Körfez’de ADRA’FEST heyecanı sürüyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altı bin yıllık geçmişe sahip Ören Tepe ve üzerinde yaşayan doku içerisinde kendini göstermeye başlayan Adramytteion Antik Kenti ve Körfez değerlerinin tanıtılması amacıyla düzenlenen ADRA’FEST’te birbirinden değerli sanatçıların konserleri büyük beğeniyle izleniyor.

 

Adramytteion Festival Akademi-ADRA’FEST, 13 Ağustos’ta Ören-Adramytteion Kazı Evi’nde yapılan muhteşem konserle başladı. Keman sanatçısı Cihat Aşkın’nın sanat yönetmenliğinde yürütülen ADRA’FEST, antik kilisenin kalıntılarının çevresinde yapılan konserle Burhaniye Ören’e yeni bir konser alanı kazandırmış oldu. Kemanda Cihat Aşkın, Mesut Çaşka, Adanur Tezel ve Efe Topçu’nun görev aldığı konsere Ela Talay ise arp çalarak değer kattı. Mesut Çaşka’nın ayrıca ut çalarak Cihat Aşkın’a eşlik etmesi ise dinleyiciler tarafından beğeni kazandı.

14 Ağustos’ta ise aynı anda üç farklı mekânda oda müziği konserleri gerçekleştirildi. Kısa zamanda çalışmalarını tamamlayan genç sanatçılar ile onlara rehberlik eden deneyimli müzisyenlerden oluşan oda müziği toplulukları, Havran Nermin Hanım Zeytinliği, Özem’le Yaşam/Akkızhan Otel ve Laleli Zeytinyağı Fabrikası’nda sergiledikleri performansla dinleyiciler tarafından coşkuyla karşılandı.

15 Ağustos Salı günü ADRA’FEST Festival Orkestrası ilk defa sahneye çıkarak, Burhaniye Ören Meydanı’nda unutulmaz bir gece yaşattı. Ülkemizin seçkin orkestra şeflerinden Oğuzhan Kavruk yönetiminde ilk konserine çıkan orkestra, en sevilen klasik müzik eserleri arasında olan İtalyan besteci Vivaldi’nin “Dört Mevsim” konçertolarının her birini farklı solistler ile seslendirdi. Cihat Aşkın’ın “İlkbahar”, Ksenia Milas’ın “Yaz”, Aida Pukake’nin “Sonbahar” ve Oleksandr Semchuk’un “Kış” mevsimlerini seslendirdiği konserde, dinleyicilerin coşkulu alkışları Ören Meydanı’nı doldurdu. Konçertolar seslendirildikten sonra Ksenia Milas ve Oleksandr Semchuk sürpriz yaparak, iki kemanla gösterişli bir performans sergilediler. Cihat Aşkın tekrar sahneye çıkarak Meehae Ryo ile Vivaldi’nin keman ve viyolonsel için “RV456” numaralı konçertosunu seslendirdi. Konser, Kaptanızade Ali Rıza Bey’in “Denizde Akşam” isimli eserini Ela Talay’ın seslendirmesi, Mesut Çaşka’nın ut ve Cihat Aşkın’ın kemanla katılımıyla son buldu.

Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği açık hava konserinde, Cihat Aşkın ADRA’FEST’in önemine dikkat çekerek Adramytteion Araştırmaları Heyet Başkanı Dr. Hüseyin Murat Özgen’e ve Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabriye Çelik Uğuz’a teşekkür etti.

ADRA’FEST Festival Akademi, 16 Ağustos’ta Güre Açıkhava Konseri’nde viyola sanatçısı Ulrich Mertin’i; 18 Ağustos’ta Ayvalık Amfi Tiyatro Konseri’nde keman sanatçısı Muhammed Yıldırır’ı ağırladı. Festival, 19 Ağustos’ta Balıkesir AVLU Fatih Salonu’nda şef Rengim Gökmen ve Cihat Aşkın’ın konseriyle devam edecek. Tüm konserler saat 20.00’de gerçekleştirilecek.

ADRA’FEST’te 17 Ağustos Perşembe günü saat 16.00’da ise ülkemizde arkeoloji biliminin pusulası olan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başta olmak üzere çok değerli bilim insanlarının katılımıyla “Bilim Toplum Bürokrasi Üçleminde Kültürel Miras Farkındalığı, Sürdürülebilirlik ve Koruma” başlıklı panel gerçekleştirilecek.

 

 

Program:

  • Orkestra Konseri, Cihat Aşkın (şef), Ulrich Mertin (viyola): 16 Ağustos Çarşamba, 20.00 / Edremit-Güre Amfi Tiyatro
  • Panel, Bilim Toplum Bürokrasi Üçleminde “Kültürel Miras Farkındalığı, Sürdürülebilirlik ve Koruma”, Dr. Mehmet Özdoğan’ın katılımıyla: 17 Ağustos Perşembe, 16.00 / Ören-BUBFA Konferans Salonu
  • Oda Müziği Konseri, Ulaş Başkaya (viyola): 17 Ağustos Perşembe, 19.30 / Ören-BUBYO Havuz Başı
  • Orkestra Konseri, Cihat Aşkın (şef), Muhammed Yıldırır (keman): 18 Ağustos Cuma, 20.00 / Ayvalık Amfi Tiyatro
  • Orkestra Konseri, Rengim Gökmen (şef), Cihat Aşkın (keman): 19 Ağustos Cumartesi, 20.00 / Balıkesir Avlu Ertuğrul Salonu

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Körfez’de ADRA’FEST heyecanı sürüyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!