Engelsiz şehir Balıkesir

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Kent Konseyi Engelsiz Şehir Balıkesir Meclisinin önderliğinde Balıkesir Üniversitesi Akademisyenlerin, Engellilik hakkında çalışma yapan hukukçuların, Sivil Toplum Kuruluşlarından temsilcilerin ve Engellilerin beraberce ortak akıl ile birleştirdiği “ENGELLİLER ÇALIŞTAYI” 8 Haziran Perşembe günü Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Balıkesir’de yaşayan bir engelli bir birey olarak geçtiğimiz yıllarda da bu konuyla ilgili birkaç çalıştaya katılmıştım. Burada ki amaç yerelde Engellilerin sıklıkla karşılaştıkları sorunların konuyla ilgili çalışma yapan akademisyenlerin Sivil Toplum Kuruluşlarının ve engellilerin beraberce bu sorunların en uygun şekilde çözüm önerileri hazırlanması ve buradan çıkacak raporların gündeme taşınmasıdır. En son Ayvalık da yapılan Çalıştayda farklı illerden gelen konusunda çalışma yapmış akademisyen, hukukçu ve engellilerden oluşan 150-200 kişilik ekip ile birlikte 2 gün boyunca Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi olarak katılım sağladığımız o program sonucunda ortaya çıkardığımız verileri yerelde nasıl sonuçlandığını ya da ne gibi sonuçlar ortaya çıktığını göremeden bu zamana kadar gelmiştik. Çok keyifli bir 2 gün geçirmiştik birçok ilden katılan engelli arkadaşlarımızla tanışıp konuşmuştuk. Herkesin ortak sorunlarına değinilmiş ve notlar alınmıştı. Belki de çıkan Rapor üzerine Ayvalık İlçesinde somut gelişmeler görülmüş de olabilir ama Balıkesir için bizlerin de Balıkesir’den gelerek çalışmaya verdiğimiz destek birkaç çekilen fotoğraf karesinden ileriye gitmemişti.

Geçtiğimiz günlerde Balıkesir de yapılan Engeliler Çalıştayı daha önce ki içinde olduğum çalıştaylardan farklıydı. Başta bir ön hazırlık yapılmış ve oraya gelen tüm misafirler 1 gün sürecek çalışmaya hazırlıklı gelmişlerdi. Çünkü süre kısıtlı konular fazlaydı. Konular demişken daha önceden belirlenmiş 9 ana başlıkta yapılacaktı Çalıştay. Neydi bu başlıklar:

1-Aile ve Engelsiz Yaşam

2-Kültür, Sanat ve Spor

3-Kent Tasarımında Erişebilirlik

4-Engelsiz İstihdam

5- Sağlık

6-Engelsiz Dijital Dünya

7-Eğitim

8-Afet ve Olağan üstü Durumlarda Engelsiz Yaşam

9-Engelli Hakları ve Hukuk

            9 ana başlık altında 9 masa kurulmuş ve o masaların etrafında konusunda çalışma yapmış Üniversiteden  gelen Öğretim Görevlileri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin konulara hakim çalışanları, Gençlik Spor İl Müdürlüğünün görevlendirdiği kişiler, avukatlar, Engelli aileleri ve konunun içindeki ana unsur Bizler o masaları paylaşarak Moderatoların liderliğinde her masada bulunan 2 Raportörün tek tek söylenenleri yazdığı ve her detayın ele alındığı bir çalışma oldu.

            Ben ön hazırlığı iyi yapılmış demiştim ama küçük detaylardan bahsetmeden edemeyeceğim. Çünkü bu düşünülen detaylar Çalıştaya çok fazla renk kattığını ben ve oraya gelmiş tüm katılımcıların ortak düşüncesiydi. İlk olarak Televizyonlardan tanıdığımız ve bir çok insanın sevgisini kazanmış Ceyda Düvenci “Çerçeve Sunuş” ismiyle yaklaşık 1 saat süren ve oraya gelen konuklarını da içine alan bir söyleşi yaptı. Neden Ceyda Düvenci diyenleriniz olabilir? Ceyda Düvenci hem ekranların sevilen bir yüzü olmasının dışında Serebral Palsi (SP) rahatsızlığı olan bir kız annesi. 1 saat süren konuşması hem çok akıcı, bilgi dolu ve hüzünlüydü çünkü o bir engelli annesiydi. Daha sonra 5 konuşmacı koltuğu kondu sahneye. Semra Çetinkaya; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği kendisi de benim gibi Omurilik Felçli Genel Başkanı, Ufuk Koçak; 1999 Gölcük depreminde bacaklarını kaybeden ve ondan sonra Dünya Serbest Dalış Rekoru kılan, dağcı, yazar ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı özelde çok sevdiğim dost, Eşref Armağan; Doğuştan görme engelli ve görmeyen gözleri ile maketleri eline alarak algıladığını çiziyor ve onları renklendirerek ortaya o güzel eserleri çıkaran muhteşem insan, Esra Şentürk; öncelikle eşim ?Milli Sporcu, Basketbol Takımımızın renkli kişiliği, pozitif bakış açısını konulara ve insanlara aktardığını düşündüğüm ender insanlardan biri ve son konuşmacı Cüneyt Altınparmak; Avukat Türkiye Kent Konseyi Birliğinin önemli Avukatlarından… Bu 5 kişinin salonda ki yüzlerce kişiye verdiği pozitifliği, enerjiyi ve yaşam hikayelerini…

            Böyle enerji ile başlayan Engelliler Çalıştayını yukarıda bahsettiğim 9 masada birleşen konusunda gerçekten başarılı insanlar ile ortak aklı kullanarak çıkan sonuçlar son olarak grupların Modülatörlerin sunumuyla değerlendirilerek Çalıştay sona erdi.

            Ben Alper Şentürk olarak bu ortaya çıkan sonuçların Balıkesir de yaşayan tüm engelli arkadaşlarımızın ve aileleri için çok yararlı olacağını düşünüyorum. Başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’a, bu organizasyonu en ince ayrıntısına kadar düşünülmesini sağlayan Kent Konseyi Başkanımız Mürsel Sabancı ve Ekibine ve Avlu Kongre Merkezine gelerek fikrini düşüncesini sunan herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler Balıkesir de Engelli- Engelsiz ayrımı yapmadan birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz taktirde, ben yaparım değil de beraber daha güzel yapabiliriz anlayışı ile devam edersek çok daha başarılı olabiliriz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Engelsiz şehir Balıkesir
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!