Memleketimden DUVAR manzaraları

Balikesir'in arka sokaklarında, unutulmuş semtlerinde dolaşırken gördüğüm duvar yazıları ise artık başka bir dünyanın, başka bir ruh halinin, başka bir kültürün izlerini taşıyor.Bu yazılar artık daha çok bireysel çıkışlar, aşkı dile getirişi ya da öfkeleri anlatıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CEMİL YURTMAN

 

HER ŞEY DEĞİŞTİ
DUVAR YAZILARI DA
70’li yillarda da duvarlara yazılar yazılırdı. O zamanlar duvar yazılarının içeriği siyasi nitelikteydi. ‘Sert’ cümleler kurulurdu. Sağda ve soldaki grupların ifadeleriyle doluydu duvarlar…. Toplumcu ifadeler vardı.
Duvarlarda; “Kahrolsun faşizm!”, “Ya susturacagiz ya kan kusturacagiz!” “Yaşasın sosyalizm!”, “Ey Türk titre ve kendine dön!” gibi sloganlar yer alırdı.

 

 

ONLAR ETLİYE SÜTLÜYE
KARIŞMAZ GİBİ GÖRÜNÜRLERDİ
Tabii o zamanlar, şimdilerde iktidarı ve devleti ele geçirmiş İslami kesimin sesi çıkmazdı. “Etliye sütlüye karışmazlardı…” Ya da öyle görünürlerdi.
Fakat demek ki çok çalışmışlar(!) Anlaşılan o ki cemaat odalarında, tarikat yuvalarında, cemaat ve tarikat yurtlarında genç beyinler ‘dantel gibi’ işlenmişler…
Epey de bir sermayenin üzerine oturmuşlar!
Artık hepsi birer ‘holding’ olmuşlar…

 

 

YA ŞİMDİLERDE NASIL?
Balikesir’in arka sokaklarında, unutulmuş semtlerinde dolaşırken gördüğüm duvar yazıları ise artık başka bir dünyanın, başka bir ruh halinin, başka bir kültürün izlerini taşıyor.Bu yazılar artık daha çok bireysel çıkışlar, aşkı dile getirişi ya da öfkeleri anlatıyor.
Simdiki duvarlar:
“Farkı fark etsen de artık fark etmez…”, ” Böyle gitme!”, “Çölüme yağmur oldun.”, “Giriş gelişme yallah kappe…”, “Tükendik ayol!”… “Bahçemizin halinden baharımızı kıyasla.” cümleleri var. Bazı sloganlar ise kendi çapında ‘felsefi’…
Kimi duvarlarda ise yazılar, üst üste karalamalar ile anlaşılamaz hale gelmiş ve bir nevi ‘kafa karışıklığını’ gösteriyor sanki…

 

 

“NEYSELER BİRİKTİ İÇİMİZDE”
Uzun bir zaman önceydi. Ataturk Ilkokulu’nun önündeki alt geçitten geçerken de en ilginç duvar yazılarından birine rastlamıştım.
“Neyseler birikti içimizde…”
Hani şu; bir umutsuzluğu, sıkışmışlık durumunu ifade eden “olan oldu” anlaminda bir kelime.
içinden cikamayacagimiz bir durum ya da sonunu getiremedimiz bir cümleyi bitirmek için kullandığımız söz.
Bu cümleyi duvara yazan, büyük bir ihtimalle 20 yaşından da genc birisi, neden biyle bir cumle kurar ve duvarda ilan eder? Yeni kuşakların ruh halinin bir ipucu sanırım.

 

 

İKTİDARIN KAN KAYBI
DUVARA YANSIMIŞ
Şu günlerde yıkım çalışmaları devam eden; Karesi ve Altıeylül belediyelerinin binasının bulundugu (Yesilyol) sokaktaki AKP yönetimi eseri olan propaganda duvar yazısı ise ömrünü doldurmuş. AKP iktidarının içinde bulunduğu duruma benziyor. “Son söz milletindir!” yazıyor. İktidarın kendisini güçlü hissettiği günlerde yapılmış bir çalışma.
Fakat artık yazının üzerinde protesto eder baska yazılar da var. Slogan yazısı iyice yıpranmış.
Erdoğan ailesinin patentini de aldığı ‘RTE’ kısaltması sloganın sonuna imza olarak konulmuş ama o da artık iyice silikleşmiş…

 

 

Tepki Ver | _zg_n1
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
_zg_n
Üzgün
Memleketimden DUVAR manzaraları
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!