Memleketimden maden manzaraları

Peki nerede bu maden? Çok uzağa gitmeyin, yakınımızda... Özdoğu Madencilik A.Ş.'nin terk ettiği bu molibden madeni Tepeoba'da.. Tepeoba Köyü (mahallesi) ise Havran'ın Edremit sınırına yakın bir noktasında.. Ne kadar yakınımızda değil mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Memleketimizde artık binlercesi görülen, açık ocak şeklindeki bir maden burası.. İlk fotoğraftaki gibi başlandı işe, ikinci fotoğraftaki gibi bıraktı maden çukurunu şirket.. Bu 170 metre derinliğinde, 500 metre çapındaki maden çukurunu, işi bittikten sonra da kapatmadı..

 

 

Yağmur yağdıkça, sular toprağı ve kayaları yıkayarak indi aşağıya, bu maden çukurunun dibinde toplandı ve birikti.. Fakat meydana gelen asit maden drenajı nedeniyle, bu birikintinin içinde arsenik, kurşun, civa, bakır gibi zehirli ve ağır metaller var ne yazık ki.. Yani görünüşü Maldiv sahilleri gibi ama içinde kurbağa bile yaşamayan bir zehirli su kütlesi buradaki..

 

 

Maden şirketi alanda işi bitip ayrıldıktan sonra, buradaki çukuru ÇED raporunda söz verdiği şekilde kapatmadı. Aksine dosyadaki rehabilitasyon programını değiştirdi ve Çevre ŞİD Bakanlığı onayıyla burası “gölet” ilan edilerek, olduğu gibi bırakıldı. Şimdi ise üçüncü fotoğraftaki gibi, uzaydan bile görülebilen bir “gölet” var burada.. Yeraltı su seviyesinin de altında “göletin” suları ama nereye sızıyor, baraja mı iniyor, yeraltı sularını mı yoksa köy çeşmelerini mi etkiliyor arası belli değil..

 

 

Peki nerede bu maden?

Çok uzağa gitmeyin, yakınımızda… Özdoğu Madencilik A.Ş.’nin terk ettiği bu molibden madeni Tepeoba’da.. Tepeoba Köyü (mahallesi) ise Havran’ın Edremit sınırına yakın bir noktasında..

Ne kadar yakınımızda değil mi?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Memleketimden maden manzaraları
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!