Altıeylül Kitap Fuarı 3. kez açılıyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ALTIEYLÜL BELEDİYESİ KİTAP FUARI ÜÇÜNCÜ KEZ KAPILARINI AÇIYOR

Altıeylül Belediyesince bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Kitap Fuarının lansmanı dün gerçekleştirildi. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı bu yıl kitap fuarının 28 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında 75. Yıl Parkı’nda yapılacağını duyurdu. Geçtiğimiz yıl 70 binin üzerinde katılımcının yer aldığı Altıeylül Kitap Fuarı bu yıl yine 75. Yıl Parkında düzenlenecek. 100’ün üzerinde şair ve yazarın imza günü ve söyleşide bulunacağı kitap fuarında bu yıl rekor sayıda katılım bekleniyor.

 

“ETKİNLİK TAKVİMİNDE DEĞİŞİKLİK YAPTIK”
Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, düzenlediği basın toplantısında bu yıl 3’ncüsü düzenlenen kitap fuarı hakkında bilgiler verdi. Avcı gençlere büyük önem verdiklerini belirterek, gençlere yapılan yatırımın ülkenin ve Balıkesir’in geleceğine yatırım şiarıyla hareket ettiklerini söyledi. Avcı, “2023 yılında etkinlik takvimimizde bir değişiklik yaptık. Geçen sene Eylül ayı sonu Ekim ayı başı gibi kitap fuarını yapmıştık. Bu sene Eylül ve Ekim ayı etkinlik takviminin çok dolu olmasından dolayı bu sene kitap fuarını Mayıs sonu Haziran ayı başı gibi planladık. Tabi biz 12’nci ayda planlamalarımızı yapıyoruz. Bu sene doğal olarak seçim işini çok kestiremedik. Seçim ikinci tura kaldığında aslında bir revize edelim düşüncesi hasıl oldu ama yaptığımız değerlendirme ve istişarelerde hem üniversite sınavı geliyor hem sene sonu geliyor. Dolayısıyla sözleşmeler de yapılmıştı ve aynı şekilde devam etmesi yönünde karar almış olduk. Bu sene kitap fuarını Mayıs sonu Haziran başı, kurtuluş etkinliklerimizi 30 Ağustos’ta başlatarak 8 Eylül’e kadar olacak şekilde planladık” diye konuştu.

 

 

“DOĞA FESTİVALİ YAPIYORUZ”
Altıeylül Belediyesinin düzenlediği etkinlik ve festivaller hakkında da bilgiler veren Hasan Avcı, “Geçen sene Tülütabak Tiyatro Festivali yapmıştık, onu da bu sene 10’ncu ayda inşallah yapmayı hedefliyoruz. Bu sene bir de Altıeylül Belediyesi olarak hedefimiz Eylül-Ekim ayı içerisinde üç günlük doğa festivali düzenlemek. Çünkü Balıkesir’de Roman nüfusunu en çok barındıran ilçelerden birisi olarak Roman vatandaşlarımızın yaşam tarzını da şehrimize tanıtmak istiyoruz” dedi.

 

 

“CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR”
Kitap Fuarının bu yıl üçüncüsünün düzenlendiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Hasan Avcı, “İşte bunlardan ilki olan kitap fuarını bu hafta Cuma günü inşallah başlatmış olacağız. Bun huzurlarınızda Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz ve ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü hangi etkinliği yapsak sizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Burada da kitap fuarını biz Büyükşehir Belediyemizle birlikte düzenliyoruz. Hem yükünü beraber çekiyoruz, hem maddiyatını beraber çekiyoruz. Geçen sene 75. Yıl Parkında kitap fuarını düzenlemiştik. Bu sene yine 75. Yıl Parkında düzenliyoruz. Geçen sene söyleşilerin büyük bir kısmını Hasan Can Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmiştik. Bu sene bir değişiklik yaptık ilk ve son söyleşimizi Avlu’da gerçekleştireceğiz. Avlu’nun durumunun müsait olmasına göre bir miktar daha program yapacaktık ama orada da yoğunluk var. İlk ve son program Avlu’da olacak. Yine bir kısım söyleşilerimiz 75. Yıl Parkının içerisinde olacak. Yine bazı söyleşilerimiz de Hasan Can Kültür Merkezimizde olacak. İnşallah Cuma günü startını vereceğiz. Tabi seçim yasakları da bu işin içerisine giriyor ama biz bir kitap fuarıyla ilgili Cuma günü saat 10.30’da küçük bir kurdele kesimini Büyükşehir Belediye Başkanımız, Karesi Belediye Başkanımızla keseceğiz. Cuma günü başlayıp önümüzdeki hafta pazara kadar 9 gün yine şehrimize güzel bir etkinlik yapacağımıza inanıyoruz. Hayat su gibi akıp geçiyor. İlk başladığımızda çok heyecanlıydık. O zaman şu an otopark olarak kullanılan alanı Büyükşehir Belediye Başkanımızdan istediğimizde oradaki araçları çıkartarak bize orayı tahsis etmişti. İlk fuarımız orada gerçekten güzel olmuştu. Geçen sene yine 75. Yıl Parkı Büyükşehir Belediyemize aitti, Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla bedelsiz olarak Altıeylül Belediyesine devri yapıldı. Biz de artık kendi yerimiz düşüncesiyle geçen sene itibariyle artık kitap fuarını orada yapmaya başlamış olduk. İnşallah üçüncüsünü yapıyoruz, güzel gidiyor. Geçen sene 70 binin üzerinde katılımcıyla dolu dolu bir kitap fuarını gerçekleştirmiş olduk. Bu sene yine hem öğrencilerimizle, yazarlarımızla, Balıkesir’de bu konuşu dert edinene kim var ise onları kitap fuarımızda görmekten mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

“SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNLERİ”
Kitap Fuarına katılacak şair ve yazarların programını da kamuoyuyla paylaşan Hasan Avcı, “26 Mayıs Cuma günü akşam Mete Yarar ve Hakan Bayrakçı ile Avlu Kongre Merkezi’nde “Türkiye Yüzyılı” isimli bir söyleşiyi gerçekleştirmiş olacağız. 27 Mayıs Cumartesi günü Beyza Alkoç 75. Yıl Parkında imza etkinliği olacak. 29 Mayıs Pazartesi günü Hasan Can Kültür Merkezinde Yücel Arzen ile birlikte inşallah güzel bir programı icra etmeyi planlıyoruz. Yine 29 Mayıs Pazartesi günü Necmettin Alkan 75. Yıl Parkının içerisinde imza ve söyleşi programı olacak. 30 Mayıs Salı günü Bestami Yazgan yine 75. Yıl Parkının içerisinde imza ve söyleşide bulunacak. 31 Mayıs Çarşamba günü Tarık Tufan 75. Yıl Parkında imza, akşamında saat 21.00’de Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşi olacak. 1 Haziran Perşembe günü Yusuf Kaplan 75. Yıl Parkında imza yine akşamında da Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşide bulunacak. Yine 1 Haziran günü Ömer Şahan 75. Yıl parkında imza programı icra edilecek. Yine aynı gün Yusuf Dursun’un 75. Yıl Parkında imza programı olacak. Yine aynı gün Murat Yanık’ın imza ve söyleşi programı yapılacak. 2 Haziran Cuma günü Peyin Çift ve Tufan Gündüz 75. Yıl Parkında imza, Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşi yapılmış olacak. 3 Haziran Cumartesi günü Dilek Cesur 75. Yıl Parkında imzası, akşamında da Hasan Can Kültür Merkezinde söyleşisi yer alacak. Yine aynı gün Fatih Duman’ın hem imza hem de söyleşisi 75. Yıl Parkında gerçekleştirilecek. 3 Haziran Cumartesi günü iki yazarımız daha var. Ünal Güner, İrfan Gürkan da 75. Yıl Parkında imza ve söyleşilerini yapmış olacaklar. 4 Haziran Pazar günü kitap fuarımızın son gününde üç yazarımız var. Bunların ikisi 75. Yıl Parkında Miraç Çağrı Aktaş ve Türkan Akıncı imza ve söyleşiye katılacaklar. Kitap fuarının son programı ise Hayati İnanç tarafından gerçekleştirilecek. İnanç’ın 75. Yıl Parkında imzası akşam da Avlu’da Fatih Salonda da söyleşisiyle kitap fuarımızı tamamlamak istiyoruz” bilgisini verdi.

 

 

“GENÇLERE YAPILAN YATIRIM YARINLARA YAPILAN YATIRIMDIR”
Gençlere yapılan yatırımın ülke ve Balıkesir’in yarınlarına yapılan yatırım şiarıyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Hasan Avcı, “Biz kendimize bir şiar edindik. Dedik ki gençlere yapılan yatırım bu ülkenin, bu şehrin yarınlarına yapılan yatırımdır. Onun için biz gençlerimizin geleceğine yönelik yatırım yapmaktan geri durmuyoruz. Onun için kitap fuarları yapıyoruz, farklı etkinlikler yapıyor, gençlerimizi motive ederek, onları yetiştirerek yarınlara hazırlamaya konusunda bizde gayret sarf ediyoruz. İnşallah yaptığımız bu etkinlikler şehre kültürel açıdan katkı sunacağı gibi gençlerimizi, çocuklarımızın gelişmesine de katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Altıeylül Kitap Fuarı 3. kez açılıyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!