Medrese modelini reddediyorum

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İNCİR ÇEKİRDEĞİ / İsmail ERTEN

 

Eğitim:

Çocuğun bedensel bütünlüğünü korumalıdır.

Var olan yeteneklerini geliştirmelidir.

Çocuğu özgürleştirmelidir.

Bugünkü Maarif Nazırının dayattığı medrese modelinde neler var.

Laiklik yok                          

Bol bol Osmanlıcı Arapça sözcük kullanımı var

Evrim yok

İntegral yok

Cumhuriyet değerlerine ve Mustafa Kemal’e yok denecek kadar az yer verilmiş. Bilim yok.

Bu konuların olmadığı maarif modeliyle ancak molla yetiştirilir. Amaçları da tam da budur. Sorgulamayan, düşünmeyen, tarikatların yönlendirdiği bir toplum. Cehaleti örgütlüyorlar.

Bize göre en tehlikeli örgüt örgütlü cehalettir.

Hazırlanan medrese modeli kimseye sorulmadan, toplumda tartışılmadan dayatılmıştır.

Medrese modeline göre kitaplar bile yandaşlarına yazdırılmıştır.

Medrese modeli tarikatların isteği üzerine hazırlanmıştır. Bu modeli tarikatlar sevinçle karşılamışlardır.

 

Dört yıl beş yıl öğretmenlik eğitimi almış eğitimciler dururken ÇEDES tasarısı adı altında tarikat müridleri sınıfa sokulmaya çalışıldı. Toplumun karşı çıkması üzerine ÇEDES’te tam başarılı olamadılar. ÇEDES’te başaramadıklarını medrese modeliyle kalıcı duruma getirmek istiyorlar.

Eğitimcilerin bu modele karşı çıkmamaları için öğretmen açığı varken öğretmenleri atamıyorlar. Atadıklarını da yandaş olup olmadıklarını anlamak için “mülakat” yapıyorlar. Buna rağmen gözden kaçmasın diye karın tokluğuna çalıştırmak ve seslerini çıkarmamaları için ücretli, sözleşmeli adı altında öğretmen çalıştırıyorlar.

Bunun adı kölelik düzenidir.

Bu modeli savunan yandaş kuruluşlar yedekte bekletiliyor. Burda adlarını saymayayım, siz onları biliyorsunuz. Bu kuruluşlar devletin yapması gereken işleri devletten, belediyelerden, kamu kuruluşlarından beslenerek yapıyorlar. Devlet kendi yapması gereken işleri beslediği bu kuruluşlara yaptırıyor.

Devletten ve kamu kurumlarından beslenen bu kuruluşlar ‘sivil toplum kuruluşu’ olamazlar. Bunlar besleme kuruluşlardır. Bu kuruluşlar ve tarikatlar sivil toplum kuruluşu değillerdir.

Sivil toplum kuruluşu olmak için devletten bağımsız olacaksın, demokratik olacaksın, kendi ayakların üzerinde duracaksın.

 

Maarif nazırı öğrencilerin beslenme, okul, yurt, okulların onarım-temizlik….sorunlarını çözememişken maarif modeli dayatılıyor.

Devlet her okula kreş açmak zorundayken belediyelerin (tasarruf adı altında) kreş açmasını engelliyor. Tarikatların kreş açmasına engel koymayarak tarikatların önünü açıyor.

Zorunlu eğitimde açık öğretim olmaz. Zorunlu eğitimde açık öğretim uygulaması kızların okumasını engellemek için çıkarılmıştır. Bu nedenle bir milyona yakın kız öğrenci okula gitmiyor. Çocuk gelin adı altında tecavüze uğruyor çoğu.

 

Bir milyona yakın erkek öğrenci de sanayide çırak olarak çalıştırılıyor. Köle gibi.

Belediye çocukları sanatla, sporla buluşturmak için etkinlik merkezleri açacak. Bunlara personel alacak. Belediye tasarruf genelgesiyle bunları yapamayacak. Böylelikle belediyelerin eli kolu bağlanacak.

Milli eğitimde eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Maarif nazırı yabancı dille eğitim-öğretimi savunuyorsa adını maarif nazırı yapsın.

 

Son söz olarak,

Veliler çocuklarınızı maarif nazırının medrese modelinden koruyun.

Ben bu medrese modelini REDDEDİYORUM.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Medrese modelini reddediyorum
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!