Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesi var ancak tek bir uçak inmiyor!

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Turhan Çömez'den, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Balıkesir Havalimanı sorusu.

Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesi var ancak tek bir uçak inmiyor!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Turhan Çömez’den, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına Balıkesir Havalimanı sorusu.

Balıkesir Milletvekili ve TBMM Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Balıkesir Havalimanı ile ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yönelttiği yazılı soruya cevap aldı. Bakanlıktan gelen cevaba göre, Balıkesir Merkez Havalimanı 1998 yılında hizmete girmiş olup, terminal binası ve mütemmimleri yapım işi 30 Eylül 2019 tarihinde tamamlanmıştır.

Bakanlık, Balıkesir Merkez Havalimanı’nın yolcu kapasitesinin yıllık 1 milyon olduğunu ve terminal binalarının toplam alanının 6.500 metrekare olduğunu belirtti. Havalimanı mevcut altyapı ve üstyapı tesisleriyle her türlü sefer talebine cevap verebilecek kapasitededir. Hali hazırda havalimanında 69 personel görev yapmakta olup, askeri uçaklara, emniyet uçaklarına, ambulans uçaklara, yangın söndürme uçaklarına, hava taksi uçuşlarına ve özel uçaklara hizmet verilmektedir. 2009-2024 yılları arasında Balıkesir Merkez Havalimanı’na iç ve dış hatlarda toplam 2279 uçak trafiği (iniş+kalış) gerçekleşmiştir.

Öte yandan, havalimanlarının daha etkin kullanılabilmesi ve işletme gelirlerinin arttırılması amacıyla havalimanında tarife belirleyici nitelikte tarifeli uçuşların bulunmadığı da ifade edilmiştir.

İşte Bakanlık cevabının dikkat çeken noktaları:

  • 6500 metrekare kapalı alan
  • Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesi
  • 69 personel
  • Ancak tek bir tarifeli sefer yok.
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesi var ancak tek bir uçak inmiyor!
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!