adresinde toplanarak gösterdi.

Kutlamalar sırasında atılan sloganlar ve söylenen marşlar, yurttaşların Cumhuriyet değerlerini ve Atatürk sevgisini, rejime sahip çıkışını vurguluyordu.
Halk; “Mustafa Kemal’i Askerleriyiz!” diye bağırıyor, araçlardan İzmir Marşı ve 10’uncu Yıl Marşları duyuluyordu.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
AHP Meydanı’nı dolduranların coşkusunu görmek görülmeye değerdi
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!