Sahil kentlerinde ev pansiyonculuğu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Turizme açık sahil kentlerinde yıllardan beri ev pansiyonculuğu yapılıyor. Ev sahipleri sahibi oldukları apartman dairelerini günlük, birkaç günlük, haftalık, aylık ya da mevsimlik kiraya veriyorlar. Daireyi kiralayanlar birkaç gün sonra ortadan kayboluyor, kiracılar değişiyor. Sonradan gelenler apartman sakinlerinin sessizlik, sakinlik, huzur gibi haklarına riayet etmiyorlar. Her türlü mali kontrolden, sigorta kontrolünden, polis kontrolünden, belediye kontrolünden uzak bu korsan faaliyetler yaz boyunca sürüyor. Polis bildirimi ve kontrolü olmadığı için kanunla sorunu olanlar ev pansiyonlarında rahatça kalabiliyor, bu durumda önü alınamaz asayiş sorunlarına neden olmaktadır.

 

Bu başıbozuk, kontrolsüz faaliyetleri dikkate alan hükümet bu konuda kapsamlı bir yasa çıkardı. Yasa birkaç hafta önce Resmi Gazetede yayınlandı.

 

Bundan böyle evini, dairesini pansiyona verecekler komşularının yazılı iznini almak zorundalar. Vergi dairesine dilekçe vererek vergi mükellefi olmaları gerekiyor. Polise müracaatla gelenleri anında internetten Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirecekler. Ayrıca belediyenin de temizlik ve hijyen kontrolüne açık olmaları gerekiyor. Yani ev pansiyonları polis-maliye-sigorta ve de belediye tarafından denetleneceklerdir.

 

Olay budur, bundan böyle pek çok yönü ile sakıncalar taşıyan bu faaliyetler topluma zarar vermeden yürüyebilecektir. Devlet hak ettiği vergiyi toplayabilecek, asayiş sorunları da azalacaktır.

 

Eski sistemde ısrar edenlere kanun küçümsenmeyecek cezalar getirmektedir. Bunu da hatırlatalım.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Sahil kentlerinde ev pansiyonculuğu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!